Ulepszenia mini lathe

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Ulepszenia mini lathe

#61

Post napisał: rdarek » 23 wrz 2020, 19:31

Antwito pisze:
19 sie 2020, 16:40
Oczywiście jeszcze kwestia pomyślenia jak to zamontować.
Dwa łożyska oporowe załatwią sprawę a kasowanie masz jeszcze tu #36 kol sinmartin ale to koledzy robili do większej maszynki Nutoll Techmig itp.




Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 23
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ulepszenia mini lathe

#62

Post napisał: Antwito » 24 wrz 2020, 20:25

Co do luzów na śrubie to tam wcześniej pisałem, że na razie odpuszczam, bo trzeba by całą śrubę dorabiać aby to było zrobione porządnie :)

Jeśli chodzi chodzi o te dwa dolne płaskowniki to wyciąłem ze stali i splanowałem na tokarce i wyszła całkiem równa powierzchnia. Niestety nie mam dostępu do frezarki, bo wtedy nawet bym się nie zastanawiał i zrobił kasowanie luzów suportu na klinie.

Przy okazji sprawdziłem powierzchnię przylegania do łoża i wygląda to tragicznie. Będę chyba musiał poczytać coś na temat skrobania bo nigdy tego nie robiłem. Zastanawiam się natomiast nad innym sposobem. Czy dobrym pomysłem byłoby przyklejenie kawałków papieru ściernego do łoża i tym samym docieranie suportu? Oczywiście wszystko inne zabezpieczyłbym taśmą a następnie dokładnie wyczyścił.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Ulepszenia mini lathe

#63

Post napisał: rdarek » 24 wrz 2020, 21:09

Antwito pisze:
24 wrz 2020, 20:25
Co do luzów na śrubie to tam wcześniej pisałem, że na razie odpuszczam, bo trzeba by całą śrubę dorabiać aby to było zrobione porządnie :)

Jeśli chodzi chodzi o te dwa dolne płaskowniki to wyciąłem ze stali i splanowałem na tokarce i wyszła całkiem równa powierzchnia. Niestety nie mam dostępu do frezarki, bo wtedy nawet bym się nie zastanawiał i zrobił kasowanie luzów suportu na klinie.

Przy okazji sprawdziłem powierzchnię przylegania do łoża i wygląda to tragicznie. Będę chyba musiał poczytać coś na temat skrobania bo nigdy tego nie robiłem. Zastanawiam się natomiast nad innym sposobem. Czy dobrym pomysłem byłoby przyklejenie kawałków papieru ściernego do łoża i tym samym docieranie suportu? Oczywiście wszystko inne zabezpieczyłbym taśmą a następnie dokładnie wyczyścił.
Czytałeś ten temat ?
przeglad-generalny-czyli-nutool-w-negli ... 7-100.html
Jeśli nie to zapoznaj się z nim - tokarka większa ale problemy i sposoby ich usunięcia będą zbliżone ;)


Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Ulepszenia mini lathe

#64

Post napisał: Znaki » 07 paź 2020, 17:32

Po około 2 latach ostrego używania tak wygląda zużycie:

Łoże, przebarwienia od chłodziwa, wytarcie nie większe niż głębokość rys oryginalnego szlifowania

Tą powierzchnia była skrobana, oryginalne ślady nie są już widoczne ale trzeba zaznaczyć że nie były głębokie. Nie cała powierzchnia miała idealny kontakt po ostatnim skrobaniu.

Odbicie na łożu w jego skrajnej prawej części. Bok na dole zdjęcie, na łożu znajduje się bliżej konika
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Ulepszenia mini lathe

#65

Post napisał: Znaki » 18 paź 2020, 19:06

Trochę pobawiłem się parametrami i udało mi się zrobić kilka ładnych wiórów. Płytka dcmt 11t304, stal nieznana, nic twardego. Jasny chropowaty jest z przecinania, szerokość około 2.5mm



Zachęcam wszystkich do poprawy fabryki :)
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Ulepszenia mini lathe

#66

Post napisał: Andrzej 40 » 11 gru 2020, 11:22

Jeszcze jeden link do ciekawych usprawnień:
http://www.ddenker.com/Machineshop3.htm


Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 23
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ulepszenia mini lathe

#67

Post napisał: Antwito » 18 sty 2021, 17:20

Jeśli chodzi o zużycie to chyba całkiem ładnie to wygląda, chociaż ekspertem nie jestem i nie wiem czego oczekiwać :)

Przyszedł u mnie czas na wymianę przekładni na metalową we wrzecienniku mojej mini lathe. Myślę dorobić jakieś otwory do podawania smaru na koła zębate. Czy smar litowy w sprayu będzie odpowiedni do takich zastosowań? Myślałem o formie sprayu, gdyż dzięki temu będzie łatwo go podawać na koła zębate przez niewielkie otwory we wrzecienniku.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2262
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Ulepszenia mini lathe

#68

Post napisał: rc36 » 18 sty 2021, 19:29

Tu jest temat o dobrze przywierających smarach do kół zębatych, zwykły smar prawie natychmiast odpada od szybko wirujących trybów.


Antwito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 23
Posty: 77
Rejestracja: 21 sie 2016, 01:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Ulepszenia mini lathe

#69

Post napisał: Antwito » 05 lut 2021, 17:36

Ten Fuchs Duotac wydaje się zdawać u mnie egzamin, chociaż na tym mocniejszym biegu i tak hałas jest większy po zmianie na koła metalowe. Wywierciłem we wrzecienniku dwa otwory schowane za skrzynką z elektroniką, aby mieć wgląd do kół zębatych i ewentualną możliwość uzupełnienia smaru.

Czy po skrobaniu suportu rzeczywiście widać dużą różnicę w pracy maszyny, polepszyła się sztywność?


Jarro82
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2021, 08:47

Re: Ulepszenia mini lathe

#70

Post napisał: Jarro82 » 16 lut 2021, 08:55

Apropo ulepszeń , jestem nowymi posiadaczem mini lathe 😅, pytanko , bo seryjny silniczek o mocy 400 chińskich watów to jest żenada i chciał bym go wymienić na coś mocniejszego i tu pytanie , jakiej mocy silnik jestem wstanie podpiąć pod ten Chiński falownik aby coś się nie zjarało

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”