Samochód elektryczny

Ogólne dyskusje o naszym hobby.

IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#11

Post napisał: IMPULS3 » 04 maja 2019, 13:23

lolo2 pisze:Nie pamietam czemu zwykle aku samochodowe sie nie nadaje,

Nadają się, tylko ze po pewnym wyczerpaniu ich charakterystyka prądowo-napięciowa leci mocno w dół, więc praktycznie można je liczyć jako 0.5 pojemności tego co tam mają.

Co do samego tematu to jakby tak autor podał jaka kwota jest przeznaczona to jednak byłoby latwiej. :) Z tego co kojarzę to aby zrobić sensownie to kwota jest powyżej 30.000 zł. w samym akumulatorze + reszta która też kosztuje sporo.
Co do samych akumulatorów to obecnie najlepsze tak jak przedmówcy pisali są litowo jonowe, zazwyczaj akumulatorki 18650. Od bidy można próbować na akumulatorach trakcyjnych przystosowanych do głebokiego rozładowywania. Akumulatory żelowe to żadna rewelacja, więc lepiej je sobie odpuścić.
Co do przeglądu to trzeba po prostu pójść na stację i popytać. nie ma jakiś jednolitych przepisów więc to sprawa diagnosty. Forum tu nie pomoże. Wiem że w moim mieści robiła w miarę bezproblemowo stacja na ul. Nałeczowskiej. Być moze z tego powodu ze w lublinie jeżdzą trolejbusy więc blizej im do elektrycznych samochodów. :)
Sama przeróbka to oprócz oczywistych rzeczy to podpięcie też licznika aby wskazywał prędkosć i pompy podciśnieniowej aby dzialało wspomaganie hamulców.
Dasza77, też jeżdzę zwykłym górskim rowerem i moj rekord z ubiegłego roku to 150 km dziennie. W tym tylko 80 ale plan jest do 200 dobić. :P A w rowerze czy zwykłym czy elektrycznym jak chcesz to się zmęczysz tak samo, kwestia tylko czy chcesz się zmeczyć... :)




pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 744
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Samochód elektryczny

#12

Post napisał: pavyan » 04 maja 2019, 13:41

Tak jest, ale tylko dla roweru ze wspomaganiem (z sensorem PAS, zresztą wtedy elektryczny rower jest "legalny" na drodze publicznej... co prawda jest jeszcze kilka warunków, ale ten chyba najważniejszy ), dlatego jestem zwolennikiem WSPOMAGANIA rowerzysty, a nie wyręczenia (wynożnienia? :D ) - bo trochę brzuch się wtedy jednak zrzuca i nogi ćwiczy, choć na pewno mniej niż na zwykłym rowerze.
Ale jak przyjemnie wjeżdża się na elektryku pod górkę albo jedzie pod wiatr :wink:
Jeżeli jednak rower elektryczny może jechać na manetce - wtedy można nie kręcić pedałami i niestety, tyć również na siodełku.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Samochód elektryczny

#13

Post napisał: dasza77 » 04 maja 2019, 13:46

Dzięki PavYan za namiary i linki. Muszę to na spokojnie przetrawić. Dużo nowych pojęć i spraw technicznych.

Dodane 3 minuty 6 sekundy:
Panowie , pochwalcie się ile macie lat, bo ja mam trochę i dla mnie 5 km dziennie jest OK.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#14

Post napisał: IMPULS3 » 04 maja 2019, 14:36

pavyan pisze:Jeżeli jednak rower elektryczny może jechać na manetce - wtedy można nie kręcić pedałami i niestety, tyć również na siodełku.

To już lepiej kupic samochód albo motocykl czy skuter bo przynajmniej zasieg lepszy. :)
Zgadzam się z tym co napisałeś, tylko dodam ze jednak elektryk zwiększa zasięg i to znacząco więc mozna spokojnie zwiedzić dosć duży obszar. Ja niestety jeżdziłem króciutko elektrykiem ale jak złoże obecny który planuje to zwiększy on znacznie zasięg moich wypadów. Co nie skreśla tego że trzeba mieć dalej jakąś kondycję bo albo zasieg niski i obijanie się na rowerze albo daleki i pedałowanie i nie ma zmiłuj. :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Samochód elektryczny

#15

Post napisał: dance1 » 04 maja 2019, 16:25

u mnie koszty wyszły około 40k złotych, z czego same baterie 14k, pacjent Toyota MR2 ;-), oczywiście można zrobić dużo taniej np kupując widlaka czy innego melexa, wyciągnąć co potrzebne a resztę jeszcze sprzedać lub zezłomować, tylko pytanie czy to ma być naprawdę auto do użytku (szybkie ładowanie, zasięg itd) czy po prostu elektryk dla idei.
Powodzenia, będę kibicował.
I don't like principles, I prefer prejudices


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Samochód elektryczny

#16

Post napisał: oprawcafotografii » 04 maja 2019, 16:37

Rozumiem, ze masz duuuzy teren prywatny po którym będziesz sobie w ramach rekreacji jeździł? Bo chyba nie po drogach publicznych?

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Samochód elektryczny

#17

Post napisał: dasza77 » 04 maja 2019, 17:01

Tylko po drogach publicznych, mając legalny przegląd techniczny. To podstawowe założenie. Muszę się jeszcze trochę dokształcić w temacie.
Jak już wspominałem , rowery el. mnie w ogóle nie interesują. Kol. dance mógłby coś więcej opowiedzieć o swojej przeróbce? Toyota MR2 - to kawał maszyny, ja planuję coś mniejszego przerobić chyba Pandę, bo jest niezawodna i części dostępne i tanie.
Gdzie kupić porządny silnik i sterowanie do niego. Optował bym za sterowaniem made in Poland.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#18

Post napisał: IMPULS3 » 04 maja 2019, 17:42

dance1 pisze:z czego same baterie 14k,

Czyli jaki masz typ i pojemność akumulatorów?


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1435
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Samochód elektryczny

#19

Post napisał: lepi » 04 maja 2019, 17:45

dasza77 pisze:
04 maja 2019, 12:17
...
Koszty akumulatorów ołowianych nie są aż takie duże, np. akumulator żelowy 12 V / 100 Ah kosztuje ok. 500 zł.
Więc aby uzyskać nap. ok. 80 V trzeba w szereg połączyć 7 szt. czyli koszt raptem 3500 zł
Jeden taki akumulator da nie całą kilowatogodzinę (uwzględniając sprawność). A raczej nawet mniej. Na jeden start spod świateł :)
7 sztuk to 7 kWh, tyle co auto benzynowe zużywa w 7 minut przy przyspieszaniu.
To tylko szacunek ale wykazuje, że ołów to zła droga.


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Samochód elektryczny

#20

Post napisał: dasza77 » 04 maja 2019, 18:02

Koledzy krytykanci, napisałem, że dopiero się uczę i doszkalam. Już widzę, że na baterie trzeba trochę wydać. Jak już pisałem dla jednego 3000 zł to dużo, dla innego normalna cena. Gdy byłem chłopcem myślałem jak chłopiec, gdy dorosłem (50+ ) to wiem że za dobry towar trzeba zapłacić.
Zakładając ten temat, moją intencją było dowiedzieć się co ile kosztuje, gdzie szukać i jak to wszystko poskładać. Minęło pół dnia i już trochę wiem. Jaszcze poczytam polecone linki i będę wiedział jeszcze więcej, może podjadę na zlot do Zyrardowa?
Proszę nie zniechęcać mnie do przeróbki, bo jaj już i tak mam dużo wątpliwości :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje o Hobby”