Frezarka Maho z Niemiec

Które Maho najlepiej nadaje się na retrofit

Dyskusje o frezarkach typu Deckel

piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#141

Post napisał: piromarek » 31 paź 2020, 04:32

pomyłka moja




Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#142

Post napisał: kill_gil » 19 lis 2020, 18:33

Chciałem się pochwalić kołami zębatymi :D
Kolega Tomek(atlc) zrobił kawał dobrej roboty, moim zdaniem wyglądają lepiej od oryginałów. Oczywiście pasują idealnie na ośkę i pasek :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak mi się uda ruszyć sprzętem to też się pochwalę. Gdybym się już nie odezwał to znaczy że był jakiś wypadek przy uruchomieniu :wink:


Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#143

Post napisał: kill_gil » 23 gru 2020, 22:46

Hej,

No i dzisiaj sobie wyfrezowałem moją dwutonową frezarką nożyk :wink:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

No i żona pyta czy ja po to przez kilka miesięcy w warsztacie siedziałem żeby jakieś nożyki wycinać... i tutaj pytanie do forumowiczów- zostawić sobie Maho i rozstać się z żoną czy rozstać się z Maho i żonę zostawić??? :D

A tak poważnie to chciałbym Wam wszystkim bardzo mocno podziękować za pomoc i dobre rady! Jak na razie maszynka działa i jest gotowa do dalszych przeróbek...

No właśnie, pytanie miałbym jedno teraz. Trochę brakuje mi obrotów wrzeciona- max mam tylko 4000obr/min. Jakie mam tutaj opcję na zwiększenie tego? Mógłbym na falowniku trochę ztuningować silnik ale ta cała przekładnia przy 4000 brzmi jak samolot przy starcie więc zbyt wiele nie uzyskam chyba więcej. Ma sens wrzucenia silnika serwo całkiem nowego omijając skrzynię biegów wrzeciona?

Nie mam ogólnie pojęcia jak to obsługiwać ale efekt mi się podoba 8)
Obrazek


atlc
Posty w temacie: 25

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#144

Post napisał: atlc » 23 gru 2020, 22:59

Jeśli brakuje Ci obrotów do np frezowania aluminium, to najtaniej wychodzi montaż mokrego chińczyka obok wrzeciona lub w bloku zaciskanym na pinoli wrzeciona które masz. U siebie w klonie Bridgeporta tak mam zrobione.

Dodane 56 sekundy:
A ten falownik w tle to czeka na wiórek wpadający do obudowy..? :(


Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#145

Post napisał: kill_gil » 23 gru 2020, 23:21

atlc pisze:
23 gru 2020, 22:59
Jeśli brakuje Ci obrotów do np frezowania aluminium, to najtaniej wychodzi montaż mokrego chińczyka obok wrzeciona lub w bloku zaciskanym na pinoli wrzeciona które masz. U siebie w klonie Bridgeporta tak mam zrobione.

Dodane 56 sekundy:
A ten falownik w tle to czeka na wiórek wpadający do obudowy..? :(
O tym chińczyku myślałem już ale jakoś pomysł mi się wydawał dziwny... czyli na stałe go zamontować czy jak? Możesz dać jakieś foty?

Tak tak wiem, jutro dmucham wszystko powietrzem i montuje osłony. To takie tylko próbne frezowanie, trochę jak jazda bez prawka, ubezpieczenia i przeglądu żeby zobaczyć czy remont silnika się udał :roll:

Dodane 17 minuty 6 sekundy:
Czyli jakoś tutaj tego chińczyka zamontować?

Obrazek

Ile kW musiało by mieć takie wrzeciono żeby to miało sens?


atlc
Posty w temacie: 25

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#146

Post napisał: atlc » 23 gru 2020, 23:36

kill_gil pisze:Ile kW musiało by mieć takie wrzeciono żeby to miało sens?

Zależy do czego.
Mam 2.2kW, używam tylko do metali kolorowych i tworzyw.

Aluminiowy blok z dwoma otworami. Jeden o średnicy pinoli w głowicy pionowej, drugi 80mm pod mokrego chinola.
Każdy otwór nacięty. Blok nakładam na wysuniętą pinolę, zaciskam śrubami, w drugi otwór wsuwam wrzeciono i też zaciskam. Montaż czy demontaż zajmuje 2-3 minuty.


Herp
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 43
Rejestracja: 26 wrz 2013, 19:23
Lokalizacja: Rg

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#147

Post napisał: Herp » 24 gru 2020, 13:27

I maszynka ruszyła! Nie ukrywam że po cichu wyczekiwałem na ten moment Gratulacje!!!

Ja jestem na zozdrożu albo csmio analog
albo serwokrokowce i nowe sruby

Co do mokrego chinczyka to ja mam w innej machinie 3kw i powiem, że stal 30hrc da się frezować frezem fi6 po ap= 2mm nawet fi 12 po ap=1mm ale musi byc ostry frez bo inaczej zblokuje wrzeciono😀
Aluminium żre jak wściekły no ale to też wynika
z dużo wyższych predkości skrawania.

Co do maho to moja kolejna blokada wywalania starego sterowania ta skrzynia biegów...
a to, że jest głośne jak odrzutowiec to ani nie gadaj myślalem, że jakby powymieniać łożyska, ale to chyba nic nie da, bo to koła zebate dają chyba ten szum, Może ktoś z forum próbował to jakos wytłumić.

Jeszcze pytanko: udało ci się może sprzedać jakieś stare cześci? Jest na to popyt?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#148

Post napisał: Steryd » 24 gru 2020, 14:56

To raczej koła, niestety tam wszystko na prostych zębach. Mozna przemyślec zamiane na pasek + falownik, żeby zostawić automatyczny zaciąg, ale roboty przy tym kupa.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#149

Post napisał: kill_gil » 24 gru 2020, 15:09

atlc pisze:
23 gru 2020, 23:36
Zależy do czego.
Mam 2.2kW, używam tylko do metali kolorowych i tworzyw.

Aluminiowy blok z dwoma otworami. Jeden o średnicy pinoli w głowicy pionowej, drugi 80mm pod mokrego chinola.
Każdy otwór nacięty. Blok nakładam na wysuniętą pinolę, zaciskam śrubami, w drugi otwór wsuwam wrzeciono i też zaciskam. Montaż czy demontaż zajmuje 2-3 minuty.
Ok teraz kumam gdzie to montujesz :D. Jak wygląda to z automatycznym ustawianiem obrotów z gcodu? Masz to jakoś rozwiązane? Ja mógłbym skorzystać z pythona w Simcnc i zrobić sobie program który powyżej jakiś obrotów załącza odpowiednio falownik chińczyka a poniżej pewnego progu falownik wrzeciona Maho. Na skrzynię biegów zamontowałbym jakiś silnik krokowy co by przełączał biegi... ale to ewentualnie na następne święta :wink:

Dodane 5 minuty 8 sekundy:
Herp pisze:
24 gru 2020, 13:27
I maszynka ruszyła! Nie ukrywam że po cichu wyczekiwałem na ten moment Gratulacje!!!

Ja jestem na zozdrożu albo csmio analog
albo serwokrokowce i nowe sruby

Co do mokrego chinczyka to ja mam w innej machinie 3kw i powiem, że stal 30hrc da się frezować frezem fi6 po ap= 2mm nawet fi 12 po ap=1mm ale musi byc ostry frez bo inaczej zblokuje wrzeciono😀
Aluminium żre jak wściekły no ale to też wynika
z dużo wyższych predkości skrawania.

Co do maho to moja kolejna blokada wywalania starego sterowania ta skrzynia biegów...
a to, że jest głośne jak odrzutowiec to ani nie gadaj myślalem, że jakby powymieniać łożyska, ale to chyba nic nie da, bo to koła zebate dają chyba ten szum, Może ktoś z forum próbował to jakos wytłumić.

Jeszcze pytanko: udało ci się może sprzedać jakieś stare cześci? Jest na to popyt?

Tak działa!!! Wiem, sam nie mogę w to uwierzyć :D. Muszę powalczyć teraz o dokładność, zająć się śrubami i mechaniką itp.

Na chińczyka patrzyłem 3.2kW i chyba takiego wezmę. W ogłoszeniu pisze, że aluminium tylko „surface machining” ale myślę że normalnie będzie sobie radzić.

Co do części to sprzedałem całe „zero”. Wystawione mam na ebay.de i zero odzewu. Myślałem że jakieś sianko z tego będzie ale niestety... na to liczyć nie można.

Dodane 3 minuty :
Steryd pisze:
24 gru 2020, 14:56
To raczej koła, niestety tam wszystko na prostych zębach. Mozna przemyślec zamiane na pasek + falownik, żeby zostawić automatyczny zaciąg, ale roboty przy tym kupa.
No jest mega głośno. Co dziwne mocno też się grzeje. Jak frezowałem ten nożyk to przepracowaniu 20min przy 4000obr/min to blok/obudowa skrzyni dość mocno się nagrzała. Olej oczywiście świeży.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 17
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#150

Post napisał: Steryd » 24 gru 2020, 15:21

Musiał byś dać się mu trochę rozgrzać jak długo stało. Grzeją się na pewno łożyska, bo jak stały to na kulkach i bieżniach zebrało się trochę kurzu i za drugim odpaleniem już nie powinno się tak grzać. W haasach nawet każą po dłuższym postoju uruchomić program rozgrzewania wrzeciona (ok 20 minut na coraz wyższych obrotach) i monitorować temperaturę.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarki Deckel, Maho, Aciera, Abene ”