Remont FWE16

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
Metworks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:49

Remont FWE16

#1

Post napisał: Metworks » 20 paź 2019, 16:35

Dzień dobry,

Jestem nową osobą na forum, pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Niedawno kupiłem frezarkę FWE16 i rozpocząłem jej remont zaczynając od podstawy i stołu żeliwnego. W moim egzemplarzu jest chłodzenie ale w momencie zakupu było niesprawne (popękane węże, brak wylewki ze stołu teowego). Chciałem zapytać kogoś kto ma taką frezarkę jak powinien wyglądać odpływ cieczy chłodzącej ze stołu na podstawie. U mnie oprócz głównego otworu są po bokach dwa mniejsze przewiercone na wylot. Jeśli na stole pojawi się ciecz to z całą pewnością przecieknie tymi otworami do komory silnika w podstawie. Być może brakuje tam jakiegoś sitka lub po prostu należy te otwory zaślepić? Jeśli ktoś mógłby podpowiedzieć jak powinno być rozwiązane to miejsce, to proszę o pomoc.

Obrazek

Z góry dziękuję i pozdrawiam




Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont FWE16

#2

Post napisał: Adam Domański » 20 paź 2019, 21:19

Tak jak przypuszczasz, tam powinno być sitko a od dołu wąż puszczony do zbiornika.
Obrazek
Obrazek


Autor tematu
Metworks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:49

Re: Remont FWE16

#3

Post napisał: Metworks » 22 paź 2019, 19:18

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Cieszę się, że to tyko sitko i nic więcej.
Nie zamykam tematu, ponieważ w trakcie remontu na pewno pojawi się jeszcze nie jedno pytanie.

Pozdrawiam


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont FWE16

#4

Post napisał: Adam Domański » 23 paź 2019, 18:45

W trakcie remontu pomyśl o odczytach cyfrowych, bardzo ułatwiają pracę.
Obrazek


Autor tematu
Metworks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:49

Re: Remont FWE16

#5

Post napisał: Metworks » 26 paź 2019, 14:13

Odczyty to rzeczywiście fajna sprawa. Widziałem też filmik jak ktoś przerobił na CNC i to również biorę pod uwagę ale to raczej w dalszej przyszłości. Na razie chciałbym uruchomić maszynę i doprowadzić do jak najlepszego stanu bez modyfikacji. Problemem jest głowica pionowa. W Twojej widzę, że jest oryginalna, ja kupiłem bez głowicy. Mam głowicę pionową od FWE ale jakiejś większej ze stożkiem ISO40 i nie do końca pasuje. Zastanawiam się nad jej przerobieniem do użytku tymczasowego, tzn po przerobieniu i zamontowaniu będę chciał dorobić coś podobnego do oryginału, bo kupienie takiej głowicy graniczy z cudem. Gdybyś miał kiedyś chwilę to poprosiłbym Cię o podstawowe parametry oryginalnej głowicy. Stożek wrzeciona, sposób połączenia z wrzecionem głównym maszyny, wysokość, średnica...itp. Chyba, że masz może jakąś DTR-kę i mógłbyś podesłać na PW, to na pewno rozjaśniłoby mi niejedną rzecz.


Autor tematu
Metworks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:49

Re: Remont FWE16

#6

Post napisał: Metworks » 02 lis 2019, 11:14

W wolnej chwili zmierzyłem się z doczyszczeniem spatynowanych tabliczek. Najgorsze jeszcze przede mną, ponieważ niektóre są uszkodzone dodatkowymi otworami, które ktoś powiercił do zainstalowania innych wyłączników niż były w oryginale. Te które nie wymagają naprawy wyszły całkiem fajnie.
Obrazek


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont FWE16

#7

Post napisał: Adam Domański » 02 lis 2019, 13:24

Pomyśl o przerobieniu podnoszenia stołu, bo kręcenie kółkiem zamontowanym bezpośrednio na śrubie jest dość upierdliwe.
Obrazek Obrazek


Autor tematu
Metworks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:49

Re: Remont FWE16

#8

Post napisał: Metworks » 03 lis 2019, 10:12

Fajnie, że o tym wspomniałeś. Nie będę ukrywał, że chciałem o to zapytać jak dojdę do stołu ale skoro temat się nawiązał... :D
Zauważyłem na zdjęciach w sieci, że niektóre maszyny mają koło w tej samej osi co śruba pionowa a niektóre mają prostopadle.
Jak jest rozwiązane przekazanie napędu od bocznego koła ręcznego na śrubę w Twojej maszynie? Zastosowałeś przekładnie ślimakową czy jakieś inne rozwiązanie.
W tym tygodniu mam plan dokończenia przygotowania do malowania podstawy i tacy. Wrzucę jakieś zdjęcie poglądowe jak wyszło.


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Remont FWE16

#9

Post napisał: Adam Domański » 03 lis 2019, 11:59

Metworks pisze:
03 lis 2019, 10:12
Jak jest rozwiązane przekazanie napędu od bocznego koła ręcznego na śrubę w Twojej maszynie? Zastosowałeś przekładnie ślimakową czy jakieś inne rozwiązanie.
Przekładnie na kołach stożkowych.
np.https://www.ebmia.pl/kola-stozkowe-prze ... -32-a.html


Autor tematu
Metworks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2019, 14:49

Re: Remont FWE16

#10

Post napisał: Metworks » 05 lis 2019, 08:02

Dziękuję za podpowiedź. Rozumiem, że te koła zębate które mi podałeś to są dokładnie takie, jakie zastosowałeś w Twojej maszynie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”