Frezy na start

cnc alu pa6

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezy na start

#31

Post napisał: Yarec » 10 sie 2018, 12:37

a w Rembertowie jest taki kolega co zrozumiał mój przekaz !
Duszczyk_K - co dla mnie oczywiste, jest nie zrozumiałe dla Innych


Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Frezy na start

#32

Post napisał: Blady » 10 sie 2018, 21:40

Yarec pisze:
10 sie 2018, 12:37
co dla mnie oczywiste, jest nie zrozumiałe dla Innych
Widać, wiedzy Ci nie brakuje. Ale z przekazem jest problem... ;) To tak pół żartem pół serio. Ja tam sobie z robieniem frezów z wierteł do amatorskich zastosowań poradzę. Ale jak poczyta to ktoś zielony jak Twój ludek z awatara to nie dowie sie nic. Forum czytać może każdy i fajnie jak każdy czytając jakąś wiedzę pochłaniał a nie bzdety typu kto co czytał na jaki temat i jak wiele wie...
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezy na start

#33

Post napisał: Yarec » 10 sie 2018, 23:01

Blady pisze:Widać, wiedzy Ci nie brakuje. Ale z przekazem jest problem...

dzięki za otuchę, Forumowicze starają się budować cnc nie mając podstawowej wiedzy a jeszcze gorzej że usasadniają wypowiedzi: "bo forum pisze" ← to powinno być karalne !
A są koledzy którzy rozumeją co czytają (nawet jak ja piszę) Riker. atlc, Petroholic, . . . modów i starych "wyjadaczy" już nie wynieniam
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Frezy na start

#34

Post napisał: Petroholic » 10 sie 2018, 23:50

Yarec pisze:Petroholic
No no :) Znalazłem się w zacnym gronie :)

Pozdro bo dawno nie było okazji pogadać :)

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frezy na start

#35

Post napisał: Yarec » 10 sie 2018, 23:56

Petro nie kpij bo nie jest mi wesoło
weź mój adres i tel od Tomka (atlc) zna sytuację
Ostatnio zmieniony 11 sie 2018, 00:08 przez Yarec, łącznie zmieniany 1 raz.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Frezy na start

#36

Post napisał: Petroholic » 11 sie 2018, 00:01

Ale ja nie kpię :( Serio pisałem...

Spoko da się zrobić... Nawet dzisiaj z nim gadałem :)

Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Frezy na start

#37

Post napisał: oskaeg » 22 sie 2018, 14:32

kivlow pisze:Co polecicie na start do alu/ drewna tak aby nauczyć się planowania obróbki zgrubnej wykończenia + grawerowania no i gwintowanie.
Myślę że na start drewno + alu aby nie tracić kupy kasy na materiał.

Będę wdzięczny za zdjęcia prócz nazw bo to ułatwi mi szukanie a i miło wiedzieć co jak się nazywa i do czego służy. Oczywiście mogę kupić jakiś zestaw ale później eksperymentować co do czego jest to trochę szkoda czasu.

p.s. sprzęt 2.2kw mokry chińczyk.

Pozdrawiam Kamil
Chińczyk 2.2kW ma tulejkę ER20 Więc przypadający dla niego zakres tulejek zaciskowych wynosi do 13 mm.

Teoretycznie, im większa średnica freza, tym go ciężej złamać, chodź nie zawsze musi tak być, bo łamałem frezy nawet i fi16. Ale wiadomo ze łatwiej jest złamać freza fi1 mm nawet w rękach, niż freza fi10, także o to mi chodzi...

Jednak trzeba pamiętać jedną rzecz, ze moment obrotowy tego wrzeciona (2.2kw mokry chińczyk.) (wrzeciono wysokoobrotowe) zależy od prędkości, przez co wsadzanie freza fi13 przez niedoświadczonego operatora, wcale nie musi oznaczać ze takie posunięcie będzie lepsze...

Ja np przez bardzo długi okres czasu, pracowałem na wrzecionie 1.5kw mokry chińczyk i na przykład dla mnie, optymalnym narzędziem, był frez fi6, max mogłem wsadzić freza fi8, ale widać było ze wrzeciono traciło moment, więc parametry musiały być szczególnie dobrane...

Dla Twojego wrzeciona, najprawdopodobniej optymalnym frezem będzie właśnie frez fi8. Wiadomo ze jak będzie kolizja, to każdego freza złamiesz, ale przy drobnych błędach powinien bardziej przeżyć niż np frez fi4 itp.

Ja Ci proponuje na początek zaopatrzyć się we frezy HSS, jedz na rynek, albo kup sobie na allegro frezy fi8, lub fi10 HSS i na początek się pobaw parametrami... Później jak nabierzesz więcej doświadczenia to będziesz zakładał co raz to mniejsze frezy.

Na początek nie kupuj frezów 1 mm. 0,5 mm itp bo je połamiesz w parę sekund, a takie frezy są drogie. Ja płaciłem okazyjnie kiedyś 7 zł za frezy od 2 mm do 0.6 mm, ale teraz chyba są po 15 zł za sztukę, gdzie na rynku możesz kupić za 15 - 20 zł frez fi 10 HSS

Możliwości masz na prawdę bardzo dużo, możesz też kupić frezy używane, ja kupiłem do drzewa i są ostre, a płaciłem zamiast 70 zł za nowego freza, to po 3 zł za sztukę, zamiast zapłacić 50 x 70 = 3500 zł to zapłaciłem 150 zł :) Tyle co kosztują prawie dwa nowe takie frezy. Rusz głową, kombinuj, ucz się... Możesz polatać po firmach i zapytać się czy nie mają złomu wąglikowego, jak jest frez złamany w połowie to można go jeszcze zamontować w oprawkę i jechać dalej, czasami nawet bardzo długo.

Unikaj frezów długich, im krótszy frez, tym gorzej go złamać, frezy typu fi6 długość 100 są bardzo wymagające...


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: Frezy na start

#38

Post napisał: dasza77 » 22 sie 2018, 15:53

Jak nie złamiesz freza za min 100 zł to sie nie nauczysz :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”