Stół podciśnieniowy - rastrowy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Rocol
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 95
Rejestracja: 08 lip 2017, 21:42
Lokalizacja: bychawa

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#21

Post napisał: Rocol » 14 sty 2018, 10:48

Planuję wykonać co do zasady coś takiego tylko że mniejszy



Tagi:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#22

Post napisał: Petroholic » 14 sty 2018, 19:08

Ja u siebie mam takie pady :) 7 sztuk - wymiary 100x100... Zaletą jest to, że mogę je dowolnie ustawiać na stole i na przykład przecinać na nich na wylot lub wiercić jeśli frez wyjdzie pomiędzy padami :) Warunkiem jest element większy niż 100x100 lub większy niż wielokrotność 100mm :)

Obrazek Obrazek

Zdjęcie jeszcze przed wierceniem i gwintowaniem przyłącza podciśnienia oraz z za długimi śrubkami :)


Rocol
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 95
Rejestracja: 08 lip 2017, 21:42
Lokalizacja: bychawa

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#23

Post napisał: Rocol » 15 sty 2018, 08:46

ładny, ale widzę że nie robiłeś uszczelnień rowków w dolnej części stołu gdzie jest doprowadzane powietrze, tak jak na filmiku?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#24

Post napisał: Petroholic » 15 sty 2018, 12:12

Uszczelnienie realizuje się samo po skręceniu dwóch płaszczyzn do kupy ewentualnie jeśli podsysa to skręcasz na silikon :) Nie ma potrzeby pchania uszczelnień gumowych między połówki stołu :)


Rocol
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 95
Rejestracja: 08 lip 2017, 21:42
Lokalizacja: bychawa

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#25

Post napisał: Rocol » 15 sty 2018, 19:11

A powiedz mi jeszcze jakiego urządzenia używasz do uzyskania podciśnienia?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#26

Post napisał: Petroholic » 16 sty 2018, 09:08

Aktualnie eżektor ale nie wyrabia powyżej dwóch padów na raz... Przy jednym padzie mam -0.6, przy dwóch -0.45, powyżej dwóch spada do -0.3 i to już za mało żeby utrzymać cokolwiek poza laminatem grawerskim...

Mam jeszcze pompę ale bez łopatek - do uruchomienia - brak czasu :D


akdpower
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2018, 22:02

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#27

Post napisał: akdpower » 18 paź 2018, 22:33

Witam. Kupuję właśnie frezarkę o obszarze roboczym 210x310 cm. Stół chciałbym wykonać sam. Planuję użyć pompy: pompa podciśnieniowa Becker VTLF 2.250. Nie wiem tylko jakie tworzywo używa się na sam stół i jakie powinienem wyciąć kanały. Planuję użyć sznura gumowego 3mm lub 4 mm. Sam kanał powinien być niższy i węższy o ile? Rozstaw kanałów 4x4cm czy 5x5cm? Kolejna rzecz to ilość wlotów. Planuję zrobić ich 24 sztuki. Sama instalacja powietrza to rura kanalizacyjna o średnicy 30mm. Czy takie rozwiązanie wystarczy?


premiumad
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 20 paź 2018, 11:35

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#28

Post napisał: premiumad » 22 paź 2018, 10:03

Ja obecnie mam stół rastrowy
Kanały mają 6 mm szerokosci i 6 mm głebokości (ale stół był planowany)
Rozstawa kanałów 28 mm. taki rozstaw robi producent.

Mam obecnie stół hybrydowy 0,4 x 3,40 m - stół teowy i 1,1 x 3,4 wspomniany wcześniej stół rastrowy.
Nie mam pompy podłączonej pod to ale chcę założyć 2 szt. robiąc jednocześnie jeden duży stół o wymiarach 1,5 x 3,4 m

MATERIAŁ NA STÓŁ
Materiał jaki doradzał mi producent od którego zakupiłem maszynę, na stół to płyta HPL. Jednak przy moich rabatach jako agencji reklamowej i tak za płytę na taki stół o grubości 12 mm musiałbym wyłożyć 2200 netto. Wyszukałem sporo informacji i wielu robi stół rastrowy z płyty mdf którą lakieruje, olejuje czy jak tam zwał żeby ją uszczelnić a sporo osób robi to z płyty meblowej jeśli chcą tańśzych rozwiązań.

POMPY / WENTYLATORY
Rozmawiałęm z chińczykami i oni doradzają pod taki stół wentylator bocznokanałowy 2 x 7,5kW i to jeszcze w jakieś podwójne coś... (double stage). Bo jego kolega z austraclii przy stole 3,8 x 1,2 miał problemy z mniejszymi elementami.
Głównie doradza mi pompe próżniową do takiego stołu.

Producent maszyny montuje pompy 3kw na stół 3x1,5 i 3 sztuki. Chyba tylko tak mówią że pompy i są to wentylatory bocznokanałowe, bo w trakcie jednej z rozmów mówił o super opcji że mozna zamontowac pompę prózniową ale jest to duży koszt. Natomiast za każdy obszar stołu z nową pompą naliczają opłątę 5000 netto.

Czy macie doświadczenia z doborem mocy pompy?
Ja chciałbym głównie frezować ciąć, pleksi. Raczej nie formatki A4 ale powiedzmy 60x60 takie minimalki - wycinać na wylot. Zawsze przy cięciu przykrywać nieużywany obszar stołu przy pomocy innych płyt aby zminimalizowac uciekanie powietrza.

Wydaje mi się że ta chińska recetpa jest mocno przewymiarowana i zakłada układanie elementów o wielkości A4 na tak dużym stole i nieizolowanie wolnej powierzchni... Swoją drogą doradzli mi również wentylatory o mocy 20kW.

Natomiast S*eron w swojej ofercie do maszyny o stole 2,1 x 3,1 dołacza -w ofercie premium (tak nazwijmy)
POMPA PRÓŻNIOWA KŁOWA C-VLR 301 ZEPHYR 290M3 150MBAR (ABS) 5,5KW, Wydajność nominalna: 290 m3/h
Ciśnienie końcowe: 150 hPa (mbar)
Moc nominalna silnika: 5,5 kW

Lub w ofercie ekonomicznej
Moc 7,5 kW
Zasilanie: 400V
Wydajność 520 m3/h
Ciśnienie końcowe (absolutne) 540 hPa [mbar abs.]
Sugerowane zastosowanie:
stoły do 6m2 (wycinanie większych detali)

Co sądzicie?


premiumad
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 20 paź 2018, 11:35

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#29

Post napisał: premiumad » 23 paź 2018, 08:25

Kolejna porcja wiedzy

Szukam dalej i wynalazłem że kimla robi swoje stoły z płyty HPL.
W jednym wątku na forum jednak ktoś pisał że na początek warto użyć jakiegoś tańszego materiału (blat zawsze można wymienić).
Płyta meblowa jednemu użytkownikowi wstała na brzegach po 3-4 mm. Ale rozwiązaniem może być przyklejenie takiej płyty do innej i pewne mocowanie do stołu.

Co do pomp i wentylatorów, oczywiście aby było porządnie to powinienem użyć pompy próżniowej. Wg. sugestii sprzedawcy Becker Polska przy takim stole 1,5x3,4 powinienem użyć pompy o parametrach 250m3/h i podciśnienie -0.8 Bara czyli -80 mBar. 0,7 również powinno wystarczyć. Problemem może być cena pompy, np. wspominana Becker VTLF 2.250. to koszt rzędu 25k złotych ale można ją dostać z drugiej ręki w cenie niższej o połowę, alternatywne rozwiązania np. Busha można dostać w cenie około 10k.

Double coś o czym pisałem w poprzednim poście to podwójny wirnik w wentylatorach bocznokanałowych. Przy takim samym przepływie powietrza zapewnia większe podciśnienie bo zamiast np. -0.29 to -0.5 co już wydaje się dużo lepszym wynikiem.

Wentylatory bocznokanałowe zapewniaja duży przepływ powietrza ale stosunkowo niskie podciśnienie. Pompa próżniowa przy mniejszym przepływie powietrza zapewnia większe pociśnienie i to ten parametr jest istotniejszy do takiego zastosowania.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 16
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Stół podciśnieniowy - rastrowy

#30

Post napisał: RobWan » 28 paź 2018, 18:33

premiumad pisze: Wyszukałem sporo informacji i wielu robi stół rastrowy z płyty mdf którą lakieruje

Tak, MDF to dobra alternatywa. Lakieruję lewą stronę. Po przykręceniu (ja jeszcze przyklejam do ramy), planowaniu i nacięciu rowków lakieruję prawą izolantem do drewna ICA. Jest rzadki jak woda i w miarę dobrze głęboko wsiąka.
Rowki 6 mm, głębokie ma 5,5 mm. Sznur ze spienionej gumy.

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”