Samochód elektryczny

Ogólne dyskusje o naszym hobby.

Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Samochód elektryczny

#1

Post napisał: dasza77 » 04 maja 2019, 09:03

Witam
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zbudowaniem , a właściwie przerobieniem niedużego samochodu z silnikiem spalinowym na pojazd z silnikiem elektrycznym. Na Yutubie jest sporo filmów z jeżdżącymi pojazdami i to mnie właśnie zachęciło. Niestety autorzy nie za bardzo dzielą się wiedzą skąd i jakie części zamontowali w swoich pojazdach.
Być może w tym temacie wypowiedzą się osoby, które również planują zbudować/przerobić pojazd na elektryczny. A może znajdą się koledzy, którzy już takie kroki podjęli i nawet jeżdżą bez emisji spalin :) ?
Aby nie zanudzać wymieńmy zalety takiej przeróbki:
1. brak emisji spalin,
2. tańsza eksploatacja bieżąca czyli niska cena przejechanego 1 km,
3. prostota konstrukcji (odpada skomplikowany silnik spalinowy, układ wydechowy, chłodnica)
Wady:
1. Trzeba ponieść koszty przerobienia/dostosowania,
2. Konieczność doładowywania akumulatorów,
3. Krótsze dystanse do przejechania na jednym ładowaniu i związana z tym niepewność
Pomimo w/w wad temat jest moim zdaniem ciekawy i wcześniej czy później każdego z nas "zakręconych" majsterkowiczów to dopadnie.
Jedni kupią (może i już mają) elektryczny samochód lub hybrydę , a inni o min na razie nieśmiało myślą.
Poruszam ten temat, to nie znaczy, że na 100 % jestem gotów do jego praktycznej realizacji.
Powiem tak : fundusze mam, chęci -mam, wiadomości n/t realizacji - 10 %, czas - z trudem ale znajdzie się.
Najbardziej liczę na to , że wypowiedzą się ludzie ze znajomością napędów elektrycznych i ich sterowania.
Inną sprawą (może najważniejszą) jest dopuszczenie do ruchu takiego przerobionego pojazdu?
Na razie kończę. Może temat chwyci?




IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#2

Post napisał: IMPULS3 » 04 maja 2019, 10:32

Skoro chcesz się bawić w pojazdy elektryczne to ja jednak proponowałbym zaczynać od roweru elektrycznego. Jako punkt zaczynania takiej przygody wniesie Ci sporo wiedzy za dużo mniejsze pieniądze. Mozesz testować różne silniki, różne akumulatory i różne sterowniki, a tym samym poznać różnice wady i zalety.
Samochód to już poważne pieniadze bo wszystko masz wielokrotnie większe a przez to droższe.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Samochód elektryczny

#3

Post napisał: orion32 » 04 maja 2019, 10:53

Wejdź na elektroda.pl i tam jest taki temat ,który ma wiele stron.Piszą ludzie ,którzy przerabiali takie samochody.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Samochód elektryczny

#4

Post napisał: dasza77 » 04 maja 2019, 10:56

Dziękuję za odpowiedź. Jednakże temat roweru elektrycznego zupełnie odpada, bo chociaż sam tokowego nie mam , ani nie budowałem (przerabiałem) , mam wielu znajomych , którzy to robili i nie jest to dla mnie żadna inspiracja. Ot, trzeba kupić pewne części i zamontować. Wszystko na 100 % się powiedzie i uda. Poza tym jestem zwolennikiem normalnego roweru - codziennie staram sie przejechać min. 5 km - dla zdrowotności - każdemu też polecam.
Samochód elektryczny, to większe wyzwanie i sprawa przyszłości, być może temat na jakiś biznes ?
Myślałem już nawet aby kupić używany, zarejestrowany mały samochód np. Fiat Panda i wyrzucić z niego silnik spalinowy, ukł. wydechowy, chłodnicę i zamontować napęd elektryczny.
Myślę, że temat jest ciekawy. Koszty wcale nie muszą być duże.
Najważniejsze, to poszukać dostawcę:
- dobrych, odpowiednich baterii,
- przystosowanej jednostki napędowej,
- dostawcę sterowania lub zbudowanie własnego sterowania,
- ewentualne dodatkowe zasilanie z paneli solarnych ?
Aby niepotrzebnie nie rozwlekać tematu myślę, że nie ma co wtrącać tutaj wątków rowerowych.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1435
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Samochód elektryczny

#5

Post napisał: lepi » 04 maja 2019, 11:08

dasza77 pisze:
04 maja 2019, 10:56
...
...
Koszty wcale nie muszą być duże.
Najważniejsze, to poszukać dostawcę:
- dobrych, odpowiednich baterii,
...
- ewentualne dodatkowe zasilanie z paneli solarnych ?
...
Małe koszty i odpowiednie baterie? to się już wyklucza.
Panele solarne? Wiesz jaka jest moc promieni słonecznych na 1 m2 i jaka sprawność paneli? Policz to Ci przejdzie.
Biznes? Przecież juz prawie produkujemy już miliony aut elektrycznych ;)


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Samochód elektryczny

#6

Post napisał: dasza77 » 04 maja 2019, 11:27

Takie odpowiedzi nic nie wnoszą. W sprawie małych czy dużych kosztów, to ocenia wykonawca. Jeżeli nowy sam. elektryczny kosztuje 100.000 zł , to jeżeli na baterie wydam 5000 zł , to chyba nie jest dużo. Z resztą na temat kosztów odpowiem tak: Czy 3 włosy to dużo czy mało? Odpowiedź : na głowie mało ale w zupie - dużo.
O biznesie każdy decyduje sam, więc kolega niech nie krytykuje. Na Yutubie reklamuje sie sporo firm przerabiających samochody na elektryczne i z tego żyją !
Malkontentów proszę o wstrzymanie się z wypowiedziami, chyba że mają własne doświadczenia :)

Dodane 1 minuta 32 sekundy:
Ostatnio zainspirował mnie kol. Bartuss , budując małą koparkę ;)

Dodane 1 minuta 41 sekundy:
Pobieżnie przejrzałem Elektrodę ale prawdę mówiąc nic ciekawego nie znalazłem. Wieczorkiem jeszcze popatrzę.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1435
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Samochód elektryczny

#7

Post napisał: lepi » 04 maja 2019, 12:06

To nie jest krytyka Twojego pomysłu tylko myślenie krytyczne. To dwie zupełnie inne sprawy. Sam mówisz, że dla jednego może być tanio a dla drugiego drogo.
A co z panelami solarnymi? Przemyślałeś już?


Autor tematu
dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 11
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Samochód elektryczny

#8

Post napisał: dasza77 » 04 maja 2019, 12:17

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że panele słoneczne nie nadają się jako główne źródło zasilania/ładowania, to tylko było (może niepotrzebne) wtrącenie. Nie chcę aby skupiać całą uwagę na panelach, więc może to zostawmy na później. Ewentualnie można poeksperymentować przy budowie ultralekkich samochodów zasilanych tylko i wyłącznie z paneli, gdzie polscy studenci mają spore osiągnięcia.
Koszty akumulatorów ołowianych nie są aż takie duże, np. akumulator żelowy 12 V / 100 Ah kosztuje ok. 500 zł.
Więc aby uzyskać nap. ok. 80 V trzeba w szereg połączyć 7 szt. czyli koszt raptem 3500 zł


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 744
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Samochód elektryczny

#9

Post napisał: pavyan » 04 maja 2019, 12:32

Popatrz na forach rowerów elektrycznych, ja znam dwa; zainteresowałem się jakiś czas temu zelektryfikowanym rowerem (ale tylko ze wspomaganiem, i jestem obecnie gorącym zwolennikiem takiego rozwiązania - cóż, latka lecą):
https://forum.arbiter.pl/
https://pojazdyelektryczne.org/
W zasadzie 90% zawartości to rowery elektryczne, ale i samochody własnej konstrukcji (czy raczej przeróbki) też tam są obecne. Na tym pierwszym będzie tego więcej, bo drugie jest młodsze (nastąpiła secesja po pewnych nieporozumieniach).

Masz może trochę daleko, ale chyba warto wspomnieć że za kilka dni (11-12 maja) odbędzie się zlot EV w Żyrardowie - z tego co wiem, bywały tam także samochody.
Organizuje go szef forum pojazdyelektryczne.org, tu masz info - temat o zlocie 2019:
https://pojazdyelektryczne.org/viewtopic.php?f=8&t=1748

PS: Zapomnij o ołowiu, na tych forach kupisz NOWE, firmowe ogniwa Li-Ion 18650 (czyli takie jakich używa Tesla) o największej dostępnej pojemności, czyli 3400-3500mAh, w cenie od 7 ÷ 10(12) zł za sztukę.
Trzeba co prawda do nich stosować nadzorujący układ BMS, ale te ogniwa są trwalsze (więcej cykli), nie szkodzi im zbytnio zimno, i są o wiele lżejsze. Istnieją wersje wysokoprądowe o b. małym Rw, ale wtedy mają z reguły nieco mniejszą pojemność.
Na forach można także zamówić montaż baterii, zgrzewanie ogniw itp.
Aha, i porównaj ile firmowe ogniwa 18650 kosztują w sklepach "specjalistycznych", zdziwisz się.

PSII: Są na forach także opisane tzw. "słoneczniki", czyli lekkie pojazdy elektryczne "zadaszone" panelami fotowoltaicznymi, czasami można było niedrogo kupić również używane panele w dobrym stanie, ściągane chyba z Niemiec.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

Re: Samochód elektryczny

#10

Post napisał: lolo2 » 04 maja 2019, 13:06

Wiatm.

Ciekawy temat - mozna troche pofilozofowac.

1. Baterie - - - baterie musza byc "teraz nie pamietam jakie" zdolne do szybkiego ladowania i szybkiej zmiany cykli. Zwykly akumulator sie nie nadaje. Musisz kupic baterie do wozkow elektrycznych / zamiastarek itp.
Nie pamietam czemu zwykle aku samochodowe sie nie nadaje, ale kiedys wlasnie do zamiatarki karschera chcialem akumulatory samochodowe wstawic i byl problem.

2. Najprosciej kupic starego elektrycznego widlaka. Masz baze i dawce czesci, napedu, ladowania, akumulatorow do przerobki auta.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje o Hobby”