Kołkowanie elementów ramy

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

Kołkowanie elementów ramy

#1

Post napisał: Wojteo CK » 18 gru 2017, 21:38

Witam,

Aktualnie pracuję nad projektem pewnej maszyny i zastanawia mnie jedno:

Jak zakołkować ze sobą elementy spawanej ramy? Rama składa się ogólnie z dwóch ścian bocznych oraz z 4 poprzeczek oraz 2 profili do transportu.

Tak to wygląda:

Obrazek

Wydaje mi się że kołkowanie trzeba zrobić po montażu poprzeczek do ścian bocznych. Tylko jak wtedy wykonać otwory? W grę wchodzi chyba tylko wiertarka magnetyczna i rozwiertak.

Oto jak wyglądają miejsca do montażu kołków:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kołki chcę zastosować ponieważ wzoruję się na innej, podobnej maszynie i tam kołki są.

Kolejna kwestia to obróbka ramy. Czy dobrym wyjściem jest żeby obrobić blachy wcześniej i je dopiero przyspawać do profili? Nie ukrywam że koszty są również ważne dlatego wolę żeby nie wysyłać do obróbki całą, pospawaną ramę, chociaż wiem że tak byłoby najlepiej.

Z maszyn to mam do dyspozycji ploter Serona i ewentualnie nim można by było wyprowadzić powierzchnie, powoli ale mogłoby się to udać.

Jeśli macie jakieś sugestie to śmiało piszcie :)

Pozdrawiam.


Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Kołkowanie elementów ramy

#2

Post napisał: Petroholic » 18 gru 2017, 22:56

Kołkowanie tak jak myślisz może się udać... Ewentualnie druga opcja to precyzyjne gwinty i otwory + śruby z tuleją wtedy nie będzie się suwało :)


bartoszmista
Posty w temacie: 1

Re: Kołkowanie elementów ramy

#3

Post napisał: bartoszmista » 20 gru 2017, 20:34

Blachy dałbym na laser ze zgrubnym wypaleniem otworów (o kilka dych mniejsze). Potem na wiertarkę i w imadło do rozwiercenia pod kołki. Wiertarki magnetycznej raczej bym nie polecał - bardzo by to było niewygodne. Można by ciąć blachy ploterem ale nie wiem czy by sobie poradzi ze stalą. Chyba największy problem to otwory pod kołki w profilach. Zwłaszcza na łączeniu przedniego pionowego profilu z górnym poziomym, tam gdzie na łączeniu przychodzi blacha. Po spawaniu na pewno trochę to ściągnie i już otwory mogą nie pasować.


Autor tematu
Wojteo CK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 04 gru 2009, 17:52
Lokalizacja: Kielce

Re: Kołkowanie elementów ramy

#4

Post napisał: Wojteo CK » 21 gru 2017, 19:02

Z wycinaniem laserem otworów mamy problem ponieważ firma która nam wycina blachy na laserze nie wycina otworów średnica otworu jest mniejsza niż grubość blachy. A w moim przypadku tak jest, tj. mam np. otwory pod śruby M10 w blasze o grubości 15 mm.

Nie wiem czym to jest spowodowane? Może tym że głowica laserowa się zużywa bardziej czy coś...

Trochę źle trafiłem z terminem wykonania bo potrzebuję tych ram na początku lutego a teraz jest koniec roku, w większości firm jest wolne od 23 grudnia do 3 stycznia. A to już jest jeden tydzień :( Jakby ktoś miał jeszcze kontakt do firmy która mogłaby się podjąć wykonania to dajcie znać :)
Scientists dream about doing great things. Engineers do them.

James A. Michener

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Kołkowanie elementów ramy

#5

Post napisał: Petroholic » 21 gru 2017, 23:11

bartoszmista pisze:Po spawaniu na pewno trochę to ściągnie i już otwory mogą nie pasować.
Dlatego ja zawsze otwory kołkujące wykonuję na wyspawanym i skręconym elemencie. Wiertarka magnetyczna i wiertło, a następnie rozwiertak bez demontażu wiertarki. Tylko trzeba ramę ustawić idealnie przy skręcaniu bez kołków :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”