Universal-G-Code-Sender nie widzi g-codu

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

Universal-G-Code-Sender nie widzi g-codu

#1

Post napisał: poniedzialek1 » 15 wrz 2017, 13:29

Witam, jestem raczkującym użytkownikiem Art-Cam'a 2017, do tej pory tworząc g-code dla UGS'a nie było żadnego problemu, jednak zrobiłem swój pierwszy relief, a po wygenerowaniu g-codu (czy to g-code mm.tap, czy g-code arcs mm.tap) UGS nie widzi pliku, tzn po wybraniu pliku i otworzeniu go program zachowuje się jakbym otworzył pusty plik, gdzie program Candle widzi plik bez problemu, niżej dodaję załącznik.
http://www95.zippyshare.com/v/YHESNZrY/file.html
dodane na zewnętrzny host, bo nie dało się przez załącznik



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 15 wrz 2017, 14:28

Długa nazwa, kilka kropek w nazwie może sprawiać problem. Pokaż dla porównania poprawnie wczytujący się plik przez maszynę.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

#3

Post napisał: poniedzialek1 » 16 wrz 2017, 02:07

Chodzi o to, że ten plik działa na programie Candle CNC, a zmiana nazwy nic nie daje


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#4

Post napisał: upanie » 16 wrz 2017, 06:02

Zmień jeszcze lokalizację pliku na kompie. Niby nie powinno być problemu bo UGS jest w Javie napisany więc powinien ogarniać różne długości i dziwne znaki w ścieżce ale lepiej wyeliminować potencjalny problem.
Poza tym UGS jest właśnie napisany w javie i rzuca stadem wyjątków. U mnie odpala się razem z konsolą więc jeśli u Ciebie też jest konsola to po otwarciu pliku skopiuj zawartość konsoli i wrzuć to tutaj. Może coś w tym znajdę.
czilałt...


Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

#5

Post napisał: poniedzialek1 » 17 wrz 2017, 01:36

Używam UGS platform v2.0, ciekawe jest to, że na programie CAMotics też nie "wczytuje" pliku, okazało się że plik poniekąd ładuje się do UGS, mogę to zobaczyć poprzez włączenie edycju g-codu
Obrazek

dodam,że to nie ma nic wspólnego z komputerem, sprawdzałem na drugim PC podłączonym do CNC (w międzyczasie zrobiłem drugi relief i to samo)
Obrazek

edit.
przerobiłem relief aby frezowany był wokół obrysu (trajektorie 3d, oraz ta sama historia z plikiem), gdy dodałem przejscie wybierania obszaru (trajektorie 2d), to UGS widzi ten plik.
Obrazek


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#6

Post napisał: upanie » 17 wrz 2017, 06:32

Może to kwestia jakiegoś konkretnego G kodu, którego nie obsługuje UGS. Porównaj te dwa pliki i zobacz czy nie ma w tym "złym" g kodu, który nie występuje w pliku "dobrym".

[ Dodano: 2017-09-17, 06:45 ]
Podeślij te dwa pliki to może u siebie zobaczę co UGS twierdzi.
czilałt...


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#7

Post napisał: lajosz » 17 wrz 2017, 12:57

poniedzialek1 pisze:Używam UGS platform v2.0
Nie znam tego oprogramowania, ale ....
poniedzialek1 pisze:przerobiłem relief aby frezowany był wokół obrysu (trajektorie 3d, oraz ta sama historia z plikiem), gdy dodałem przejscie wybierania obszaru (trajektorie 2d), to UGS widzi ten plik.
Nie widzi pliku, tylko widzi trajektorię 2D.
Trajektorii 3D nie widzi, bo nie może jej załadować z uwagi na puste komendy G1 (brak koordynatów) o czym zresztą informuje stosownym komunikatem.

Po usunięciu z pliku (G-Code) pustych komend G1, wszystko ładuje się poprawnie, ale .... coś mi się wydaje, że puste G1 powstały dlatego, że niewłaściwie przygotowałeś plik do frezowania, czyli chyba nie uwzględniłeś bezpiecznego przejścia w Z, a inaczej pisząc, frez nie wycofuje się ponad materiał podczas przejścia do kolejnego zagłębienia się w materiał i przy przejściu do kolejnego zagłębienia "rysuje" powierzchnie materiału.
Prawdopodobnie dlatego postprocesor w Artcamie, podczas zapisu do pliku, generuje puste kody G1.

Sprawdź, czy na pewno właściwie przygotowałeś trajektorię.
Jeśli sprawdzisz i okaże się, że wszystko OK, to nie pozostaje nic innego jak ręczne usuwanie pustych G1.
Najlepiej zrobić to w systemowym WordPadzie (nie w notatniku) , bo ten ma nieco większe możliwości zamiany, więc można zamienić wszystkie G1 na .... spację po prostu, po czym zapisać plik i .... już ładuje się poprawnie.

Plik w załączniku, został "przerobiony" w/w metodą.


Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

#8

Post napisał: poniedzialek1 » 17 wrz 2017, 14:22

lajosz pisze:Po usunięciu z pliku (G-Code) pustych komend G1, wszystko ładuje się poprawnie
Faktycznie nawet w nowych plikach udało mi się zaobserwować puste G1, po usunięciu działa poprawnie,
lajosz pisze:niewłaściwie przygotowałeś plik do frezowania, czyli chyba nie uwzględniłeś bezpiecznego przejścia w Z
Przejście Z mam ustawione na 3mm ponad materiał
Obrazek

Widocznie Candle CNC jest jest na tyle inaczej napiasny, że daje sobie radę z pustymi G1, screen z nie przerobionym plikiem
Obrazek
upanie pisze:Podeślij te dwa pliki to może u siebie zobaczę co UGS twierdzi.
podrzucam pliki g-code, oraz relief jeżeli ktoś chce dokonać inspekcji (nie wiem co jest z załącznikami, czy to rar/zip to nie chcą się wgrywać )
http://www37.zippyshare.com/v/ue5y0yUv/file.html


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#9

Post napisał: lajosz » 17 wrz 2017, 16:47

@poniedzialek1

Sprawdziłem ten plik który podesłałeś i sprawa się wyjaśniła, czyli .... puste G1 jest generowane (HGW dlaczego) tylko wtedy, kiedy ustawisz ramping w obróbce.

Wyłączasz ramping i ..... wszystko generowane jest bez pustych G1.

Jeśli więc ten ramping z jakiegoś powodu jest Ci potrzebny, a dodatkowo koniecznie musisz się posługiwać parą Artcam + UGS, to niestety pozostaje ręczne usuwanie pustych G1.

Jeśli jednak nie potrzebujesz rampingu (moim zdaniem zbędny), to go po prostu wyłączasz w opcjach obróbki w Artcamie i ... po problemie.


Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

#10

Post napisał: poniedzialek1 » 17 wrz 2017, 17:43

lajosz pisze:Jeśli jednak nie potrzebujesz rampingu (moim zdaniem zbędny), to go po prostu wyłączasz w opcjach obróbki w Artcamie
Dziękuję lajosz, za rozwiązanie problemu, w sumie tylko tak eksperymentowałem z rampingiem.
Jeszcze raz dziękuję i życzę zdrówka!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”