Olej hydrauliczny wtórne wykorzystanie

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
pawelnoc111
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 23 kwie 2017, 19:34
Lokalizacja: Z okolicy

Olej hydrauliczny wtórne wykorzystanie

#1

Post napisał: pawelnoc111 » 03 lut 2019, 12:32

Witam.

Własnie wymieniłem w maszynie olej hydrauliczny (taki jak Mobil DTE 20), po spuszczeniu zostało mi 40 litrów, zastanawiam się czy nie dało by się go wykorzystać do smarowania prowadnic i śrub w mojej frezarce zamiast oleju RC 68. Szkoda wylewać 40 L oleju.




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5352
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Olej hydrauliczny wtórne wykorzystanie

#2

Post napisał: jasiu... » 03 lut 2019, 13:55

Wylewać? :shock:

To się oddaje firmom, które wydadzą ci za to "Kartę Przekazania Odpadu".

Pewnie, że możesz używać, tylko jeśli będą ci prowadnice rdzewieć, to wiedz, że to z powodu takiego, że w składzie olejów hydraulicznych są inne składniki, niż w składzie olejów do smarowania.

Może frytki zaczniesz piec? :mrgreen:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16252
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Olej hydrauliczny wtórne wykorzystanie

#3

Post napisał: kamar » 03 lut 2019, 14:09

A tłoki, tłoczyska i cylindry w siłownikach rdzewieją : :) (że o nurnikach w pompie nie wspomnę)
Jasiu wyznaje zasadę , że jak krem jest na dzień i pod oczy to na dłoni w nocy wywoła uczulenie :)

Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Olej hydrauliczny wtórne wykorzystanie

#4

Post napisał: MiziAir » 03 lut 2019, 14:21

Ja mam taką beczkę plastikową, co różne wartościowe części w niej konserwuję przez całkowite zanurzenie i taki olej się pewnie nada. Co do rdzewienia, to przekonanie wyniesione z oleju napędowego z dodatkiem "bio", to badziewie się wydziela w postaci rdzawo- zielonej galarety, nie jeden mechanik chciał sobie zakonserwować wałek rozrządu przez zalanie w ropie, a po kilku miesiącach doznawał szoku :)


Autor tematu
pawelnoc111
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 23 kwie 2017, 19:34
Lokalizacja: Z okolicy

Re: Olej hydrauliczny wtórne wykorzystanie

#5

Post napisał: pawelnoc111 » 03 lut 2019, 15:35

O zardzewienie sie nie boje bo olej pracował w układzie hydraulicznym tokarki i jakoś nic nie zardzewiało, teraz przelałem go do szczelnych kanistrów tylko pytanie jak go wykorzystać ponownie. Dlatego moje pytanie czy nada sie do smarowania jak smarował tyle czasu zawory i hydraulikę w tokarce to do prowadnic powinien być dobry?

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

Re: Olej hydrauliczny wtórne wykorzystanie

#6

Post napisał: viper » 03 lut 2019, 15:48

jasiu... pisze:Wylewać?
hehe
pawelnoc111 pisze:zastanawiam się czy nie dało by się go wykorzystać do smarowania prowadnic i śrub w mojej frezarce zamiast oleju RC 68

jeśli jest to coś manualnego na śrubach trapezowych to krzywdy nie zrobisz. No ale jak masz na myśli CNC i śruby kulowe czy prowadnice liniowe to sam byś sobie strzelił w kolano.
Przepracowany olej ma mikro opiłki metalu i jak byś go lał do zbiorniczka na smarowanie to w dłuższej perspektywie skrócisz ich żywotność.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”