Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Jaki typ? Jaka moc?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#61

Post napisał: harma » 10 paź 2019, 21:49

texas pisze:
10 paź 2019, 21:28
Nie jest to laser fiber tylko laser dyskowy, który ma rezonator otwarty i nie ma tych wszystkich zalet co laser fiber.
Bardzo ciekawa wypowiedź. Możesz ją rozwinąć? Szczególnie wątek "nie ma tych wszystkich zalet". Jakich zalet?


"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


texas
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2019, 21:06

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#62

Post napisał: texas » 10 paź 2019, 23:45

Nikt lub prawie nikt w branży laserowej nie chce kupować do swoich maszyn źródeł dyskowych.
Dlaczego wszyscy liczący się producenci wstawiają źródła IPG zamiast dyskowe?
Bo źródła dyskowe z obecnej perspektywy to rozwiązania przestarzałe, zajmują kilkakrotnie więcej miejsca, zużywają więcej energii i są znacznie droższe w serwisowaniu.

Aha, jakie napędy ma ten laser? liniowe czy zębate?


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#63

Post napisał: harma » 11 paź 2019, 07:25

texas pisze:
10 paź 2019, 23:45
Nikt lub prawie nikt w branży laserowej nie chce kupować do swoich maszyn źródeł dyskowych.
Dlaczego wszyscy liczący się producenci wstawiają źródła IPG zamiast dyskowe?
Bo źródła dyskowe z obecnej perspektywy to rozwiązania przestarzałe, zajmują kilkakrotnie więcej miejsca, zużywają więcej energii i są znacznie droższe w serwisowaniu.

Aha, jakie napędy ma ten laser? liniowe czy zębate?
Kurde, jakbym zaczynał rozmowę z Panem Przemysławem Kimlą. I to z nowego konta użytkownika (nagle pojawia się nowy użytkownik, zarejestrowany wczoraj i tonem eksperta zaczyna wypowiedzi od "nikt w branży laserowej")
O ile mi wiadomo nie tyle nikt nie chce, co nie może, bo Trumpf opatentował swoje rozwiązania i nie zależy mu na ich sprzedaży komukolwiek innemu. Z kolej IPG "żyje" ze sprzedaży swoich rozwiązań, a więc żródeł fiber. Nie produkują przecież swoich laserów. A więc inni producenci są po prostu skazani na IPG, bo oprócz chińczyków nic sensownego nie ma na rynku, a są to producenci na tyle "mali" aby samemu opracować takie rozwiązanie. Np Kimla.
Poproszę o przykład "znacznie droższego" serwisowania oraz zużywania większej energii.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."

Awatar użytkownika

victor.sajda
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 17
Posty: 56
Rejestracja: 22 wrz 2019, 17:17

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#64

Post napisał: victor.sajda » 11 paź 2019, 22:04

Jeszcze nie słyszałem by gdzieś padło źródło a trochę obdzwoniłem.Po drugie stałem koło tego lasera i jest produkowany na Europe.Napęd Gantry oś X oś Y i Z bezpośrednie napędy liniowe.Polskich maszyn w ogóle nie biorę pod uwagę.Jak pisałem myślałem jeszcze o Tureckim Mvd gdyż mam ich prasę i gilotynę i smigają elegancko ale z laserem nie zaryzykuję zbyt duży koszt.Nie bedę przedstawiał specyfikacji technicznej ale powiem tyle,że ten 1030 w standarcie ma więcej niż wypasiona kimla.Po drugie w Warszawie mam serwis od siebie w 20 minut itd.Panie harma czytałem wiele Pana postów i w dużej mierze to dzeki Panu bedzie u mnie smigał Trumpf,dzięki😊

Dodane 4 minuty 12 sekundy:
A co do zażywania energi to specyfikacja tdchniczna 3kw jest taka.Trumpf 14kw Bystronic 21kw Mvd 30 kw


texas
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2019, 21:06

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#65

Post napisał: texas » 13 paź 2019, 12:56

Jak piszesz, że produkowane "na Europę" to znaczy, że rzeczywiście jest produkowane w stanach?
A co do napędów liniowych to wielokrotnie słyszałem że są na napędach liniowych, tak ci powiedział sprzedawca? tyle że to chyba nie jest prawda.

zobacz 1:04 -pięknie widać wystające serwonapędy z obu stron bramy.

Psujące się źródła? Przecież nie wyślą klienta do firmy w której się popsuło, a w szczególności po gwarancji gdy musiał płacić :)
Jedź do IPG do Gliwic i porozmawiał z panem Grzegorzem. Pracował u nich wiele lat więc opowie ci niejedną historię.
albo zadzwoń do http://www.lasergroup.pl/pl/ podpytaj co się może dziać za dyskami i ile to kosztuje.

Zwróć też uwagę, oglądając ten film, że w porównaniu do innych laserów na rynku szybkością ta maszyna nie grzeszy. Niektóre maszyny przy takiej samej mocy potrafią to ciąć 2x wydajniej.
Chcesz kupić tą maszynę, podoba ci się niebieskie logo to ją kup, bądź tylko świadomy i nie kupuj jej z zamkniętymi oczami.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#66

Post napisał: dance1 » 13 paź 2019, 15:38

nie chcę się wdawać w dyskusję z laserowymi specami ale także słyszałem taką opinię o źródłach dyskowych, w jednej firmie padło i koszta ogromne, co ciekawe bardziej sobie Kimlę chwalą, ale tak jak już napisałem lasery to nie moja działka także podkreślam napisałem co tylko słyszałem.
I don't like principles, I prefer prejudices


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#67

Post napisał: harma » 13 paź 2019, 22:08

texas pisze:
13 paź 2019, 12:56
Jedź do IPG do Gliwic i porozmawiał z panem Grzegorzem. Pracował u nich wiele lat więc opowie ci niejedną historię.
Taaak, jedź do przedstawiciela IPG i zapytaj o żródła ich konkurencji...na pewno odpowiedź będzie bardzo obiektywna i wyważona... :lol:
texas pisze:
13 paź 2019, 12:56
Zwróć też uwagę, oglądając ten film, że w porównaniu do innych laserów na rynku szybkością ta maszyna nie grzeszy. Niektóre maszyny przy takiej samej mocy potrafią to ciąć 2x wydajniej.
Fakty, fakty, fakty, nie filmiki z youtuba. Szczególnie te "lekko"przyśpieszone przez polskiego producenta :D :D :D
Przydałby się przykład tej 2x wydajności...ale konkretny, a nie bajki w stylu "dynamiczna analizia wektorów" i "najszybsze lasery pod słońcem"

Nie jestem wrogiem rozwiązań opartych na IPG, ale czasem rozmowa z pewnymi osobami z kręgów składaków laserów przypomina trochę rozmowę z jakąś sektą.

PS. dalej brak przykładu "znacznie droższego serwisowania" i "większego zużycia energii" przez żródła dyskowe...czyżby takich przykładów po prostu nie można podać, bo ich nie ma? :D
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#68

Post napisał: Zienek » 13 paź 2019, 23:10

Koszt serwisowania Trumpfa to ponoć niecałe 30 euro centów na godzinę pracy.
Znajomi na LVD Sirius CO2 mają około 1 Euro.

Statystyki.
Statystycznie pies i kura mają po trzy nogi.

Jakie koszty serwisów i napraw były w waszych maszynach?


texas
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 10 paź 2019, 21:06

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#69

Post napisał: texas » 13 paź 2019, 23:18

O... a tak przy okazji wyszły kolejne krętactwa:

https://www.trumpf.com/filestorage/TRUM ... Poland.pdf

Tu piszą, że: "Średni pobór mocy w trakcie procesu produkcji 13kW"
A co to znaczy średni? przy cięciu cienkiej blachy średni może być 15% wartości maksymalnej.
Trzeba zapytać o moc przyłączeniową ponieważ kolega Victor znów dał się trochę nabrać na cyferki.
pozostałe firmy podejrzewam, że podały moc maksymalną, a ty porównujesz z hipotetyczną mocą średnią ustaloną w nieokreślonych warunkach.
https://www.headland.com.au/wp-content/ ... 000_en.pdf
Tu mamy nieco bliżej prawdy ponieważ okazuje się że jest to do 35 kW i to przy źródle 2kW czyli dla 3kW wyjdzie pewnie ze 40kW.
Ale to chyba z czasów gdy jeszcze nikt nie wpadł na pomysł że moc średnia w parametrach nie będzie wyglądała tak przerażająco.
Także kolego dopytaj o moc przyłączeniową, a nie o jakąś wyimaginowaną moc średnią.
I znów IPG tu wypada lepiej.

Czyli tak:
Mamy wycinarkę laserową nazwaną fiber, która nie ma lasera fiber.
Mamy maszynę na napędach liniowych choć to oczywiście nic nie znaczy bo najcięższa oś napędzana jest serwonapędami.
Mamy zużycie prądu średnie 13kW ale przyłącze potrzebne ze 40kW.

Na pierwszy rzut oka wygląda imponująco ale niespodzianki szykują się za każdym rogiem.

Harma, jedynym twoim wytłumaczeniem na znaczną różnicę wydajności jest to, że ktoś pewnie pokazuje filmy w przyspieszonym tempie.
Może to jest dla ciebie niewyobrażalne ale powinieneś zaakceptować, że ta maszyna nie grzeszy wydajnością, przecież to model ekonomiczny. Nie może być za szybki bo po co by ktoś kupował znacznie droższe wersje?
Przejdź się po targach i obejrzyj to na żywo, jest co najmniej kilka maszyn na rynku, które są znacznie szybsze od tego lasera. Ale też są, tańsze w zakupie i znacznie tańsze w eksploatacji.

Wszystkie z nich mają jedną wspólną cechę, są na źródłach IPG.


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#70

Post napisał: harma » 14 paź 2019, 06:26

Zdaję sobie sprawę, że firma kimla ma bardzo agresywny marketing i właśnie tego znowu doświadczamy. A dalej nie ma konkretnych przykładów ale przypuszczam, że ich podanie byłoby tutaj malo wygodne. I dalej, niestety, polskie lasery są jeszcze bardzo daleko w tyle od konkurencji i żadne wykresy, robione przez ich producentow, tego nie zmienia. Przede wszystkim dużo do poprawy macie w kwestii serwisu i odpowiedniego podejścia do klienta.
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”