Tokarka do serwisu motocyklowego

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#51

Post napisał: IMPULS3 » 26 paź 2019, 13:59

RomanJ4 pisze:Tu się z kolegą nie zgodzę.

Ależ ja nawet tak lubię. :mrgreen: Roman, bedzie dobrze w wiekszosci ale jednak nóż GWARANTUJE a narzynka niekoniecznie. Tak jak nóż gwarantuje że żadna nitka gwintu się nie zarwie,i też to że zrobisz gwint pasowany jak chcesz więc przewaga noża jest dla mnie duża. Już nie mówiac o tym że jesli jest otwór/wałek z biciem to nadal gwint spod noża jest idealny. No i odchodzi ilość oprawek, narzynek z różnymi skokami itd...
Tu nie chodzi o to aby udowadniać ze jakaś metoda jest lepsza bo każda ma jakieś zalety, ale jeśli kupuje się obrabiarkę to ma być ona jak najbardziej uniwersalna.




dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#52

Post napisał: dance1 » 26 paź 2019, 14:32

ja bym zakupił jakąś małą chinkę i od razu przeróbka na cnc, bo jest to banalnie proste, do tego imak szybko zmienny/multifix i robota staje się przyjemnością, jakoś nie przemawia do mnie garbienie się nad małym manualem, tym bardziej kombinowanie z mocowaniem narzynek itp pierdoły.
I don't like principles, I prefer prejudices


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#53

Post napisał: Adam Domański » 26 paź 2019, 19:20

rynio_di pisze:
26 paź 2019, 11:09
Wow !!! To moja frezarka
Twoja frezarka a moja głowica :D


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 19
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#54

Post napisał: lepi » 26 paź 2019, 20:38

IMPULS3 pisze:
26 paź 2019, 13:59
RomanJ4 pisze:Tu się z kolegą nie zgodzę.

.. . No i odchodzi ilość oprawek, narzynek z różnymi skokami itd...
I tak i nie. Jak chcesz mieć dobrze zrobiony gwint to tylko płytka z pełnym zarysem. Fakt, że ogarnie więcej średnic. Ale nie wszystkie. Dochodzą płytki podporowe o innym pochyleniu.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 40
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#55

Post napisał: IMPULS3 » 26 paź 2019, 21:11

lepi pisze: Jak chcesz mieć dobrze zrobiony gwint to tylko płytka z pełnym zarysem.

Jak chce mieć dobrze zrobiony gwint to tylko gwint szlifowany. :)
A poważnie to nie przesadzajmy, tokareczka która ma robić od czasu do czasu jakiś gwint nie musi byc wyposażona jak w narzędziowni. Bardziej chodzi o to że czasem jest potrzeba przetoczenia istniejącego gwintu bo np. ktoś trafił młotkiem, albo oczyszczenia z rdzy, albo pogłębienia gwintu bez żadnej miary bo oś na której on się znajduje ma cienkie ścianki itd... Warsztat naprawczy to nie zakład produkcyjny gdzie zawsze są jakieś sprawdziany czy wzorce. Dlatego też jestem za manualna maszyna a nie CNC choćby z racji trafiania w stary gwint. I o ile z zewnątrz mam z niewielkim błedem opanowane jak to zrobić na CNC to już z wewnętrznym gwintem mam problem. Na szczęście mam tokarke ręczną więc trafienie w gwint nie jest aż tak straszne. :)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 56
Posty: 16241
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#56

Post napisał: kamar » 26 paź 2019, 21:54

IMPULS3 pisze:
26 paź 2019, 21:11
. Dlatego też jestem za manualna maszyna a nie CNC choćby z racji trafiania w stary gwint. I o ile z zewnątrz mam z niewielkim błedem opanowane jak to zrobić na CNC to już z wewnętrznym gwintem mam problem. Na szczęście mam tokarke ręczną więc trafienie w gwint nie jest aż tak straszne. :)
Ty to masz problemy :)
A wystarczy odwrócić kolejność i ustawienie noża wewnątrz też jest banalne. Podstawa to hebelek zatrzymujący wrzeciono.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#57

Post napisał: jasiu... » 26 paź 2019, 23:14

IMPULS3 pisze:
26 paź 2019, 21:11
Dlatego też jestem za manualna maszyna a nie CNC choćby z racji trafiania w stary gwint
No tak, ale na takim np. weilerze trafinie w gwint, celem jego poprawy jest banalne. No dobra, wiem ile taki weiler kosztuje. Moim zdaniem do serwisu nie jest potrzebna żadna tokarka, bo żeby na niej choćby ten gwint poprawić, to jeszcze potrzebny jest tokarz. W końcu chyba lepiej mieć zaprzyjaźnionych kilku fachowców, dać im zarobić, niż męczyć się i zagracać niepotrzebnie warsztat, zamiast inwestować w naprawdę potrzebne oprzyrządowanie.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#58

Post napisał: pukury » 26 paź 2019, 23:56

Hej.
Tak sobie czytam i czytam - jak przebiega walka " starego " z " nowym " :mrgreen:
Naście lat ( albo i więcej ) byłem takim " zaprzyjaźnionym " tokarzem.
Większość działań odbywała się przy samym uchwycie.
A to jakaś tulejka za długa - a to ośka zaklepana - śrubka nie taka - itd.
Co prawda i zdarzało się tulejki do korbowodów toczyć , prowadnice do zaworów , wyciski do sprzęgła rucholi - itd.
Jak by wtedy można było kupić mała tokarkę to bym pogonił kumpli w piz...u :mrgreen:
Zależy oczywiście jakiego typu serwis - jak chińskich skuterów to i tak wkładam nowe i po sprawie.
Ale jak innych ( szczególnie bardziej zabytkowych ) to co innego.Jak już jeden Kol. napisał - kupuj taką na jaką Cię stać i jak największa się zmieści.
Na CNC zawsze przerobisz.
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 47
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#59

Post napisał: senio » 27 paź 2019, 00:05

Zaraz sprowadzicie temat małej tokarki do podobnego poziomu jak w poniższym dowcipie.

Ruscy zrobili mega cienki drucik i wysłali Japończykom żeby zrobili taki sam. Japończycy wywiercili w nim otwór wzdłuż i odesłali Ruskim rurkę.

Tokarka za cenę miernego roweru jest jaka jest i inna nie będzie. Kupi chłop, i będzie miał. Z czasem się nauczy jeśli nie potrafi. Nikt z nas nie wsiadł na korby i był mistrzem świata z miejsca. Ale z czasem wchodzi w krew i da się takie rzeczy robić, o jakich się nawet nam dawniej nie śniło. Dajcie już spokój, bo nie ma co piany bić i rozbierać tego na drobne. Kupi, potoczy, trochę noży połamie i się nauczy. A dalej zadecyduje czy wystarczy chińczyk w manualu, czy CNC czy inna większa etc. Od czegoś trzeba zacząć.

Latanie z każda pierdołą po mieście do fachowców to żadne rozwiązanie. Och....jał bym jak bym miał osobiście latać i się prosić, wyczekiwać i za to płacić. Czasami do ślusarzy na Tiga podjadę i wiem jak jest. Każdy ma swoją robotę i na takie pierdoły jednostkowe i zawracanie dupska patrzą metodą spychologii. Jutro , za trzy dni , za tydzień etc. A robota leży i kwiczy i klient też.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 56
Posty: 16241
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Tokarka do serwisu motocyklowego

#60

Post napisał: kamar » 27 paź 2019, 09:24

jasiu... pisze:
26 paź 2019, 23:14
No tak, ale na takim np. weilerze trafinie w gwint,
Toś poleciał :) Aby programowo trafić w nitkę niezbędne jest w pełni indeksowane wrzeciono. Ile takich tokarek spotykasz w narzędziowniach ?
Tylko nie pisz, że jak będzie miał taką to i krzywkę wytoczy :)
No i frezarki nie będzie potrzebował, przecie wrzeciono się indeksuje do napędzanych oprawek :)

Dodane 2 godziny 43 minuty 44 sekundy:
senio pisze:
26 paź 2019, 13:39
że z taką tabelką
Ptaszki se zrób bo głupio wygląda :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”