Frezarka do zastosowań amatorskich

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

fourfeeter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2014, 11:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#21

Post napisał: fourfeeter » 07 lis 2018, 18:49

Proszę bardziej wyjaśnij mi o co chodzi w pkt.
5. Ogólnie przy obróbce turbiny na HAASie moc niezbędna od skrawania wyszła 0.7 kW. 50 kg ~ 500N siły.
Wstępnie szacowałem ciężar belki na 25 kg. Realnie jest wsp. 4 bo reakcja idzie przez połowę.
Do tego siły od skrawanie też tak dałem 50 kg co nie jest wartością realną ale chciałem wymusić solidne obciążenie.
Można obliczyć siły od skrawania ale chcę uniknąć "frezarki 3020" :D
Nie do końca rozumiem. Proszę wyjaśnij mi zdanie
5. Ogólnie przy obróbce turbiny na HAASie moc niezbędna od skrawania wyszła 0.7 kW. 50 kg ~ 500N siły.
Co do obciążeń to opór właściwy skrawania dla stali to około kc1=2000 N/mm2, dla materiałów nieżelaznych 600 N/mm2.
Czyli dla przekroju wióra 1mm2 opór skrawania dla stali to 2000N a dla nieżelaznych 600N. Wiec to 50kg tóre przyjąłeś wcale nie jest mocno przesadzone.
A jeżeli masz wsp. bezpieczeństwa 2 to głupio byłoby gdyby jakiś grubas się oparł o twoja maszynkę a ona zgięła by się pół.
Czy robiłeś obliczenia MES dla podstawy? Może od spodu lepiej dać więcej żeber, skora ma być to odlew to dla Ciebie bez różnicy. Po drugie co do technologiczności tych odlewów można jeszcze na tym popracować. Np. NIe trzeba planować całej powierzchni. Można w odlewie zrobić podwyższenia gdzie tylko będą mocowane elementy. Wtedy będzie mniej obróbki, mniej czasu będzie na maszynie Po drugie można przewidzieć miejsca łączenia elementów, żeby było je można np. wykończyć skrobakiem. Np. Gdzieś będzie ci uciekać 0,03mm i wtedy sobie skrobakiem podskrobiesz powierzchnię i będzie wszystko cacy.

Dodane 28 minuty 22 sekundy:
Co do podstawy to twoje żebra są śliczne i seksowne. Ale można to zrobić lepiej.
Kiedyś też próbowałem mesów w takiej maszynie i podstawa była jednym z elementów które bardziej się gięły.
Ja bym dał po prostu chamskie żebra, żeby było sztywno.
Np.
Obrazek

Spróbuj połączyć złożenie w jedną bryłę i zrób mesa dla całości. Zrób również dla poszczególnych kierunków osobno. Czyli dla składowych x y z. Wtedy będzie można zobaczyć najsłabsze punkty w twojej ramie. Zaprojektuj oś z, bo to też może być słabe ogniwo.




Autor tematu
Aeromikie
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 87
Rejestracja: 24 lis 2014, 11:47
Lokalizacja: Mojrzeszów

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#22

Post napisał: Aeromikie » 07 lis 2018, 19:25

fourfeeter pisze:
07 lis 2018, 18:49
Proszę bardziej wyjaśnij mi o co chodzi w pkt.
5.

ad. 5 Frezowaliśmy turbinę na HAASie i obciążenie wrzeciona wyświetlał kontroler na poziomie 0,7 kW, frezarka nawet nie czuła jak łamała
frezy.

Frezarkę chcę transportować samodzielnie i tak liczyłem do 25 kg na detal także z masą nie chcę specjalnie szaleć. Co do uwagi dotyczącej analizy MES dla całości to trafny punkt. Potem zabiorę się za oś Z, wrzeciono planuje na tulejki ER11.

Obrazek

Dodane 8 minuty 51 sekundy:
4. Poważne obrabiarki nie ważą 70kg. Przy tej wadze konstrukcji (może ze 100-120kg wyjdzie całość) te obliczenia są po prostu śmieszne. Naprawdę. Czego byś nie zrobił efekt i tak będzie marny ze względu na tą wagę, bo drgania będą spore. To się nada jedynie do drobnej obróbki aluminium PA11/13 frezami fi6-8.
5. Moc skrawania przy jakich obrotach? Jaki moment, charakterystyka wrzeciona? Dane z Haasa nijak się mają do małego wrzeciona o mocy ok. 2kW i momencie 1,2-1,4NM.

Powiem tak. Robiłem 2 takie projekty na studiach. Z obliczeniami, założeniami, w identyczny sposób. To jest kompletne oderwanie od rzeczywistości niestety. Takie typowe akademickie podejście, które niczemu nie służy i do niczego nie prowadzi. Realne problemy są zupełnie inne, wynikające m.in z jakości wykonania komponentów, ich cen i dostępności (poszukaj chociażby śrub i nakrętek w klasie lepszej niż C7 to się dowiesz o czym mówię oraz jakie tam są tolerancje), dokładności splanowania baz, posiadanych przyrządów pomiarowych do ustawiania geometrii itd. No i oczywiście kasa. Pewne przeskoki jakościowo - dokładnościowe powodują kilkukrotną różnicę cen komponentów.

Mesa również mieliśmy na studiach, coś tam liczyliśmy. Jeden z doktorów powiedział wtedy coś naprawdę sensownego, że wyniki obliczeń mes i tak są weryfikowane i zestawiane z wynikami badań doświadczalnych w celu ustalenia prawidłowych warunków brzegowych. Kolorki wyjdą zawsze, ale można ewentualnie zrobić jakieś minimalne optymalizacje konstrukcji, żeby zmniejszyć naprężenia, ale wyniki mogą być totalnie niezgodne z prawdą.

Sugeruje tak. Policz ile na to masz, zobacz co za to można kupić i jakich komponentów się używa. I zrób projekt i założenia na podstawie tego. Wypadałoby też mieć jakieś oczekiwane dokładności i tolerancje.
To jest obrabiarka amatorska, uważam że nie ma mowy o profesjonalnej obrabiarce bez magazynu narzędzi. Założenie jest takie że ma być amatorska. W pojedynkę nie zrobię konkurencji poważnym firmom. Ale jak widzę "stepcrafta" to myślę że mój żeliwniak będzie lepszy. Wyniki obliczeń MES traktuje jakościowo nie ilościowo. Z resztą student + MES lub FVM to małpa z brzytwą. Idea była taka aby nie przerabiać klona frezrki X2 bo tam jest kolumna która się gnie i są jaskółki a ja nie mam czasu aby nieustanie tuningować geometrię.
Dla mnie wstępnie jak wykona detal z dokładnością 0,05 to będę zadowolony. Ważne abym w nieskończoność nie poprawiał geometrii maszyny.

Dodane 2 godziny 52 minuty 58 sekundy:
fourfeeter pisze:
07 lis 2018, 18:49
Proszę bardziej wyjaśnij mi o co chodzi w pkt.
5. Ogólnie przy obróbce turbiny na HAASie moc niezbędna od skrawania wyszła 0.7 kW. 50 kg ~ 500N siły.
Wstępnie szacowałem ciężar belki na 25 kg. Realnie jest wsp. 4 bo reakcja idzie przez połowę.
Do tego siły od skrawanie też tak dałem 50 kg co nie jest wartością realną ale chciałem wymusić solidne obciążenie.
Można obliczyć siły od skrawania ale chcę uniknąć "frezarki 3020" :D
Nie do końca rozumiem. Proszę wyjaśnij mi zdanie
5. Ogólnie przy obróbce turbiny na HAASie moc niezbędna od skrawania wyszła 0.7 kW. 50 kg ~ 500N siły.
Co do obciążeń to opór właściwy skrawania dla stali to około kc1=2000 N/mm2, dla materiałów nieżelaznych 600 N/mm2.
Czyli dla przekroju wióra 1mm2 opór skrawania dla stali to 2000N a dla nieżelaznych 600N. Wiec to 50kg tóre przyjąłeś wcale nie jest mocno przesadzone.
A jeżeli masz wsp. bezpieczeństwa 2 to głupio byłoby gdyby jakiś grubas się oparł o twoja maszynkę a ona zgięła by się pół.
Czy robiłeś obliczenia MES dla podstawy? Może od spodu lepiej dać więcej żeber, skora ma być to odlew to dla Ciebie bez różnicy. Po drugie co do technologiczności tych odlewów można jeszcze na tym popracować. Np. NIe trzeba planować całej powierzchni. Można w odlewie zrobić podwyższenia gdzie tylko będą mocowane elementy. Wtedy będzie mniej obróbki, mniej czasu będzie na maszynie Po drugie można przewidzieć miejsca łączenia elementów, żeby było je można np. wykończyć skrobakiem. Np. Gdzieś będzie ci uciekać 0,03mm i wtedy sobie skrobakiem podskrobiesz powierzchnię i będzie wszystko cacy.

Dodane 28 minuty 22 sekundy:
Co do podstawy to twoje żebra są śliczne i seksowne. Ale można to zrobić lepiej.
Kiedyś też próbowałem mesów w takiej maszynie i podstawa była jednym z elementów które bardziej się gięły.
Ja bym dał po prostu chamskie żebra, żeby było sztywno.
Np.
Obrazek

Spróbuj połączyć złożenie w jedną bryłę i zrób mesa dla całości. Zrób również dla poszczególnych kierunków osobno. Czyli dla składowych x y z. Wtedy będzie można zobaczyć najsłabsze punkty w twojej ramie. Zaprojektuj oś z, bo to też może być słabe ogniwo.

ad.5 Frezowaliśmy turbinę i takie były odczyty z panelu sterującego HAASa. Siły jak na tę maszynę były tak małe że frezarka nie czuła jak łamie frezy. W kwestii obliczeń MES całej bramy cenna uwaga.


fourfeeter
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 29 gru 2014, 11:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#23

Post napisał: fourfeeter » 08 lis 2018, 06:05

OK. Dzięki za odpowiedź, ale ja nadal nie rozumiem tej wypowiedzi. :(


Autor tematu
Aeromikie
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 87
Rejestracja: 24 lis 2014, 11:47
Lokalizacja: Mojrzeszów

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#24

Post napisał: Aeromikie » 20 sty 2019, 20:35

Zmieniłem koncepcję frezarki, na spawaną. Moja waży teraz wg. CATII 40 kg, realnie planuję obróbkę materiału frezami o średnicy 2-4 mm + grawerowanie. Pole robocze A4. Nie oczekuje od niej szybkiej obróbki ma zrobić robotę.

Obrazek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#25

Post napisał: bartuss1 » 22 sty 2019, 17:56

no jak na złom uzytkowy to moze sie do czegoś nada
konstrukcyjnie jest totalnie zjebane
co bedziesz obrabiał? balsę z jakimś dremelem?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Aeromikie
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 87
Rejestracja: 24 lis 2014, 11:47
Lokalizacja: Mojrzeszów

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#26

Post napisał: Aeromikie » 22 sty 2019, 20:16

bartuss1 pisze:
22 sty 2019, 17:56
no jak na złom uzytkowy to moze sie do czegoś nada
konstrukcyjnie jest totalnie zjebane
co bedziesz obrabiał? balsę z jakimś dremelem?
Aluminium, nie ma jak na słowa otuchy jak od żony :D


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1437
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#27

Post napisał: lepi » 22 sty 2019, 20:27

Sądząc po dzisiejszych postach kolega miał po prostu zły dzień ;)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#28

Post napisał: bartuss1 » 23 sty 2019, 06:30

jasnowidz jakis
ale tak czy siak nie jest to dobrze zaprojekcone. Podstawa winna być zamknieta w kopertę, bo poki co wszystkie obciązenia idą po jednej sciance profilu, podobnie przyroczone na koncach kawałki profili do których przytroczono kolejne profile podstawki pod bramkę.
Wszystkie obciązenia ida po jednej sciance. To będzie nieźle pływać wymiarowo.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Aeromikie
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 16
Posty: 87
Rejestracja: 24 lis 2014, 11:47
Lokalizacja: Mojrzeszów

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#29

Post napisał: Aeromikie » 23 sty 2019, 07:56

bartuss1 pisze:
23 sty 2019, 06:30
jasnowidz jakis
ale tak czy siak nie jest to dobrze zaprojekcone. Podstawa winna być zamknieta w kopertę, bo poki co wszystkie obciązenia idą po jednej sciance profilu, podobnie przyroczone na koncach kawałki profili do których przytroczono kolejne profile podstawki pod bramkę.
Wszystkie obciązenia ida po jednej sciance. To będzie nieźle pływać wymiarowo.
Chciałem aby ten ploter był trochę lepszy niż klasyczny 3020, zakładałem że brama będzie jeszcze przykręcona śrubami do stołu
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Frezarka do zastosowań amatorskich

#30

Post napisał: bartuss1 » 23 sty 2019, 09:53

a co tu duzo gadać, juz po samym spawaniu bedziesz miał banana w podstawie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”