Chłodzenie typu spray z aliexpress

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Chłodzenie typu spray z aliexpress

#1

Post napisał: Jarek.p » 10 kwie 2019, 11:15

Kupiłem do swojej tokarki takie oto cudo z aliexpress:

Obrazek

https://www.aliexpress.com/item/Plastic ... 64820.html

Miało być pięknie, miała być podawana odrobinka chłodziwa, zamiast lania go strumieniami chlapania po całej okolicy maszyny (mam małą tokarkę w stylu popularnej 550). Wynalazek kosztuje grosze, więc kupiłem go trochę w ciemno. Wczoraj przyszedł, wczoraj zrobiłem mu pierwsze testy i szczerze mówiąc nie wiem, czy coś źle robię, ale wynalazek bardzo mocno dmucha z dyszy powietrzem, podając przy tym minimalną, śladową wręcz ilość chłodziwa, a i to pod warunkiem, że zbiornik z chłodziwem znajduje się na wysokości dyszy, postawienie go gdzieś niżej powoduje, że dysza już tylko dmucha powietrzem.
Podłączyłem to do swojej warsztatowej instalacji pneumatycznej, w której mam ciśnienie 3 bary, w opisie jest podane, że ciśnienie powinno być 5-7barów, możliwe, że faktycznie wtedy by pociągnął chłodziwo mocniej, ale już przy trzech barach strumień powietrza z dyszy jest na tyle silny, że gwarantuje mi to rozprysk chłodziwa wraz z wiórem mocno poza pole robocze, jeśli zwiększę ciśnienie dwukrotnie, to obawiam się, że byłaby to czysta zgroza. Gdzie słowo "czysta" jest o tyle nie na miejscu, że do pracy przy maszynie z takim chłodzeniem musiałbym chyba zakładać sztormiak i obowiązkowo jakieś szczelne okulary.
Może jest tu ktoś z doświadczeniem w tego typu wynalazku i podpowie, czy to tak ma być, ma tak mocno dmuchać i najwyżej pokombinować z lepkością chłodziwa (mam "zwykłą" emulsję rozcieńczoną wodą zgodnie z jej instrukcją), by lepiej leciało, czy coś jest nie tak z egzemplarzem, który kupiłem? Bo szczerze mówiąc nie tego się spodziewałem.




FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#2

Post napisał: FTW » 10 kwie 2019, 11:19

Rozwiązałem to u siebie dwoma zaworami i reduktorem. Mam taki sam. Zbiornik z chłodzeniem najlepiej jakby był powyżej.


Autor tematu
Jarek.p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 112
Rejestracja: 18 mar 2015, 11:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#3

Post napisał: Jarek.p » 10 kwie 2019, 11:31

Zbiornik jak jest wyżej, to chłodziwo leci pięknie, niestety leci cały czas, po zamknięciu dopływu powietrza po prostu spływa grawitacyjnie, potrzebny byłby i tutaj zaworek, choćby taki akwarystyczny.
Do jakiej wartości redukujesz ciśnienie?

Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#4

Post napisał: Pirat » 10 kwie 2019, 13:42

Miałem podobną sikawkę, ale z dwoma niezależnymi zaworkami regulacyjnymi, zbiornik z chłodziwem był trochę poniżej poziomu dyszy. Wszystko działało jak należy, ciśnienie na reduktorze 1,5atm. zlikwidowałem to chłodzenie bo kompresor robił za dużo hałasu.

Obrazek

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#5

Post napisał: adam Fx » 10 kwie 2019, 16:38

Jarek.p pisze:Może jest tu ktoś z doświadczeniem w tego typu wynalazku i podpowie,

ja to miałem i nie działało sprzedawca od razu wiedział w czym problem i wymienił mi element (hehe przy okazji mnie rozpoznał że mam kanał na YT) ale do rzeczy -- zacytuję sprzedawcę Dzień dobry.
Panie Adamie, przesyłam fotkę tej małej dyszy, którą wylatuje chłodziwo i jest rozpylane do postaci mgły. Dysza na fotografii jest wadliwa. W zaznaczonym miejscu jest wyfrezowany rowek a tak być nie powinno (rowek powinien być tylko na długości gwintu). Tam jest założony ten cienki przezroczysty wężyk i to połączenie musi być szczelne. Fotografię przysłał mi Klient, któremu przez ten feler nie chciało działać.
Załączniki
Dysza.JPG
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#6

Post napisał: Petroholic » 10 kwie 2019, 18:51

Pirat pisze:podobną sikawkę, ale z dwoma niezależnymi zaworkami regulacyjnymi
Miałem tą samą w Onredzie. Przy polecanych 4barach i zbiorniku powyżej działa ładnie ale kapie po wyłączeniu. Zbiornik sporo poniżej to nie chciało zassać, aż do 7.5bar i dopiero ruszyło :)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#7

Post napisał: RomanJ4 » 10 kwie 2019, 22:16

Mam podobne innej firmy i działa dobrze.
Obrazek Obrazek
Cały pic z wydajnością płynu w stosunku do wydatku powietrza leży w regulacji dyszy na końcówce wężyka- masz albo za bardzo dokręcona, albo odwrotnie.
Dysza działa jak zwężka Venturiego/inżektor (w gaźniku lub smoczek w palniku), wszystkie te konstrukcje działają na tej samej zasadzie.
Obrazek
Obrazek

U mnie dobrze działa już przy ciśnieniu 2-3bar, zbiornik z którego zasysa chłodziwo stoi na podłodze obok frezarki i nie ma problemów z zassaniem po puszczeniu powietrza. Nie ma potrzeby stawiać wyżej.
Jeśli u Ciebie pomimo regulacji nie chce zassać przy 3bar to odkręć dyszę i sprawdź(dmuchając w nią) czy przewód do zbiornika jest drożny, nie ma zbyt dużych oporów. A po dokręceniu dyszy do oporu9zmniejszeniu ssania) dmuchając w dyszę nie powinno bąblować w zbiorniku z płynem.
Musi działać, chyba, że coś Chińczycy sknocili z wykonaniem jak u kolegi Petroholic...
pozdrawiam,
Roman


Hmmetal
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 16 wrz 2015, 22:43
Lokalizacja: Poznan

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#8

Post napisał: Hmmetal » 08 cze 2019, 22:45

, no coż trzeba to odlożyć do szuflady z napisem : " NIEUDANE ZAKUPY Z ALIEXPRESS " i dołożyć troche PLN i kupić coś porzadnego.....


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#9

Post napisał: oprawcafotografii » 09 cze 2019, 06:50

Jedynym sensownym rozwiązaniem tych problemów jest ...pompa dozująca płyn. Zamiast polegać na grawitacji, podciśnieniu etc. Jeśli dodasz pompę - ja miałem perystaltyczną, medyczną to będzie działać
idealnie...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


cero
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 113
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Chłodzenie typu spray z aliexpress

#10

Post napisał: cero » 09 cze 2019, 07:54

RomanJ4 pisze:
10 kwie 2019, 22:16
Mam podobne innej firmy i działa dobrze.
Obrazek Obrazek
Cały pic z wydajnością płynu w stosunku do wydatku powietrza leży w regulacji dyszy na końcówce wężyka- masz albo za bardzo dokręcona, albo odwrotnie.
Dysza działa jak zwężka Venturiego/inżektor (w gaźniku lub smoczek w palniku), wszystkie te konstrukcje działają na tej samej zasadzie.
Obrazek
Obrazek

U mnie dobrze działa już przy ciśnieniu 2-3bar, zbiornik z którego zasysa chłodziwo stoi na podłodze obok frezarki i nie ma problemów z zassaniem po puszczeniu powietrza. Nie ma potrzeby stawiać wyżej.
Jeśli u Ciebie pomimo regulacji nie chce zassać przy 3bar to odkręć dyszę i sprawdź(dmuchając w nią) czy przewód do zbiornika jest drożny, nie ma zbyt dużych oporów. A po dokręceniu dyszy do oporu9zmniejszeniu ssania) dmuchając w dyszę nie powinno bąblować w zbiorniku z płynem.
Musi działać, chyba, że coś Chińczycy sknocili z wykonaniem jak u kolegi Petroholic...
To co kolega pokazuje to chyba "noga"

Sam miałem jedno i drugie i nie ma ich co porównywać.
Po pierwsze jakość wykonania
A po drugie cena.

Sam jeśli miał bym jeszcze raz brać to tylko "noga"
Dziala przy małym ciśnieniu nawet że zbiornikiem poniżej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”