Współrzędne i bazowanie CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#31

Post napisał: adam Fx » 07 sie 2018, 09:53

romek-rutkowski pisze:PS: Jeśli chodzi o te kwadraty: Podstawy obróbki CNC dla operatorów cz.1 (z tego forum)


Aaaaaa miałeś na myśli nie kwadraty a o:
"Przy podanych dotychczas przykładach wszystkie punkty znajdowały się w górę i na prawo od punktu zerowego programu. Ten obszar w górę i na prawo od punktu zerowego programu nazywany jest kwadrantem (w tym przypadku kwadrant numer jeden). Nierzadko zdarza się, że na maszynach CNC punkty końcowe wymagane w ramach programu przypadają w innych kwadrantach. Kiedy tak się stanie, przynajmniej jedna ze współrzędnych musi być określona jako minus."

Ps. nie Wiedziałem że jets taki poradnik :P

romek-rutkowski pisze:Automatyczne szukanie zera, to maszyna jedzie na +, więc jak dojeżdża do np. +500 i tam łapie krańcówka, to ustawia ZERO. Więc jeśli to jest max szerokość osi, to od tego miejsca można się przesuwać tylko na minus od tego ZERA


a czemu maszyna nie może jechać na - ? może opcja Home neg pozwala odwrócić kier.
a nie da się zapisać że pozycja bazowania to nie 0 tylko tylko -500 w Home off.

Na to jak się zachowa maszyna w bazowaniu maja wszystkie wartości z tabelki (już wcześniej ją linkowałem)


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


cube000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 18 gru 2010, 00:31
Lokalizacja: okolice wwa

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#32

Post napisał: cube000 » 11 sie 2018, 22:10

W Hassach VF maszyna zerując się jedzie wrzecionem w górę a potem w prawy dalszy róg stołu. Wobec czego wszystkie współrzędne maszynowe są wartościami ujemnymi, z pewnym haczykiem. Wykorzystując komendę G53 G00 Z0 maszyna dojeżdża w zecie w punkt wymiany narzędzia, który jest ustawiony jako maszynowe zero dla tej osi. Ale jak się przyjrzysz to ręcznie możesz podjechać w górę jeszcze o parę centymetrów, przyjmijmy że o 72mm. Krańcówkę bazowania zamontowaną w pozycji maszynowej Z100. Po bazowaniu maszyna ustawia softlimit, nie pozwalający podjechać bliżej czujników krańcowych. Natomiast sam sterownik zrobiony jest tak, że jeśli oś Z się zbazuje to maszyna wie że odległość czujnika bazowania od punktu maszynowego zero wynosi 100mm i o taką wartość przesuwa wrzeciono aby narzędzie mogło być wymienione. Więc każde położeni wrzeciona powyżej płaszczyzny wymiany jest znajduje się w zakresie dodatnim położenia Z a każde położenie wrzeciona Z poniżej tej płaszczyzny - w ujemnym zakresie. Krańcówki mają w zamyśle służyć zabezpieczeniu przed błędem sterownika, bo softlimity nie pozwolą na wykonanie programu poza przeznaczonym obszarem.

W ploterze na GRBL, który składałem, chciałem ustawić tak, by osie X i Y bazowały się analogicznie jak w haasach (z mojego przyzwyczajenia, dla klienta nie ma to żadnego znaczenia) - czyli że obszar roboczy we współrzędnych maszynowych jest w zakresie ujemnym w każdej z osi. Miałem z tym jakiś problem i podmieniłem kierunek bazowania na przeciwny, więc cały obszar roboczy znajdował się w maszynowych X+ i Y+. Ale ustawione było tak, że po zbazowaniu maszyna odjeżdżała na w każdej osi, tam ustawiała nowe zero maszynowe i zerowała softlimity. Wobec czego można by powiedzieć że moje krańcówki znajdowały się poza zakresem roboczym (maszyna tam nie mogła wjechać jeśli nie wystąpił jakiś błąd) w położeniach X-20. i Y-20.

Nie śmiać się z mojej twórczości. szkicowniczej.
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”