Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

atlc
Posty w temacie: 8

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#41

Post napisał: atlc » 07 lip 2020, 09:14

tristar0 pisze:albo budować na rurach miedzianych od instalacji C.O. i co tu komentować
To jakaś fobia przed rurami miedzianymi do CO?
Zobacz sobie na wytrzymałość ciśnieniową rur miedzianych. Zwróć uwagę że to wartości z 3.5 krotnym współczynnikiem bezpieczeństwa.
Obrazek




tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#42

Post napisał: tristar0 » 07 lip 2020, 09:23

Nie am fobii ,ale przed stosowaniem tych rur przekonuje mnie to że w takiej instalacji powietrza będzie skraplać się woda bo będą działać jak chłodnica
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#43

Post napisał: nanab » 07 lip 2020, 11:29

zlp pisze: W węże ogrodowe bym się nie bawił, może i dobre, ale nie lubię badziestwa.

A co jest w tym badziewiastego? Albo przynajmniej bardziej badziewiastego niż jakieś plastikowe rurki?


atlc
Posty w temacie: 8

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#44

Post napisał: atlc » 07 lip 2020, 11:40

tristar0 pisze:w takiej instalacji powietrza będzie skraplać się woda bo będą działać jak chłodnica

W każdej instalacji będzie to się działo, z różnym natężeniem, jednak zawsze będzie miało miejsce.
W dobrze wykonanej instalacji to nie będzie problem a wręcz zaleta.
Wiesz w jakiej sytuacji będzie to problem?

Co do utleniania się lutu miękkiego - najczęściej są dwie przyczyny - przegrzewanie spoiwa przez niewprawnego instalatora oraz używanie agresywnych topników, które powinny być zmywane po lutowaniu.
Często jedno i drugie występuje w parze - ktoś kto przegrzewa cynę szuka "lepszych" topników, bo musi pozbyć się tlenków, które dramatycznie zmniejszają zwilżalność miedzi przez cynę.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#45

Post napisał: tristar0 » 07 lip 2020, 18:45

A jak taka miedziana rura zachowuje się przy ciągłym przepływie powietrza sama miedź utlenia się latami w powietrzu atmosferycznym ,co się dzieje gdy tego powietrza przepływa przez rurę 2 m3 na minutę ? jak wygląda utlenianie miedzi .Np geberit na rurach stalowych cynkowanych to 2-3 lata i dziura .

Dodane 12 minuty 35 sekundy:
nanab pisze:
07 lip 2020, 11:29
zlp pisze: W węże ogrodowe bym się nie bawił, może i dobre, ale nie lubię badziestwa.

A co jest w tym badziewiastego? Albo przynajmniej bardziej badziewiastego niż jakieś plastikowe rurki?
a co widzi kolega badziewiastego w rurach plastikowych Obrazek
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#46

Post napisał: pitsa » 07 lip 2020, 21:00

tristar0 pisze:w rurach plastikowych

Może elektryzują się i kopią tak samo jak węże gumowe*. ;-)

* - czyściłem kiedyś powietrzem rynny aeracyjne za pomocą grubej gumowej rury. Iskrzyło jak cholera. :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#47

Post napisał: tristar0 » 07 lip 2020, 21:04

te rury niestety nie mają takich mocy .hehe

Dodane 1 minuta 29 sekundy:
nie przenoszą nie wytwarzają ładunków elektrostatycznych
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#48

Post napisał: nanab » 11 lip 2020, 04:06

tristar0 pisze:a co widzi kolega badziewiastego w rurach plastikowych

No że to jakiś tam plastik, nie różniący się chyba specjalnie od takiego węza ogrodowego za złotówkę i który jest jeszcze od niego bardziej awaryjny(dużo więcej połączeń, bo takiej rurki nie wygnie się jak węża tylko trzeba dorabiać kolanko na każdym zgięciu), droższy i bardziej wymagający


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 24
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#49

Post napisał: tristar0 » 11 lip 2020, 18:58

Te rury czy kolana mają normy które muszą spełniać i nie jest to od taki tam plastik ja kolega wspomniał,stosowane w przemyśle ,co do awaryjności no właśnie że nie są awaryjne bo przede wszystkim nie reagują z wodą powietrzem nie tworzy się rdza która niszczy rury stalowe ,nie degradują się jak wspomniany wąż ogrodowy .Są od lat stosowane w przemyśle i niestety różnią się bardzo od węża za złotówkę . No cóż każdy ma wybór jeden woli mieć w warsztacie kawałek profesjonalnej instalacji sprężonego powietrza za niewielkie pieniądze drugi wąż ogrodowy wiszący na opaskach zaciskowych , w końcu wolny wybór choć to pachnie mi takim działem jak "Janusze budownictwa ",bez urazy jeśli stać kogoś tylko na wąż ogrodowy no cóż to już lepiej niech założy wąż pneumatyczny transparentny 50 mb 100 pln przynajmniej "pachnie" to pneumatyką.

Dodane 13 minuty 45 sekundy:
http://www.prandelli.pl/do-pobrania/deklaracje-atesty/
a kolega podeśle mi coś na temat tych węży ogrodowych bo nie jestem w temacie podlewania trawnika może się coś ciekawego dowiem .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Instalacja "pneumatyczna" w warsztacie

#50

Post napisał: Avalyah » 14 lis 2020, 17:07

Koniec końców użyję zwykłego węża pneumatycznego 16x12mm, instalacja rozplanowana tak, że będzie miała z 10m długości w sumie, więc chyba styknie. Jako, że nie chcę wiercić w ścianach, bo nie wiem czy czasem tam coś nie leci, to do mocowania tego chcę użyć uchwytów samoprzylepnych 38x38mm:
Obrazek
Myślę, że będą się trzymać przy tak dużej powierzchni, a będzie łatwo wszystko trytytkami przypiąć do sufitu. Linia pójdzie wzdłuż jednej długiej ściany, gdzie stoją maszyny i do każdej sobie zrobię trójnik w dół i doprowadzę gdzie będą potrzebne.

Jeszcze pozostała jedna kwestia, a mianowicie kompresor. Obecnie mam kompresor 50L magnum 1kW (fajny, bo cichy, ale jednak słaby), a chciałbym mieć tego powietrza trochę więcej, dwie maszynki potrzebują nadmuchu do mgiełki i jeszcze mała kabina do piaskowania drobnych elementów. Wszystko obecnie w warsztacie mam na 230V, ale jest też instalacja trójfazowa, także kompresor będę chciał podpiąć do niej, żeby nie męczyć już tej jednofazowej.

Budżet postanowiłem trochę przekroczyć, bo wolę raz kupić i mieć na dłużej (zwłaszcza, że moje zapotrzebowanie na sprężone powietrze nie jest jakieś szczególnie wysokie). Zwróciłem uwagę na ten konkretnie kompresor:
Obrazek
Zbiornik 200L, zasilanie 400V 4,1kW i jak podają testowa wydajność rzeczywista ok 420l/min, za 2000zł brutto z przesyłką. Jest jeszcze opcja 100L za 1500zł, ale chyba lepiej dorzucić te parę stów i mieć większy zbiornik.

Domyślam się, że to chińszczyzna, ale chyba powinna się sprawdzić? Niestety więcej wydać nie mogę, te 2000 to i tak już więcej, niż planowałem. Może ma ktoś podobny i podzieli się wrażeniami?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”