Kompresor tłokowy samoróbka

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
markut
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2015, 23:51
Lokalizacja: Lubelskie

Kompresor tłokowy samoróbka

#1

Post napisał: markut » 31 paź 2016, 09:42

Dzień dobry!
Kupiłem na złomie stary kompresor tłokowy, najprawdopodobniej samoróbkę. Chciałbym go przywrócić do życia, co nieco informacji znalazłem w sieci, jednak miałbym kilka pytań.
Jeśli dobrze znalazłem to sama pompa to polska HS-11:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jest o niej sporo informacji, jest dość popularna i z częściami ani wiedzą nie powinno być problemu.
Butla jest dość duża- 30X100 cm, i (o ile dobrze policzyłem) powinna mieć około 70 litrów. Są na niej oznaczenia:
FWS-ST25-H01
1061140 1-P 319
Niestety nic nie mogłem o niej znaleźć i nie jestem pewien czy wytrzyma ciśnienie 8 bar. Nie wiem czy jest po LPG, czy po hydroforze- może ktoś coś wie i pomoże?
Ponadto butla ma wspawaną zwężkę w szyjkę wyjściową:
Obrazek
Z tego co się zorientowałem szyjka jest niewykręcana i pozostaje mi tylko obciąć zwężkę przed gwintem, zeszlifować spawy i przegwintować żeby zedrzeć resztki po spawaniu. Zwężka ma jakieś 6-7 mm średnicy, więc jest niepotrzebna.
Butla ma tylko 2 otwory- czy można na jednym z nich (wlotowym) zastosować trójnik do presostatu? Na otworze wylotowym planuję zawór bezpieczeństwa i manometr. Silnik planuję 3fazowy, więc presostat też 3fazowy jest potrzebny jak rozumiem?
Pomiędzy wyjściem z głowicy a rurką idącą do zbiornika było zamontowane takie urządzenie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z nabitymi numerami:
PAL
BK-3335-K na "głowiczce"
BK-3324 na spodzie
Z tego co udało mi się znaleźć na niemieckich i słowackich stronach to jest to jakiś regulator ciśnienia, czy też zawór bezpieczeństwa, nie mam pewności. Czy ta część jest mi potrzebna?
Z czego można by było wykonać połączenie głowica-zbiornik tak, żeby powietrze mogło się chłodzić? Są w handlu specjalne chłodnice ciśnieniowe do powietrza?
Z góry dziękuję za porady!



Tagi:

Awatar użytkownika

andmar2005
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 190
Rejestracja: 15 sie 2009, 08:55
Lokalizacja: kujawsko-pomorski
Kontakt:

#2

Post napisał: andmar2005 » 31 paź 2016, 10:12

hi
rozpadnie się kompresor (te blaszki w głowicy popękają no i olejem pluje)
jest to z stara 66 lub od ciągnika max jej ciśnienie to 6bar
no i wydajność du** nie urwie


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#3

Post napisał: Areo84 » 01 lis 2016, 20:38

Taki kompresorek będzie miał mizerną wydajność. Pojemność skokowa HS14 to 107cm3. Nawet jeśli pogonisz go na maxa -2800 obr/min (co jest dla niego niezdrowe) to da teoretyczną wydajność około 300L/ min. Rzeczywista nie będzie przekraczała 230-240L/min. Pobór mocy przy takich obrotach i ciśnieniu 8bar zamyka się w 2 kW. :lol:

http://polmo-lodz.com.pl/katalog/zasoby/601_23.pdf

Do okazyjnego napompowania koła, czy przedmuchania czegoś powietrzem może wystarczy. Do malowania to trochę mało.
Ze dwa takie maleństwa by się przydały


Autor tematu
markut
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2015, 23:51
Lokalizacja: Lubelskie

#4

Post napisał: markut » 02 lis 2016, 08:24

Dziękuję za informacje!
Kompresorek/pompa jaki jest taki jest ;) Lepszego niestety nie mam. Do kół wystarczy jak sądzę.
A czy ktoś wie coś o tym zbiorniku/butli? Nigdzie w sieci nie mogę natrafić na takie oznaczenia. No i ten zawór też mnie nurtuje.


andrzejk26
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 20 sty 2010, 13:17
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#5

Post napisał: andrzejk26 » 03 lis 2016, 08:52

Na zdjęciu tej butli to widać tylko kawałek to nikt nie powie co to jest, idź na złomowisko lub przejedź do jakiegoś gazownika i kupisz za grosze butle bez legalizacji od auto gazu mają one ciśnienie znamionowe około 20 atmosfer

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#6

Post napisał: k-m-r1 » 03 lis 2016, 17:25

Weź to zielone do regulacji ciśneinia jedź do rolniczego gdzie są części do Zetora Ursusa tam sie dowiesz co to jest :)

Tu jeszcze kilka informacji
https://samorobki.pl/viewtopic.php?f=21&t=660

Wiejecej informacji znajdziesz w książce części zamiennych do ursusa lub stara.
Książka jest dostępna na chomiku

"Uwaga gwint w tym zielonym lubi być złośliwy i nie trzyma" Kompresor podobnie zbyt mocno dokręcisz i pstryk. Wiem bo niedawno naprawiałem zetora 6011 i tam był taki regulator ciśnienia. W srodku śruba spreżyna i wkrecając zmienia sie ciśnienie. Apropo mam też 4011kolor zielony 6011 kolor czerwony zwane ogórek i pomidor :D
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


Autor tematu
markut
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 9
Rejestracja: 03 gru 2015, 23:51
Lokalizacja: Lubelskie

#7

Post napisał: markut » 04 lis 2016, 08:08

Witajcie!
Butla będzie miała próbę wodną, bo w sumie jej oznaczenia po tylu latach nic nie są warte... A to zielone to faktycznie regulator ciśnienia do ciągników Ursus :) Z tego co się zorientowałem to upuszcza nadmiar powietrza przy przekroczeniu określonego progu w barach. Dla moich potrzeb raczej zbędne.


xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#8

Post napisał: xxdrago » 13 paź 2017, 12:24

markut pisze:Witajcie!
Butla będzie miała próbę wodną, bo w sumie jej oznaczenia po tylu latach nic nie są warte... A to zielone to faktycznie regulator ciśnienia do ciągników Ursus :) Z tego co się zorientowałem to upuszcza nadmiar powietrza przy przekroczeniu określonego progu w barach. Dla moich potrzeb raczej zbędne.
Ja bym się pokusił i zamontował taki zaworek:
https://sklep.phu-szczepan.pl/product-p ... IkQAvD_BwE

Nigdy nic nie wiadomo :) Przekonałem się na własne oczy jak potrafi wystrzelić korek z butli przy 8 barach...

ale odświerzyłem temat ... ups


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: Steryd » 13 paź 2017, 17:03

za takie kasę to kupi cały zestaw presostat z zegarami i z reduktorem w komplecie z zaworem bezpieczeństwa.
Można?
Morzna!!!


Majstarek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 18 lis 2016, 18:22
Lokalizacja: Łęczyca łódzkie

Re: Kompresor tłokowy samoróbka

#10

Post napisał: Majstarek » 20 lut 2018, 09:47

Regulator ciśnienia w układzie hamulcowym przyczepy- obstawiam. W sprężarce domowej stosowany raczej jako zawór zwrotny lub regulator ciśnienia. Ale reguluje ciśnienie w okolicach 6-10 bar jak pamiętam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”