Pierwsze cnc do 20 tys. zł

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
Seneszal
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 37
Rejestracja: 14 kwie 2019, 10:10

Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#1

Post napisał: Seneszal » 14 kwie 2019, 10:30

Pierwszy raz tu zaglądam, więc chciałem się przywitać!

Wykonuję w niewielkim warsztacie głównie rękodzieło, ozdobne szafeczki, szkatułki, skrzynie, wieszaki, zabawki dla dzieci i sporo tego typu pierdółek.
Pracuję z grubymi na 1,5 cm listewkami (zwykle sosna), z których robię klejonkę około 60x100 cm i z niej wycinam potrzebne elementy. Sporo w tym frezuję i wycinam piłą włosową.
Myślałem nad frezarką CNC, ale nie mam w tej kwestii doświadczenia. Da się coś sensownego zakupić w tych pieniądzach?
Zależy mi głównie na przyspieszeniu pracy i zrobieniu jej bardziej precyzyjną i powtarzalną.

Dysponuję około 20 tys. zł z dofinansowania do założenia działalności.

Jesteście w stanie podpowiedzieć mi czym warto się zainteresować? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać? Może możecie polecić konkretne maszyny, zestawy?

Projekt kończy się dopiero jesienią (wtedy będę kupował sprzęt) i jeśli zrobię rozeznanie, że stać mnie na taką zabawę, będę miał te kilka miesięcy, żeby się dokształcić i zgłębić temat, zrobić kurs.
Dzięki za wszelkie rady i wskazówki!




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#2

Post napisał: lajosz » 14 kwie 2019, 11:33

Seneszal pisze:
14 kwie 2019, 10:30
Dysponuję około 20 tys. zł z dofinansowania do założenia działalności.
Jesteście w stanie podpowiedzieć mi czym warto się zainteresować? Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać?
Witamy nowego kolegę na forum.

Mógłbym tu napisać spory elaborat, ale napiszę tylko, że .... (moim zdaniem oczywiście) należy się wystrzegać maszyn za 20 tyś, szczególnie jeśli maszyna ma mieć pole robocze 1000 x 600 mm i ma służyć nie do zabawy, a do pracy/produkcji.

Oczywiście znajdą się użytkownicy tego forum, którzy stwierdzą (możliwe że słusznie) iż da się zbudować, powtórzę ... zbudować maszynę, (a nie kupić nową) za w/w kwotę, ale .... nie sądzę, że taka maszyna posłuży do czegoś więcej niż hobbystyczna zabawa i (tu zaś moja opinia) więcej będzie z tym kłopotu niż produkcji.

Tak czy siak, co człowiek to opinia, więc (znowu moim zdaniem) nie uzyskasz tu odpowiedzi która rozwieje Twoje wątpliwości.

Ja mogę tylko powtórzyć, że moim zdaniem, za 20 tyś nie kupisz (a nawet nie zbudujesz) nic sensownego nadającego się do pracy.


Autor tematu
Seneszal
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 8
Posty: 37
Rejestracja: 14 kwie 2019, 10:10

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#3

Post napisał: Seneszal » 14 kwie 2019, 12:23

Dzięki za odpowiedź.

Nie planuję masowej produkcji. Chodzi mi raczej o pomoc w tym co już robię. Widziałem maszyny różnych firm, które zaczynały się od kwot kilkunastu tysięcy zł. Jaki jest z nimi problem?

A zastosowania hobbystyczne? Ewentualnie, żeby wdrożyć się w temat? Jakie ograniczenia mają maszyny, które widziałem?

W grę wchodzą również sprzęty używane, ale tutaj z pewnością potrzebowałbym wsparcia, żeby nie wtopić kompletnie pieniędzy.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#4

Post napisał: lajosz » 14 kwie 2019, 13:07

Seneszal pisze:
14 kwie 2019, 12:23
Widziałem maszyny różnych firm, które zaczynały się od kwot kilkunastu tysięcy zł. Jaki jest z nimi problem?
Nie wiem, bo ich nie widziałem.

Seneszal pisze:
14 kwie 2019, 12:23
Jakie ograniczenia mają maszyny, które widziałem?
Nie wiem, bo ich nie widziałem.


Sorry że tak odpowiadam, ale Twoje pytania brzmią mniej-więcej tak:
Byłem na targach samochodowych i widziałem samochód za 20 tysięcy, jakie ograniczania ma taki samochód

No przecież nikt rozsądny nie jest w stanie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Tak jak już pisałem poprzednio, można napisać dłuuugą tyradę na ten temat, a i tak nie wiadomo czy będzie pomocna, bo TYLKO TY wiesz co i jak masz zamiar robić.

========
Mogę tylko napisać, że pracowałem (przez 10 lat) na dużym centrum przemysłowym (Homag) do drewna, ale przyglądałem się i króciutko pracowałem również na innych maszynach przemysłowych i na maszynach zupełnie amatorskich zbudowanych przez ich użytkowników.
Jedno mogę powiedzieć na pewno,
Jeśli ktoś ma zająć się produkcją na poważnie, to należy zapomnieć o amatorskich maszynach raz na zawsze, a tym niby nowym "fabrycznym" za 20 tysięcy należy się bardzo, bardzo dokładnie przyjrzeć najlepiej z kimś kto sporo wie na ten temat, bo nie sztuka kupić (lub złożyć) maszynę za 20 tysięcy.
Sztuką jest na tym pracować w taki sposób żeby się po roku nie rozleciała i (nawet zupełnie nowa) nie gubiła parametrów, nie powstawały luzy itd.itp. i żeby nie stracić reszty nerwów.

Bo widzisz, najczęściej ktoś kto chce kupić pierwszą maszynę CNC, myśli, że "na razie" kupi coś małego i taniego i będzie używał od czasu do czasu i jakoś to wytrzyma.
Po czym jak już ogarnie temat, czyli po wstępnym "zajaraniu się" CNC, zazwyczaj następuje chęć na więcej, czyli wszystko co się da chciałoby się robić na CNC właśnie, ale wtedy okazuje się, że nasz "cudowna" maszynka za kilkanaście tysięcy jest ..... kompletnie niewystarczająca do tego wszystkiego i powstaje dylemat ..... kupować nową, większą, mocniejszą, ogólnie znacznie lepszą, czy modernizować to co mamy.

Moim zdaniem, powinieneś sobie kupić jakąś zupełną amatorszczyznę (nawet używaną) za 3-4 tysiące jako maszynę do ćwiczeń.
Jak już ogarniesz temat CNC, czyli co jak i dlaczego + stwierdzisz, że CNC to jest to o co Ci chodziło, to wtedy (tu zaś moja opinia) radzę kupić OD RAZU coś z wysokiej półki i pamiętaj, że sama maszyna to jedno, a osprzęt + oprogramowanie do niej, to drugie i nie mniej ważne.

Możesz również (co poniekąd polecam) zatrudnić się gdzieś w jakiejś firmie gdzie mają maszyny CNC jako operator.
Wtedy nauczysz się sporo nie tracąc pieniędzy na zakup pierwszej (taniej) maszyny.


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#5

Post napisał: mtryb14 » 14 kwie 2019, 13:34

No dobra. Ale facet ma 20 tysięcy i chce za to zakupić maszyne i tyle. Ludzie pracują na tańszych i wykonują precyzyjnie fajne rzeczy. Do drzewa nie będzie kolega robił z dokładnością do setek bo i po co. A nie jeden laik ogarnia softy do pisania czy rysowania w kilka dni. I nie uwazam że należy wydać dużo pieniędzy zeby miec dobrą maszynę. Co to da że sie nastraszy kolegę w stylu, '' jak kupisz cnc do dopiero zobaczysz ile to klopotu'' i nie jest też prawdą że na cnc robi sie tylko serię, jakiś wyssany z palca stereotyp, powtarzany chyba przez ludzi którzy malo pracuja na cnc. Wydaje mi się że warto pooglądać troche tutoriali na yt. na początek. Zobaczyć jak pracują uzytkownicy np na Machu itd. Co wykonują i jakie Cam-y używają do frezarek. Ściągnąć sobie wersję testową, jakiś trial albo coś takiego, i wtedy można podejmować decyzje. Warto próbować. Nic do stracenia nie ma.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#6

Post napisał: Blady » 14 kwie 2019, 13:59

20k PLN przy założeniach że maszynka ma być niezbyt duża i nie do orania w alu to całkiem rozsądny budżet. Mam na myśli raczej poskładanie maszyny samemu ;) Niestety dofinansowanie pewnie musi być wydane na konkretną rzecz... ?
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#7

Post napisał: lajosz » 14 kwie 2019, 15:23

mtryb14 pisze:
14 kwie 2019, 13:34
No dobra. Ale facet ma 20 tysięcy i chce za to zakupić maszyne i tyle.
Jeśli przeczytasz moje posty z uwagą, to zauważysz że co chwilę używam zwrotu "moim zdaniem" albo "moja opinia"
Inaczej pisząc, to co napisałem, to moje zdanie w tym temacie i właśnie po to jest forum (z definicji przecież) żeby wyrazić swoje zdanie na jakiś temat.

Moje jest takie jak przedstawiłem i nikt nie musi się z tym zgadzać.

Ot po prostu napisałem co ja o tym myślę, a że mam dość sporą praktykę w tym względzie + nadal się tym zajmuję na codzień, to uznałem że moja opinia może (aczkolwiek nie musi) być dla kogoś przydatna.

==========
Nadal twierdzę, że 20 tysięcy, to (moim zdaniem) zdecydowanie za mało na zakup czegoś sensownego.
Oczywiście można kupić za 20 K, ale ..... już napisałem co o tym myślę.

Użytkownik seneszal i tak sam zdecyduje co ma robić :)


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#8

Post napisał: mtryb14 » 14 kwie 2019, 16:59

Ok. Rozumiem że to Twoje zdanie ale facet ma 20 tysięcy i może chociażby sciskali go w imadle to więcej niz te 20 tysięcy facet nie wycisnie. A moim zdaniem nabędzie maszynę w tych pieniądzach albo ewentualnie z pomocą forumowiczów zbuduje sobie taką maszynkę..


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#9

Post napisał: Avalyah » 14 kwie 2019, 17:00

Czyli co, takie coś:

https://allegro(kropka)pl/oferta/frezarka-cnc-1212-ploter-frezujacy-1200x1200-3-5kw-7836209829
Obrazek

nie da sobie rady z obróbką drewna? Zwłaszcza, że Kolega pisze o rękodziele, więc raczej to nie będą długie serie produkcyjne. Z góry mówię, że się nie znam, natomiast jestem ciekawy, bo nie wygląda to tak źle. Zwłaszcza, że w prawie tej samej cenie można dostać coś takiego:
https://allegro(kropka)pl/oferta/ploter-frezujacy-frezarka-cnc-8060-basic-2200w-7661230693
Obrazek
a zgaduję, że różnica między maszynami będzie i to raczej na niekorzyść tego małego chińczyka, który waży 1/5 tego, co maszynka wyżej.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Pierwsze cnc do 20 tys. zł

#10

Post napisał: lajosz » 14 kwie 2019, 17:26

mtryb14 pisze:
14 kwie 2019, 16:59
Ok. Rozumiem że to Twoje zdanie ale facet ma 20 tysięcy i może chociażby sciskali go w imadle to więcej niz te 20 tysięcy facet nie wycisnie.
Czyli uważasz, że powinien kupić cokolwiek tylko dlatego żeby to mieć ?

Równie dobrze można kupić łódkę za 20 tysięcy (bo tylko tyle się ma) i próbować nią opłynąć świat.
Kupić kupisz, ale czy opłyniesz ? ..... wątpię :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”