Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

Tokarka Narvik - 13x36 belt drive lathe

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#41

Post napisał: rdarek » 07 lis 2018, 14:51

m.j. pisze:
07 lis 2018, 14:21
Sam robiłeś gwint bo na zdjęciu nie widziałem? A nie jest to to hartowane?
Sam, nie stawiało większych oporów.




33jannowak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 159
Rejestracja: 08 mar 2016, 00:55
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#42

Post napisał: 33jannowak » 07 lis 2018, 15:19

Pasek dałeś bezpośrednio na wrzeciono czy zamontowałeś jakieś koło pasowe, bo chyba jest na pasek płaski?


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#43

Post napisał: rdarek » 07 lis 2018, 15:55

33jannowak pisze:
07 lis 2018, 15:19
Pasek dałeś bezpośrednio na wrzeciono czy zamontowałeś jakieś koło pasowe, bo chyba jest na pasek płaski?
Bezpośrednio nie da rady, jest koło a pasek zębaty jest odwrócony zębami do góry :mrgreen:
Ale sposób przeniesienia napędu jest dowolny nawet zastanawiałem się nad zębatką :mrgreen:


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 20
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#44

Post napisał: m.j. » 08 lis 2018, 08:09

Sam, nie stawiało większych oporów.
Czyli w takim razie nie hartowane. Fajnie. Czekam na przypływ gotówki i zamówię sobie takie cudo. Za obudowę może uda się jakąś rurę z alu dobrać. Na 100% będzie sztywniejsze niż dremel, a co ważniejsze większą średnicę będę mógł założyć i jechać całą powierzchnią ściernicy, a nie krawędzią.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#45

Post napisał: rdarek » 08 lis 2018, 08:18

m.j. pisze:
08 lis 2018, 08:09
Za obudowę może uda się jakąś rurę z alu dobrać.
Alu nie będzie za delikatne?


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 20
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#46

Post napisał: m.j. » 08 lis 2018, 10:32

Myślę, że do tych obciążeń będzie wystarczające. Zresztą to na razie i tak gdybania więc jak zrobię to się okaże.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 20
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#47

Post napisał: m.j. » 19 lut 2019, 07:06

Popełniłem ostatnio imak szybkozmienny do Narvika. Już podobny robiłem dla LD550, ale zostałem skrytykowany, że za bardzo odjechałem od osi i że wszystko jest mało sztywne (zresztą całkiem słusznie).
Oto link do wersji dla małej chinki:
imak-szybkozmienny-qctp-do-ld550-t93080.html?hilit=imak
Imak do LD550 dobrze sobie radził przy delikatnej obróbce jednak faktycznie przy większych przybraniach odczuwało się braki sztywności. Drugim problemem owego imaka było to ,że czasami był problem z konikiem, ponieważ nóż był zbyt wysunięty do przodu i trzeba było czasami improwizować. Zresztą powyższy link pokaża o co chodziło. LD550 wraz z imakiem ma już nowego właściciela, a ja postanowiłem dorobić coś podobnego do Narvika, unikając jednocześnie wcześniejszych błędów.
Oto kilka fotek. Teraz działa znakomicie tzn jest sztywno i maksymalnie blisko osi. Dla noży 12x12 odległość od osi jest niemalże identyczna z oryginalnym imakiem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na powyższym zdjęciu widać dokręcone pręty do korpusu imaka. Dzięki nim mamy blokadę imaka podczas dokręcania. Możemy je szybko wykręcić i wtedy imak możemy obrócić o dowolny kąt. Służą też właśnie do precyzyjnej regulacji kąta. Blokada na bolcu, która pozostała po oryginale nie jest wykorzystywana. Wolałem takie rozwiązanie.
Obrazek
Zrobiłem też stelaż na kostki imaka, których zrobiłem sobie 26 sztuk. Wykonanie najprostsze jakie mogło być. Z małego aluminiowego profilu C-owego. Spisuje się elegancko.
Obrazek
Obrazek
Imak jest nie mniej sztywny niż oryginał. Sprawdził się już w robocie przy toczeniu stali i z przecinakiem. Udało mi się uniknąć poprzednich błędów. Pozostał tylko jeden, ale jest on raczej charakterystyczny dla tego typu imaków tzn błąd pozycji noża. O setkach po zmianie noża możemy zapomnieć, no chyba że akurat trafimy. Po zmianie noża trzeba ustawić sobie zero raz jeszcze przy toczeniu wykańczającym. Przy zgrubnym to można i jechać bez, ponieważ naddatek skompensuje ewentualne błędy pozycjonowania. Mi to nie przeszkadza, ponieważ zeruję tak czy tak.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

Piotr2
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2019, 16:36

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#48

Post napisał: Piotr2 » 29 paź 2019, 16:48

Witam

Zamierzam kupić podobną tokarkę Narvik cd360. Z wyglądu to samo. Problem w tym że ie ma kupletu kół do posuwu. Nie orientujecie się gdzie szukać te koła? Ewentualnie rysunki a te koła żeby dorobić?


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 20
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#49

Post napisał: m.j. » 30 paź 2019, 07:30

Na szczęście są to dość proste koła więc najlepiej poszukać kół w firmach, które je sprzedają - być może mają od ręki. Tylko moduł trzeba znać. Przyznam się, że się nie interesowałem modułem, ponieważ mam wszystkie koła. Zresztą dorobienie ich też nie powinno być większym problemem dla fachowca mającego odpowiednie frezy. Jak masz wszystkie tabliczki to na nich znajdziesz wszystkie rozmiary (tzn ilość zębów) jakie są Ci potrzebne.
Jedynym problemem może być to, że niektóre koła są z łożyskami, niektóre nasadzane bez łożyska. Oprócz tego niektóre mają pogrubienie jako dystans aby się dobrze zazębiały po zmianie konfiguracji gitary. W sumie to też nie problem jak wiemy gdzie dane koło ma iść. Jakby co to mogę zobaczyć jakie gdzie idzie i jak wygląda, porobić zdjęcia itp.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Nieco egzotyki - tajwańska tokarka z norweskim akcentem

#50

Post napisał: Pirat » 30 paź 2019, 10:33

Na 99% moduł kół zmianowych to 1,25 a to oznacz że takie koła zębate są niedostępne jako półprodukty i trzeba każde dorabiać, co tanie nie jest.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”