Współrzędne i bazowanie CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

Współrzędne i bazowanie CNC

#1

Post napisał: romek-rutkowski » 27 lip 2018, 23:59

Witam,

Jak to jest z tymi współrzędnymi we frezarce CNC?
Czy baza (czyli zera dla wszystkich osi) powinna być tu gdzie jest na tym filmiku?

Czyli lewy przód od strony tego gościa i zetka na górze?

Pozdrawiam.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#2

Post napisał: adam Fx » 28 lip 2018, 00:59

0 na materiale przyjmujesz sobie tam gdzie ustaliłeś to programie a w programie może być różnie bo jeżeli na przykład będzie to detal spawany załóżmy jakaś blacha i tuleja to wymiarowanie być może będzie zrobione od tej tulei więc wtedy najłatwiej będzie program też napisać od tego miejsca a co za tym idzie Zero też złapiesz środku tulei
z tym wymiarowanie to w sumie dobry przykład bo jeżeli dostaniesz rysunek gdzie projektant zaznaczył wszystkie zera od prawej strony to co przecież nie będziesz tego przeliczał tylko po to żeby mieć zero po lewej stronie j
edyna dobra praktyka to z 0 na powierzchni i zagłębianie się na minus z bo spotkałem programy które automatycznie generowały z 0 na stole i cały detal był w Plusie na z co strasznie mnie mylił o
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#3

Post napisał: romek-rutkowski » 28 lip 2018, 08:28

Rozumiem, że trzeba dostosować się do ustawień jakie zostały przyjęte w projekcie frezowanego elementu.
Jednak muszę zamontować czujniki Home dla każdej osi na stałe i pytam, czy założenia przyjęte w tym filmiku są poprawne i taki układ mogę zastosować we frezarce CNC?


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#4

Post napisał: dance1 » 28 lip 2018, 09:57

0 materiału nie ma nic wspólnego z 0 maszyny. Często w maszynach amatorskich jak i przemysłowych przyjmuje się 0 w lewym przednim rogu stołu, Z na górze. Oczywiście tak być nie musi i bazować maszynę możesz gdzie się Tobie podoba.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#5

Post napisał: romek-rutkowski » 28 lip 2018, 13:19

OK, ale przyjmując jakieś "normy", to względem reguły "dłoni X,Y,Z" i jeśli przyjmiemy lewy przedni róg, to Z nie powinien mieć zera na dole?

PS: Cięgle dopytuje o "zera" maszyny, żeby względem "norm" umiejscowić czujniki Home.

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#6

Post napisał: Butler » 28 lip 2018, 13:48

Projektując obróbkę na maszynie czy też w dowolnym CAMie, jako jeden z pierwszych kroków przyjmujesz punkt zerowy.
Ja wybieram do tego celu miejsce w detalu do którego najlepiej można przyjąć fizycznie bazę, a więc stała szczęka imadła. Drugą z osi dobieram wg. uznania gdzie mi lepiej odbojnik postawić, czasem obróbka jest poza krawędzią imadła to zero przyjmuję po przeciwnej stronie.
W przypadku obróbki okrągłych elementów będzie środek uchwytu 3-szczękowego. Z=0 w 99% obieram na bezwględnie najwyżej położonym miejscu detalu po obróbce. Ale to też różnie, jak mam zrobić tylko grawerkę na półce która jest gdzieś niżej to oczywiście odstępuję od reguły. Oczywiście trzeba pamiętać by na maszynie przyjąć wartości odpowiednio odsunięte, po przygotówka w pierwszym mocowaniu jest większa jak detal który chcemy obrobić.
Home maszyny nie ma nic wspólnego z miejscem zerowym detalu. Po to np. w G-kodach mamy G54,G55 które definiują nam własny układ współrzędnych. Oczywiście zależnie od typu sterowania to inaczej się to definiuje bo inaczej np. to wygląda na Heidenhain'e czy Sinumericu.
Ja dla G54 przyjmuję mocowanie z imadła, G55 to środek uchwytu 3-szczękowego, G56 to obróbka na czwartej osi, kolejne to nietypowe mocowania (np. bezpośrednio na stole bądź w specjalnym przyrządzie)
Na zakończenie programów przywołuję G53 (maszynowe) i odjeżdżam na Y0 które jest u mnie 3mm od krańcówki - by mieć wygodę przy wymianie/montażu detali.
Dla przykładu z FANUCa poniżej, pierwsza część EXT odsuwa względnie każdy układ współrzędnych o podaną wartość. Często z tego korzystam. Dalej to np. zero dla G54 jest odsunięte od maszynowych o X+20, Y+50, Z+30

Obrazek

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#7

Post napisał: adam Fx » 28 lip 2018, 16:30

Czujniki home możesz mieć gdzie chcesz to czy home Z dasz na dole czy na góże nie zmienia faktu że uklad współrzędnych pozostanie bez zmian czyli Z w dół będzie na -

Dodane 7 minuty 10 sekundy:
https://goo.gl/images/kJBVgA ważne by sobie dobrze uzupełnić pole zakresu - od tego zależy gdzie oś pojedzie gdy dostanie polecenie np. Z-200
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


czeplin80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 18 mar 2016, 15:50
Lokalizacja: IL

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#8

Post napisał: czeplin80 » 28 lip 2018, 16:51

na kazdej maszynie cnc z- jest w kierunku kawalka


Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#9

Post napisał: romek-rutkowski » 28 lip 2018, 16:58

Butler, przecież napisałem że chodzi mi o punkt zerowy maszyny. Bo chcę na stałe umieścić czujniki Home. I tylko o to pytam.

adam Fx, jak Ciebie zrozumiałem, to w polu "Pozycja bazowa" można wpisać zakres przesunięcia po przeciwnej stronie stołu lub Zetki?

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Współrzędne i bazowanie CNC

#10

Post napisał: Butler » 28 lip 2018, 18:22

Aaaa... Już rozumiem. Źle zinterpretowałem pytanie :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”