Projekt frezarki ze sklejki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Gibek2600
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2021, 18:17

Projekt frezarki ze sklejki

#1

Post napisał: Gibek2600 » 25 sty 2021, 20:01

Witam szanownych forumowiczów!

Ostatnimi czasy zająłem się projektowaniem swojej pierwszej frezarki CNC. Planuję jej używać w 98% do drewna i bardzo okazyjnie aluminium. Konstrukcję planuję wykonać ze sklejki 18mm, napęd na śrubach trapezowych 16x4, a do prowadnic chcę użyć wałków podpartych 20mm. Obszar roboczy będzie wynosił ok 850x600x100mm.
Poniżej wrzucam kilka fotek renderów mojego projektu - jeśli macie jakieś propozycje co do zmian to jestem otwarty na propozycje :D
Ostrzegam natomiast, że poniższe plany nie są zbyt dokładne lecz tylko poglądowe - jeszcze nie jestem zbyt dobrze zaznajomiony z Cad'em i powoli się uczę ;)

Mam do was także kilka pytań:
1) jakich silników najlepiej użyć do tego rodzaju maszyny? Rozglądałem się za różnymi Nema 23 u chińczyka i wstępnie myślę żeby użyć tych sprzedawanych pod nazwą 57A2: https://www.aliexpress.com/item/3299595 ... N5QOV&mp=1 czy będą one wystarczająco mocne do takiej konstrukcji?
2) jakie sterowniki polecacie? wstępnie myślałem żeby użyć DM542 ponieważ czytałem że sporo ludzi ma problemy z TB6600


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozwolę jeszcze troszkę dokładniej opisać co i jak - Jeśli chodzi o konstrukcję stołu jak i bramy planuję wykonać torsion boxy dla sztywności. Mocowanie frezarki docelowo będzie pewnie wyglądało trochę inaczej - coś w stylu półki. Dodatkowo myślę nad lekkim obniżeniem bramy dla zwiększenia sztywności.



Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#2

Post napisał: Yarec » 26 sty 2021, 18:35

Pomyśl nad śrubą kulową w osi Z, będzie "lżej" silnikowi.
Może coś jeszcze dopiszę? Ale później
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#3

Post napisał: TOP67 » 26 sty 2021, 19:00

Ten silnik na śrubie trapezowej 16/4 udźwignie 100 kg. Po co więcej?

https://www.ebmia.pl/wiedza/kalkulatory ... na-srubie/

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#4

Post napisał: tuxcnc » 26 sty 2021, 19:23

Kolejny artysta-marzyciel nam się objawił ...
Estetycznie bez zarzutu, ale dykta 18mm, metr wiszącego wałka ø20 i "bardzo okazyjnie aluminium" ...
I co tu komentować ?


Autor tematu
Gibek2600
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2021, 18:17

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#5

Post napisał: Gibek2600 » 26 sty 2021, 19:49

tuxcnc pisze:
26 sty 2021, 19:23
Kolejny artysta-marzyciel nam się objawił ...
Estetycznie bez zarzutu, ale dykta 18mm, metr wiszącego wałka ø20 i "bardzo okazyjnie aluminium" ...
I co tu komentować ?
Konstrukcja nie będzie z dykty lecz ze sklejki (użyłem MDF'u jako tekstury, ponieważ fusion360 nie ma tekstury sklejki), a w miejscach które będą mocno obciążone podwoiłem grubość co da 36mm. Co do wałka to nie jest wiszący tylko podparty, który jak mniemam jest o wiele sztywniejszy niż taki bez podparcia. Prosiłbym o bardziej konstruktywną krytykę - które elementy wymagają wzmocnienia, jakie rzeczy dobrze byłoby zmienić, ponieważ odnoszę lekkie wrażenie, że kolega jest lekko oburzony tym, że ktoś nowy nie wie wszystkiego w temacie... Jestem bardzo otwarty na wszelakie propozycje zmian i chętnie się dowiem czegoś ciekawego :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#6

Post napisał: tuxcnc » 26 sty 2021, 20:27

Gibek2600 pisze:
26 sty 2021, 19:49
Co do wałka to nie jest wiszący tylko podparty
Faktycznie, pomyliłem się, co zasadniczo niewiele zmienia, bo podparcie dyktą to żadne podparcie.
Jak chcesz wiedzieć co trzeba zmienić, to Ci powiem.
Wymień dyktę na aluminium albo stal.
O "bardzo okazyjnie aluminium" nie ma co marzyć przy tych wymiarach i budżetowej konstrukcji, ale przynajmniej drewno będziesz rzeźbił bez problemów.

Dodane 11 minuty 48 sekundy:
Specjalnie dla Ciebie policzyłem.
Płyta aluminiowa 1000x600x20 będzie ważyła 34 kg, licząc 30 PLN/kg wyjdzie raptem 1000 PLN.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#7

Post napisał: TOP67 » 26 sty 2021, 22:23

Na pewno zrobił bym krzyżak i oś Z z aluminium. Bramę raczej też.
Ale jestem zdania, że trzeba samemu spróbować i się przekonać. Jeśli nie oczekujesz dużej dokładności, to do drewna to się nada.
Zaprojektuj to tak, żeby było łatwo po kawału zmienić konstrukcję na metalową.


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#8

Post napisał: maciek95k » 26 sty 2021, 23:53

A może tak konstrukcja stalowa wypalana laserem? Łączenia kształtowe i skręcane. Będzie na pewno taniej niż aluminium a cały montaż ograniczy się do wiercenia otworów lub gwintowania już tych wypalonych. Te ważniejsze elementy z blachy 8mm. Te mniej ważne nawet z blachy 5mm. Jak to dobrze przekminisz i zamodelujesz to obędzie się bez jakiejś poważnej obróbki maszynowej. Blat sobie możesz zrobić wymienny z MDF-u. Jedynie przy długich elementach palonych laserem może zrobić z nich banan ale nie jest to nic, czego nie da się naprostować przyrządem z kawałka ceownika/szyny etc i lewarka samochodowego. Oczywiście jeśli nie oczekujesz jakichś wielkich dokładności na tej maszynie.


OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 162
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#9

Post napisał: OlmerPL » 27 sty 2021, 11:03

TOP67 pisze:
26 sty 2021, 22:23
[...]
Ale jestem zdania, że trzeba samemu spróbować i się przekonać. Jeśli nie oczekujesz dużej dokładności, to do drewna to się nada.
[...]
Też bym doradził takie podejście. Jeśli użyjesz dobrych komponentów (między innymi jak wspomniałeś wałki podparte), to nic nie stoi na przeszkodzie aby za jakiś czas, zmienić konstrukcje na solidniejszą z wykorzystaniem części z pierwszej iteracji. Jeśli dopiero się zaczyna zabawę z CNC, jako hobbysta, to według mnie lepiej zrobić gorszą konstrukcje "po kosztach" niż iść od razu w stal. Nie raz się zdarzało że po zbudowaniu i miesiącu zabawy przychodziło życie/znudzenie i maszyna szła w odstawkę. Z drugiej strony problemy mogą zniechęcić.

Od kiedy zobaczyłem że ludzie robią lub kupują maszyny na plastikowych kółkach, jeżdżących po rowku w konstrukcyjnym profilu aluminiowym, napędzanym za pomocą paska, wycinają w drewnie i robią całe kanały na youtube o tym z sporą rzeszą obserwujących, uważam że każdy projekt nie zagrażający życiu wart jest choćby skonstruowania. Chyba więcej człowiek się uczy kiedy walczy z problemami niż gdy dostaje wszystko na tacy.


barti14
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 10 wrz 2020, 08:54

Re: Projekt frezarki ze sklejki

#10

Post napisał: barti14 » 27 sty 2021, 12:07

Łącz sklejkę z aluminium, ale z głową, i tak jak radzą inni, w sposób, aby wykorzystać części na nowy, lepszy projekt.
To ze zdjęcia będzie chybotać się na wszystkie strony. Na rysuj kilka przykładów, jak chcesz to usztywnić.

No forum znajdziesz głównie same uwagi o uginaniu się konstrukcji, ze sklejka niby gorsza niż alu, a najlepiej stal.
To tylko 30-40% prawdy. Istotą stabilnej konstrukcji są połączenia!

Można użyć samych profili stalowych typu 50x50x5 i będzie gięło się pod palcem, jak źle połączysz.
Nie łącz nigdy sklejki bezpośrednio ścianka w ściankę po grubości wkrętami.
Kup sobie zwykły tani kątownik alu typu 30x30x5 25 zł/m (nr 1) i zrobisz z niego super wzmocnienia.
Oczywiście im więcej śrub tym lepiej. Najpierw blisko narożnika, a potem drugi rząd na jego końcu.

Obrazek

Najlepiej stosuj takie kątowniki trójkątne (nr 2 na rysunku). Np są takie za ok 6 zł do profili V-slot rozmiar 30x30.
Albo łącz te techniki.

Jest mnóstwo tanich, łatwych i bardzo skutecznych wzmocnień konstrukcji.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”