Mex,
Dziekuje za opinie i rady.
Po kolejnym dniu spedzonym w necie dochodze do wniosku ze "real time closed loop" na dzien dzisiejszy odnosi sie do silnikow krokowych. Ale o tym za chwile.
Generalnie G100 cieszy sie duzym zainteresowaniem, szczegolnie wsrod ludzi z branzy przemyslowej. Jednostka generuje step/dir co umozliwia ludziom zejscie z portu drukarki, zastepuje tez moduly I/O oraz moze pracowac jako PLC. W tej cenie jest to wiec bardzo dobra oferta. Jesli chodzi o PLC to zdaje sie jest mozliwosc wczytania programu, odlaczenia komputera PC i maszyna bedzie kontynuowala sama. Ulatwiloby to prace wielu maszyn przemyslowych, wszelkiego rodzaju podajnikow i urzadzen wykonujacych caly czas te same ruchy. Jest wiec cala masa zastosowan dla G100. Sa natomiast jakies problemy z firmware i nie wszysto u wszystkich dziala (przynajmniej nie od razu).
Jednostka cieszy sie jednak popularnoscia i mysle ze nie predko sie to zmieni. Jako "motion controller" posiada wszystko co powinna - tak to mniej wiecej odebralem po przeczytaniu setki postow obecnych i przyszlych wlascicieli G100. (Jednak nigdzie nie jest reklamowana jako "real-time motion controller" a tylko jako "motion controller") .
Wracajac do "closed loop".
Z tego co widze jest tam grupa ludzi ktora stawiala na rozwoj w tym wlasnie kierunku i to jak na razie sie to nie sprawdzilo. Architektura G100 i jego algorytmy sugerowaly ze obecne funkcje to tylko poczatek mozliwosci i ze bedzie wiele nowych ciekawych rzeczy. Niestety cala sprawa opiera sie na wsparciu ze strony producenta, uaktualnianiu firmware, uruchamianiu nowych funkcji- tam na dzien dzisiejszy wszystko podobno stanelo. Firmware od poczatku bylo zlecone komu innemu co nie podobalo sie wielu ludziom, do tego ostatnio wlasciciel Gecko zajmuje sie glownie swoim patentem dla silnikow krokowych.
Doszly tez limitacje przy sfragmentowanym kodzie 3d. Choc G100 moze wydac 4 miliony krokow na sekunde to ilosc jaka moze "przyjac" jest nieporownywalnie mniejsza co powoduje ze przy niektorych kodach moze byc on wolniejszy nawet od portu drukarki. Wczoraj przeczytalem ze ta limitacja jest okreslana jako BPS (block-per-second) i dla portu LPT jest ona +- 10.000 ruchow na sekunde a dla G100 tylko 100 ruchow na sekunde. (Fakt ze G100 ma swoje dodatkowe algorytmy i powinno to w jakis sposob poprawic sytuacje, jednak nie znam szegolow).
Kolega o ktorym wspomnialem nie mogl przekroczyc 0.5m/min- autor Macha rozlozyl rece i powiedzial ze na dzien dzisiejszy takie sa niestety limity. Art mowi ze jest to wewnetrzny algorytm G100 na ktory on nie ma wplywu; z tego tez powodu wersja Mach Quantum nie chodzi pod G100. Wpomniany wewnetrzny algorytm G100 napisal wlasciciel Gecko, sprawilo mu to wystarczajaco duzo trudnosci i na razie (podobno) nie ma zamiaru do tego wracac. Udalo sie tez mu uruchomic PID dla silnikow krokowych- patentu nad ktorym pracowal od kilku lat- i wszystko inne zdaje sie zeszlo teraz na plan dalszy.
Mimo wszystko widze mase zadowolonych wlascicieli G100 ktorym pasuja funkcje ktore obecnie on wykonuje i nie zamieniliby sie na nic innego. Niektorzy poruszaja duze maszyny i pracuja w 2.5d wiec nie maja problemu z szybkoscia obrobki. Dla innych byla to koniecznosc ze wzgledu na rozdzielczosc enkoderow. Jesze inni cenia sobie duze mozliwosci I/O. Nie ma natomiast jak na razie mowy o korekcji sciezki servomotoru- przynajmniej ja nie slyszalem.
Dla tych ktorzy odlozyli G100 na polke powstal plugin do Mach3 ktory umozliwia uzywanie G100 tylko jako I/O, przy normalnej pracy z portu drukarki. Wyrazny znak ze sprawy nie zmierzaja w dobrym kierunku. Widze tez zrezygnowanie wsrod ludzi ktorzy mieli powazne plany komercyjne wobec G100. Niektorzy zaczeli juz dzwonic do VitalSystems. Ich karty pracuja w czasie rzeczywistym, maja wyjscia analogowe pradowe a producenci testuja plugin do Mach3. Autor Mach3 wyrazal sie o nich bardzo pozytywnie i mowil ze bez jego pomocy zamkneli petle w pluginie do Mach3. Przy cenie $695 wyglada to na solidne rozwiazanie i mysle ze ten kon ma szanse wygrac wyscig.
Nawet jesli G100 zostal (chwilowo) spisany na straty to generalnie mowi sie ze rok 2008 bedzie rewolucyjny jesli chodzi o urzadzenia zewnetrzne do Mach3. Port drukarki nie bedzie juz produkowany i wszystko przechodzi albo na PCI, USB albo na Ethernet. Dalo to bodziec kilku producentom, dodatkowo przylozyly sie tez poblemy z G100.
Obecnie jest testowany ncPod ktory ma pracowac pod USB. Jako drugi ma byc SmoothStepper, ktory ma byc szybszy od G100 i mowi sie nawet sie o jakiejs imitacji "closed loop" gdzie kontroler daje znac do Macha i wyswietla na bierzaco blad. Niestety nie bedzie korekcji sciezki. Jednak przy cenie $155 i czestotliwosci 4-8Mhz bedzie to solidna alternatywa dla G100.
Karty Galil od dawna sa stosowane pod Machem, oferuja closed-loop i podwojne wejscia na enkodery niestety ceny sa dosyc zaporowe. Galil to powazna firma i Mach3 to raczej dla nich ciekawostka niz powazny rynek wiec nie spodziewam sie tam wiele. Delta Tau tez bedzie niedlugo pracowac pod Machem, cenowo jeszcze drozej od Galil i ma to byc bardzo profesjonalna oferta.
Osobiscie interesowalem sie karta Galil jednak ceny, nawet te z Ebay, sa poza moim budzetem. Tym bardziej ze nie potrzebuje korekcji sciezki a moja maszyna do tylko desktopowa zabawka, nie urzadzenie przemyslowe. W tym tygodniu mialem kupic G100, zahamowalem w ostatniej chwili i chyba wstrzymam sie do czasu wyjscia SmoothSteppera. $155 to naprawde nie duzo na takie urzadzenie, zwlaszcza jesli ma oferowac szybkie profilowanie 3d. W kazdym razie pierwsze prototypy chodza juz pod Machem. Trudno natomiast powiedziec kiedy jednostka wejdzie do sprzedazy.
Wracajac jeszcze do "real-time closed loop" w G100.
Bedzie to wymagalo uzycia nowych driverow Gecko oraz silnikow krokowych z enkoderami. Z definicji bedzie to "real-time" oraz "closed loop" bo kontroler nie pozwoli na zatrzymanie silnika pod obciazeniem oraz nie bedzie gubil krokow. Czyli monitorowanie w czasie rzeczywistym oraz korekcja- to co jest w definicji "real-time closed loop".
Jednak z tego co na razie przeczytalem korekcja nie bedzie taka jak w systemach servo bo zamiast "poganiania" silnika bedzie on poprostu spowolniony- ze wzgledu na charakterystyke momentu obrotowego krokowek. Koordynacja bedzie na wszystkich osiach naraz.
Mysle ze algorytm moze nie dzialac na serwach bo zamiast spowalniania trzeba byloby je "poganiac". Wyglada ze ten algorytm albo zostal napisany wlasnie pod katem silnikow krokowych, albo na przyklad bazuje na jakichs tendencjach specyficznych dla silnikow krokowych. Zupelnie nie znam sie na motorach wiec nie bede spekulowal, moze Leoo tu zajrzy i rzuci swiatlo na zagadnienie.
Jak narazie nie znalazlem wzmianki o korygowaniu serwomotorow- nigdzie w calym forum. Choc w sumie nie widze powodu dlaczego nie mialby zostac napisany podobny algorytm dla servomotorow?
Znalazlem tez post z kwietnia 2006 w ktorym wlasciciel Gecko opisuje G100. Pisze on ze kwintesencja G100 bedzie PID dla krokowek, caly hardware zostal zaprojektowany pod tym katem i ze dlatego jest tam 6 wejsc dla enkoderow. Pisze ze ma maly (Nema 23) silnik krokowy i przy predkosci 3000obr/min chwyta za wal kombinerkami- silnik zwalnia ale nie gubi krokow az do predkosci 0 obr/min. Po puszczeniu walu silnik wraca do 3000 obr/min. Rozumiem ze wystepuje tez mozliwosc większego użytecznego wyjściowego momentu obrotowego.
http://www.cnczone.com/forums/showpost. ... ostcount=1
W innym poscie pisze ze ma maly silnik zamontowany na 60cm osi i srubie o skoku 25mm. Predkosc jaka osiaga to 76m/min przy 3000obr/min. Pokonuje dystans 60cm tam i z powrotem ponizej 1 sekundy, bez gubienia krokow i caly czas pod kontrola PID. Silnik NEMA-23, 3A/phase, 24VDC
http://www.cnczone.com/forums/showpost. ... ostcount=7
Technicznie jest to "closed loop" i zdecydowanie "real time" wiec stawka jest dosyc wysoka. Na rynku jest cala masa solidnych duzych krokowek i pod tym systemem beda one 2-3 razy mocniejsze. Jesli system zadziala jak sie go reklamuje to wybije on z rynku wszystkie badziewne serwa w maszynach do 1 tony, taka jest moja opinia. Oczywiscie na rynku hobbystycznym..
To sa wszystkie informacje jakie posiadam, jak pojawi sie cos nowego to oczywiscie dam znac.
Pozdrowienia!
PS. Z duzym zainteresowaniem obserwuje rozwoj Twojego projektu- w jakiejkolwiek skali by nie patrzec to zasluguje on na miano supermaszyny.