Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Jaki typ? Jaka moc?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#81

Post napisał: Majster70 » 16 paź 2019, 08:19

texas pisze:Napędy liniowe działają bezdotykowo, nie mają powierzchni współpracujących, które o siebie się trą wiec nie mają powodu się zużywać.
100 lat pewnie nie będą działać choćby z powodu postępu technicznego, ale jeśli ktoś by je chciał używać 100 lat to wykonane z odpowiednio trwałych materiałów tyle mogły by pracować.

Mam frezarkę DMG DMC75 z napędami liniowymi z 2004 r i prawie wszystko jest ok. Prawie, bo poprzedni użytkownik skąpił na wszystkim - nie miał kasy i firma zbankrutowała w końcu. Jest jedno ale - we frezarkach trzeba dbać o uszczelniacze zgarniające wióry i inne zanieczyszczenia, potrafią się zużywać szybko w zależności od rodzaju prac. Jak większy wiórek dostanie się do środka to po silniku (napędzie), a nowy drogi. Natomiast przy regularnej kontroli uszczelniaczy napędy liniowe to dobre rozwiązanie.
1 uwaga, producent zabrania zbliżania się ludzi np z rozrusznikami serca w pobliże obrabiarki, nie wiem czy to na wyrost czy realne zagrożenie. Także zawęża ta odrobinkę rekrutację.



Awatar użytkownika

victor.sajda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2019, 17:17

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#82

Post napisał: victor.sajda » 16 paź 2019, 17:42

Ale rozpętałem dyskusje.Wczoraj byłem i przedsiebiorcy koło Rabki Zdrój który kupił 3 miesiące temu identyczny laser czyli 1030 3kw.Powiedział tak a miał juz Kimlę i Eckerta.Panie,Kimla przed zakupem zrobiła show jak na gali oscarowej a potem jak kupiłem to sie dodzwonić nie mogłem,wina operatora itd.Eckert to co mi robił w 8 godzin tym robię w półtora gdyż przy Eckercie co chwile cos trzeba robić i prawdziwej pracy jest dużo mniej.Trumpf to wół roboczy do pracy 24/h a do tego mam teleserwis.A co do napędów i modeli seri 1000,3000 i 5000.Od tego roku to co bylo w seri 3000 jest w 1000,to co było w 5000 jest w 3000 a seria 5000 jest nowym cacuniem które ma np. High speed eco Webinar co pozwala oszczędzić 50% azotu przy dużej predkosci z możliwością palenia preferowanych blach.A tak na marginesie wracając do wawy zajechałem na grzyby w naj lasy w Polsce tzn.świętokrzyskie i w pół godziny znalazłem 5 prawdziwkow które zapełniły mój koszyk, jeden ważył prawie kilogram,wszystkie zdrowe😊

Dodane 28 minuty 11 sekundy:
1030 w standarcie.Stół nie wyjeżdża jak w serii 2000 tylko wzdłuż lasera. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#83

Post napisał: harma » 16 paź 2019, 18:42

Victor, napęd gantry to nie jest napęd liniowy.
A co do Kimli, ten człowiek miał pełną rację. Kimla stosuje agresywny marketing przed zakupem maszyny (co z resztą widać powyżej), a później jest podejście: "kupiłeś, to teraz twój problem". Jeszcze mają duuużo do nauki w kwestii podejścia do klienta i obsługi posprzedażowej.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."

Awatar użytkownika

victor.sajda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2019, 17:17

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#84

Post napisał: victor.sajda » 16 paź 2019, 19:10

Napęd Gantry w połączeniu z bezpośrednimi napędami liniowymi oś X napęd Gantry osie Y,Z bezposrednie napędy liniowe tak jest w specyfikacji technicznej.Czy to nie jest to rozwiązanie o ktorym pisałeś nt. lasera 5030?


texas
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2019, 21:06

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#85

Post napisał: texas » 16 paź 2019, 19:36

Niestety nie jest.

Sam przecież załączyłeś specyfikację swojego lasera w której wyraźnie napisano że:

"Belka jest przemieszczana na łożyskach wałeczkowych i kulkowych po płaskich prowadnicach przez dwustronny napęd zębatkowy"
i niżej:
"Napęd Gantry w połączeniu z bezpośrednimi napędami liniowymi: oś-X napęd Gantry. Osie Y i Z- bezpośrednie napędy liniowe"

Tak to jest napisane aby chyba nikt nie wiedział o co chodzi.
Gantry to po prostu portal, nie oznacza to typu napędu, ale wyżej wyraźnie napisali, że dwustronny napęd zębatkowy więc nie powinieneś mieć wątpliwości, że to jednak stare poczciwe zębatki. A niżej napisali, że napędy liniowe w osiach Y i Z.
Jako, że w tym laserze brama, gantry, portal, czy jak tam zwał jeździ po ramie i jest napędzany z dwóch stron zębatkami to znaczy że zdecydowanie nie są to napędy liniowe.

Poza tym widziałeś wcześniej na filmie wystające serwonapędy.

Awatar użytkownika

victor.sajda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2019, 17:17

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#86

Post napisał: victor.sajda » 16 paź 2019, 20:03

Trudno i tak wyboru juz dokonałem.Dziekuję za pomoc wszystkim

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#87

Post napisał: Zienek » 17 paź 2019, 09:11

victor.sajda pisze:Eckert to co mi robił w 8 godzin tym robię w półtora gdyż przy Eckercie co chwile cos trzeba robić i prawdziwej pracy jest dużo mniej.


Jest jeden po taniości z Pcimia. Czy mogę prosić o kontakt w sprawie maszyny Eckerta? 793991220.
Pozdrawiam,
Paweł z Proto


mca64
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 14 lip 2008, 13:48
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#88

Post napisał: mca64 » 20 paź 2019, 16:49

Mam kilkuletnie doświadczenie jeśli chodzi o wycinarki laserowe Prima Power, ale nie mam jak się odnieść do innych firm. Ogólnie szału nie ma, ale nie jest tak źle.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#89

Post napisał: lolo2 » 20 paź 2019, 23:27

harma pisze:
08 paź 2019, 21:14
lolo2 pisze:
08 paź 2019, 07:57
Zienek pisze:
06 paź 2019, 23:33
Firmy handlujące pociętym materiałem tną na triumfach.
No tak, bo inne lasery nie nadaja sie do uzytku.


Mam Durme laser i 4 ich krawedziarki - odpukac, raz zawor od powietrza na glowicy strzelil i raz falownik, od ktoregos silnika.
2kw IPG, glowica precitech - na razie nic.
Serwis jak najbardziej OK.
Laser kupiony uzywany i jest u nas w firmie 3 lata.

BLM mamy laser - - - kupiony pierwszy ich prototyp 5kw ipg. Na samym poczatku czujnik wysokosci glowicy nawalil i glowica pierdyknela to bylo 3 - 4 lata temu. Od tamtego momentu chyba nic sie nie dzieje. Dziala elegancko.
5kw IPG.
Serwis dziala ok.


Wiec smialo moge dac rekomendacje dla tych dwoch firm powyzej.

.

...Trumpf 3030 4kW z 2008 roku. W zasadzie przez pierwsze 8 lat nic poważnego się nie działo, czujnik obecności stołu w zmieniaczu palet i 2x jakieś styczniki w szafie. Raz pękł wężyk fi8 z wodą i trochę się jej wylało, pomogła złączka za 3pln. Po 8 latach padł falownik turbiny (ale to bardziej przez spadki napięcia na hali), lany zawór od wody oraz łożyska osi X i Y. Obecnie po 11 latach wymieniliśmy silnik osi Y oraz prawdopodobnie pada elektronika w komputerze przy pulpicie, ale na razie jeszcze chodzi. Raz wymieniona optyka wewnętrzna (ale tutaj to nie była awaria, a zużycie) oraz parę razy lustra zewnętrzne. Poza tym nic. Maszyna chodzi od początku na 3 zmiany, w trakcie kryzysu w okolicach 2012 roku chodziła na dwie. Serwis autoryzowany i nieautoryzowany jak najbardziej ok (i przynajmniej jest wybór między tymi dwoma), chociaż widzimy się praktycznie tylko przy przeglądach.

W firmie, w której kiedyś pracowałem mają bystronic'a z 1997 roku. Kupiony jako 5 letni, obecnie dalej na chodzie. Były problemy z turbiną i łożyskami, oraz obecnie są z już dosyć duże z elektroniką. Ze 4 razy optyka w rezonatorze i kilka razy lustra zewnętrzne. Ale maszyna dalej tnie, serwis w porządku także mogę także polecić tego producenta...

A teraz lolo2 napisz coś o 12kW Eagle, którego też macie.

poza tym:
(...)Od tamtego momentu chyba nic sie nie dzieje.(...)
.
to nic się nie dzieje, czy chyba nic sie nie dzieje ?

"Chyba"
Bedziesz sie czepial kazdego wyrazu, przecinka, kropki?

Napisalem Chyba, bo nie jestem operatorem i nie obsluguje maszyny 24/7. A ze nie lubie klamac to napisalem prawde. Chyba nic wiecej sie nie psuje. Bo nie doszly do mnie informacje o jakimkolwiek przestoju, serwisu nie widzialem. A jak nic nie slyszysz na temat jakiejs maszyny w miejscu w ktorym pracujesz to dobre oznaki :) Znaczy ze wszystko w pozadku.

Laser 12KW, specjalnie pominalem info o tej marce aby nie prowokowac do klotni? Odpukac, ponad rok zadnego problemu z glowica czy swiatlowodem. Skonczyly sie choroby wieku dzieciecego. Wiec glowice maja ogarniete w 100%. do 12kw.

Awatar użytkownika

victor.sajda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2019, 17:17

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#90

Post napisał: victor.sajda » 21 paź 2019, 22:32

Nie wiem jak to jest ale dzwonił do mnie człowiek który zajmuje sie sprzedażą używanych laserów by o sobie przypomnieć jak szukałem lasera.I mówię,że zdecydowałem się na Trumpfa nowego fibera itd.A on na to-jak tak to Pan nic innego juz nie szuka,no jeszcze Bystronic pod Trumpfa podchodzi a dalej długo nie ma nic,mam jak Pan wie i Lvd i Amady a i mam tez Bystronica teraz z 2012 ale Trumpf to Trumpf.Gratuluje wybory.Wiec chyba coś w tym jest.Widac powiedzenie mojego dziadka który miał mercedesa beczkę w latach 80 jest nadal aktualne.Auta dziela się na dwa rodzaje,zachodnie i niemieckie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”