Problem z profilowaniem w osi Z

Frezarka w profilowaniu nie obniża się po osi Z

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#11

Post napisał: lajosz » 17 mar 2018, 19:08

Wektory które przesłałeś, nie są tymi samymi które widać na Twoich sreenach.
Mimo to je sprawdziłem i są OK, czyli nie zawierają żadnych błędów, a trajektorie na ich podstawie generują się prawidłowo z rampingiem i bez niego.

Jednak użycie rampingu może generować błędy w wygenerowanym G-Code.

Poniżej link do tematu w którym ktoś miał podobny problem i winowajcą okazał się właśnie ten nieszczęsny ramping.
universal-g-code-sender-nie-widzi-g-cod ... ml#p612818




Vikay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 15 mar 2018, 08:11

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#12

Post napisał: Vikay » 17 mar 2018, 19:30

U mnie też generują się prawidłowo ale jak odpalę PikoCNC to niestety wewnętrzne otwory jak widać na screenie nie są poprawne.
Obrazek Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#13

Post napisał: lajosz » 17 mar 2018, 21:10

No to ja już nie wiem co jest u Ciebie nie tak.

Twój rysunek załadowałem do Artcama (Artcam 2013 / 2015), utworzyłem trajektorie z użyciem rampingu i bez niego również, zapisałem pod postprocesorem Axyz_MultiTool_Arc_MM, po czym plik załadowałem do PikoCNC i .... wszystko OK, popatrz:

Obrazek

Być może popełniasz jakiś błąd podczas przygotowania trajektorii, ale .... nie dowiem się tego dopóki (jak pisałem poprzednio) nie zrobisz screenów z ustawieniami trajektorii i narzędzi.

Możliwe również, że Twój Artcam (2011), to wersja "legalna inaczej" i ta jej .... "inność" powoduje problemy, ale ... nie sądzę żeby tak było.

Co ciekawe, powyższe wykonałem również w dość leciwej wersji Artcama, czyli Artcam Jewel Smith 9.1 i ..... też wszystko OK, czyli prawidłowo generuje ścieżki które są później prawidłowo pokazywane w PikoCNC.


Vikay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 15 mar 2018, 08:11

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#14

Post napisał: Vikay » 18 mar 2018, 08:20

Ok, prześlę te ustawienia. Odnośnie programu to zakupiłem ten program z frezarką. Jak mogę sprawdzić czy jest legalny?

Dodane 52 minuty 36 sekundy:
ObrazekObrazekObrazek


drot
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#15

Post napisał: drot » 18 mar 2018, 11:20

najłatwiej zorientować się co do legalności ArtCam-a po tym czy kolega odczuwa strach na myśl o utracie klucza sprzętowego, jak większość legalnych użytkowników starszych wersji :)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#16

Post napisał: lajosz » 19 mar 2018, 22:28

@Vikay

Wszystko jest ustawione jak należy, więc ..... po prostu nie wiem co jest nie tak.
Być może PikoCNC w jakiejś starszej lub nowszej wersji czegoś tam nie pokazuje ?

Natomiast legalność Artcama, to tak jak kolega drot wspomniał, czyli jeśli masz klucz sprzętowy (Dongle USB), to masz legalnego Artcama.
Jeśli natomiast Twój Artcam 2011 działa bez tego klucza, to jest to wersja "legalna inaczej" , niemniej jednak nie powinno to mieć wpływu na generowanie obróbek, bo widzę, że w Artcamie masz wszystko jak należy.


Vikay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 15 mar 2018, 08:11

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#17

Post napisał: Vikay » 20 mar 2018, 20:08

Więc nie wiem co jest nie tak :(
mam nielegalnego Artcama więc trzeba będzie usunąć bądź zakupić legalnego Artcama czy polecacie może jakiś inny program? ( AlphaCam)?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#18

Post napisał: lajosz » 21 mar 2018, 00:24

Vikay pisze:
20 mar 2018, 20:08
mam nielegalnego Artcama więc trzeba będzie usunąć bądź zakupić legalnego Artcama czy polecacie może jakiś inny program? ( AlphaCam)?
Noooo właściwie ..... to nie wiadomo jako to teraz będzie z tymi prawami autorskimi, bo Artcam jako taki po prostu przestał istnieć, czyli Autodesk, który dopiero co kupił Delcama (producent Artcama) właśnie ogłosił, że całkowicie rezygnuje z tego oprogramowania, czyli że nie nie będzie dalszej produkcji, modernizacji i sprzedaży Artcam-a.

Jeśli natomiast Artcam Ci się podobał, to istnieje konkurencyjne oprogramowanie pod nazwą Vectric Aspire które jest BARDZO PODOBNE do Artcam-a pod każdym względem.


Vikay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 15 mar 2018, 08:11

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#19

Post napisał: Vikay » 22 mar 2018, 08:33

Czytałem o nim ale podobno strasznie wolno "myśli"


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Problem z profilowaniem w osi Z

#20

Post napisał: lajosz » 22 mar 2018, 10:18

Aspire to ciekawe oprogramowanie.

Wolno myśli ?

W pewnych aspektach tak, a w innych wręcz dewastuje Artcama.
Artcam jest ZDECYDOWANIE lepszy jeśli chodzi modelowanie 2.5D.
Natomiast Vectric Aspire niektóre rzeczy, szczególnie jeśli chodzi o obróbki 2D i w ogóle 2D (nie będę tu wymieniał detalicznie) ma rozwiązane wręcz wzorowo.

Wszystko zależy od tego, do czego będziesz używał maszyny na której pracujesz.

Jeśli od podstaw masz zamiar modelować modele 2.5D/3D, to ZDECYDOWANIE jednak Artcam.
Jeśli głównie obróbki 2D + obróbki 3D z zewnętrznych modeli, to ZDECYDOWANIE polecam właśnie Vectric Aspire.

Tak jak pisałem, czyli obydwa programy są bliźniaczo do siebie podobne.
Artcam niestety już nie istnieje, ale jeśli Vectric poprawi modelowanie 2.5D (szczególnie szybkość i rozdzielczość + praca na warstwach) chociażby tylko do takiego stopnia jak w Artcamie (wersja 2015 R2), to tylko kupować.
Niestety obawiam się, że Vectric pozbawiony konkurencji po prostu spocznie na laurach i nie będzie nic robił + (oby nie) podniesie ceny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”