Tokarka do serwisu motocyklowego

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.
Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 47
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#91

Post napisał: senio » 27 paź 2019, 18:05

kamar pisze:
27 paź 2019, 17:38
Takie zabielanie to strzałka kierunku i klawisz prędkości :)
Robiłem tak z początku. Szybciej korbami. Mniej uwalonych płytek i uszkodzonego materiału. Strzałkami dojazdy owszem. Ale robić tylko z g-kodu. Naprawdę jeśli komuś korbotronic nie przeszkadza czy wręcz pomaga to dlaczego robić to inaczej ?. Tak samo nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Co innego seria, czy precyzyjna obróbka wymiarowa, a co innego doskoki dla planowania czoła czy inne takie bzdurki na szybko.




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 56
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#92

Post napisał: kamar » 27 paź 2019, 18:22

jasiu... pisze:
27 paź 2019, 18:04
Jeśli zauważasz, że nóż ci drapie bok gwint z jednej strony, to go ciut cofasz i wjeżdżasz głębiej, do momentu, aż zacznie drapać z obu stron.

Myślę, że w przerabianych maszynach można coś podobnego wykombinować, bardzo przydatna sprawa, dlatego podsuwam pomysł.
I co kol.IMPULS na to ? Wygodniej za ciężkie pieniądze ? :)
Jasiu, to tak sporadyczna robota, że szkoda zachodu. Ma się dać zrobić i tyle.

Dodane 7 minuty 47 sekundy:
senio pisze:
27 paź 2019, 18:05
Szybciej korbami. Mniej uwalonych płytek i uszkodzonego materiału. Strzałkami dojazdy owszem. Ale robić tylko z g-kodu.
Ja tylko chciałbym zrozumieć dlaczego ? Czym się różni jazda trzymaną strzałką od jazdy g-codem ? A na pewno stabilniej niż kręcąc korbą.
Może też utniesz materiał lepiej korbą niż strzałką ?

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 47
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#93

Post napisał: senio » 27 paź 2019, 18:43

kamar pisze:
27 paź 2019, 18:22
Ja tylko chciałbym zrozumieć dlaczego ?
Pozostańmy przy tym, że jak sobie nie pokręcę korbkami raz na jakiś czas to się źle czuję :). A jak sobie pokręcę, to jestem mega szczęśliwy :). Myślę ze argument nie do odparcia i można temat korbek zakończyć.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 56
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#94

Post napisał: kamar » 27 paź 2019, 18:46

Toż pisałem kilka stron wcześniej :)
kamar pisze:
27 paź 2019, 13:23
Bo kochają machanie łapkami i każdy pretekst jest dobry :)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#95

Post napisał: IMPULS3 » 27 paź 2019, 21:57

jasiu... pisze: Jeśli zauważasz, że nóż ci drapie bok gwint z jednej strony, to go ciut cofasz i wjeżdżasz głębiej, do momentu, aż zacznie drapać z obu stron.

Jednak wole to zrobić przesuwając sanki imaka narzędziowego na ręcznej tokarce. Tak jest dla mnie prosciej. :)
A w CNC robie po prostu tak ze puszczam gwintowanie i zatrzymyję w połowie długości gwintu, po czym wyłaczam sterownik silniczków i ręcznie kręcę śrubą osi Z ustawiając na środku nóż względem zwoi gwintu. Po czym właczam sterowni, wyłączam program, odjeżdzam nożem i przy ponownym włączeniu programy mam już nóz zgodnie z tym co chciałem. Więc dość prosta metoda ale dobra do gwintów zewnętrznych, gorzej natomiast gdy gwint jest wewnętrzny a otwór mały. Dlatego wolę w takich przypadkach tokarkę konwencjonalną.
senio pisze: Szybciej korbami. Mniej uwalonych płytek i uszkodzonego materiału.

Pisałem o tym wcześniej, bezpieczeństwo robót jest dużo większe niż na CNC choćby z powodu błahego błedu niezauważenia że jest jakaś liczba za dużo czy brak kropki pomiedzy liczbami a miał przecież być. :) |
kamar pisze:I co kol.IMPULS na to ? Wygodniej za ciężkie pieniądze ?

Ja cały czas obstawiam przy swoim. I jakby co to chyba te poglady i nasz wileki spór w tym zagadnieniu trwa odkąd jesteśmy na forum. I szybko zgody chyba nie będzie :)
senio pisze: A jak sobie pokręcę, to jestem mega szczęśliwy :). Myślę ze argument nie do odparcia i można temat korbek zakończyć.

Chyba jednak my obaj w tym temacie byśmy się dogadali. Żle zrozymiałem początkowe posty kolegi, ale finalnie chyba się zgodzimy ze warto mieć jedną i drugą opcję najlepiej na oddzielnych maszynach. :) Pomijam kwestię miejsca i pieniedzy i potrzeby przy rzadkich robotach.
|


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 56
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#96

Post napisał: kamar » 27 paź 2019, 22:28

IMPULS3 pisze:
27 paź 2019, 21:57
, bezpieczeństwo robót jest dużo większe niż na CNC choćby z powodu błahego błedu niezauważenia że jest jakaś liczba za dużo czy brak kropki pomiedzy liczbami a miał przecież być. :)
No wybacz, ale z takimi herezjami dyskutował nie będę :)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#97

Post napisał: IMPULS3 » 27 paź 2019, 22:33

kamar pisze:No wybacz, ale z takimi herezjami dyskutował nie będę

To te wszystkie dzwony na maszynach to herezje? :) Pewnie ludzie nagrywają to dla rozrywki. :)

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 47
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#98

Post napisał: senio » 27 paź 2019, 22:37

IMPULS3 pisze:
27 paź 2019, 21:57
A w CNC robie po prostu tak ze puszczam gwintowanie i zatrzymyję w połowie długości gwintu, po czym wyłaczam sterownik silniczków
Nie ma potrzeby. Kiedyś też tak robiłem, ale dowiedziałem się od Marka, że można załączyć włączenie wzmacniaczy i przypisać pod wolny klawisz np F7. Po wciśnięciu rozłącza silniki na włączonym sterowaniu i można kręcić. Po ustawieniu co tam potrzeba, ponownie wciskasz przykładowy F7 i maszyna gotowa do działania.
stepconf.png
IMPULS3 pisze:
27 paź 2019, 21:57
Chyba jednak my obaj w tym temacie byśmy się dogadali. Żle zrozymiałem początkowe posty kolegi, ale finalnie chyba się zgodzimy ze warto mieć jedną i drugą opcję najlepiej na oddzielnych maszynach. :) Pomijam kwestię miejsca i pieniedzy i potrzeby przy rzadkich robotach.
Ja już temat korb zakończyłem. Ponieważ nie trafiają inne argumenty poza jednym. Ja mam wewnętrzną potrzebę pokręcenia korbami czasami i tego się trzymam już do samego końca. Jeszcze w Zośce mam korby i też lubię nimi pokręcić.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#99

Post napisał: IMPULS3 » 27 paź 2019, 22:45

senio pisze:Kiedyś też tak robiłem, ale dowiedziałem się od Marka, że można załączyć włączenie wzmacniaczy i przypisać pod wolny klawisz np F7. Po wciśnięciu rozłącza silniki na włączonym sterowaniu i można kręcić. Po ustawieniu co tam potrzeba, ponownie wciskasz przykładowy F7 i maszyna gotowa do działania.

Ciekawa opcja, choć mozna też wyprowadzić na zewnątrz włączanie jednego ze sterowników w tym przypadku osi Z i w sumie wyjdzie na to samo. Moze i tak zrobię z czasem. W sumie podsunąłeś mi tak banalnie proste rozwiązanie. :)

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 47
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#100

Post napisał: senio » 27 paź 2019, 22:55

IMPULS3 pisze:
27 paź 2019, 22:45
Ciekawa opcja, choć mozna też wyprowadzić na zewnątrz włączanie jednego ze sterowników w tym przypadku osi Z i w sumie wyjdzie na to samo. Moze i tak zrobię z czasem. W sumie podsunąłeś mi tak banalnie proste rozwiązanie. :)
To jest dobre działające rozwiązanie. Nie ma potrzeby nic innego robić. Jest temat o tym na forum choć nie do końca wyjaśniony co to jest i do czego.

konfiguracja-linuxcnc-enable-t80945.html

Możesz Marka zapytać które kable jak spiąć bo ja nie pamiętam dokładnie. Dawno to robiłem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”