Yarec pisze:
Poliamid jest tani, ale polietylen znacznie bardziej samosmarowny - czyżby ? są gotowe nakrętki z PA a "smarowidła" typu CERATEC też dostępne.
Wczoraj zapoznałem się dokładniej z tematem tworzyw i te gotowe nakrętki są z PA6-GSO. Jest to poliamid samosmarowny z "zatopionym" w środku smarem, który na bieżąco jest uwalniany i smaruje. Znacznie bardziej odporny na ścieranie i lżej pracuje.
Za 1,5 sztuki nakrętki kupnej o długości 30mm, na śrubę fi16mm, mam surowy materiał na 6 nakrętek na śrubę fi22, które będą miały długość 60mm

Także tu już nie ma żadnego problemu.
Zaprojektowałem też wczoraj mocowanie i regulację luzu dla takiej nakrętki:


Yarec pisze:
Brama napędzana będzie dwoma śrubami po bokach, a te przez pasek zębaty - do tego jeszcze napinanie (obciążenia, zabrudzenia i nierównomierność-pomijam) - jednak dwa małe krokowce (Y)
Konstultuję właśnie z producentem możliwość podłączenia dwóch silników do jednego portu sterownika Zelrp.
Widziałem, że większość osób tak robi, ale co jeśli silniki będą miały odrobinę inną charakterystykę pracy? Nie mam pojęcia czy to jest możliwe, ale mam taką obawę.
Fakt, że koszt mniejszy, bo dwa małe są w cenie jednego dużego, a odpada pasek i koła oraz napinacze.
Yarec pisze:
Sprzęgła też można zrobić z tulei plast. lub twardych sprężyn.
Dlatego właśnie muszę jeszcze zapoznać się z tematem sprzęgieł, bo w zasadzie nie wiem dokładnie jaką funkcję spełniają. Zawsze myślałem, że mają puścić w razie przeciążenia silnika oraz że eliminują drgania, ale tutaj muszą być totalnie bez luzu. Czy w CNC one spełniąją tylko rolę łącznika? Poczytam.
A to o paskach i prostym montażu, i mniejszych kosztach wykasuj

Małe zaćmienie umysłu
Yarec pisze:
Średnica śruby Z może być mniejsza (skok 2) i lepiej kulowa.
Cenna uwaga, tu nie musi być dużej prędkości, a większa siła.
Hmm nie widzę nawet u sponsora kulowej ze skokiem 2... Najmniejszy to 4 dla fi16.
Trapez jest ze skokiem 2, ale fi10... No to chyba za cienka
Yarec pisze:
Jedna obstawałbym za takim rozwiązaniem boków bramy >

Co do bramy, to zastrzały muszą być niższe, bo utrunią montaż silnika i łożyska, ale mogę faktycznie na początek dać tylko jendą warstwę sklejki, a w razie problemów dołożę drugą, tylko wtedy śruba będzie za krótka..
Zrobię ewentualnie tak jak mówisz, tyle, że pod silnik i łożysko dam prostokąt z jednej płyty, aby w przyszłości ewentualnie go wyrzucić i dać bramę z podwójnej.
Odchudzenie boków bramy da 3kg zysku w masie. Jeszcze to przemyślę podczas ostatecznego projektowania.
Nie chodzi o to, że uważam, że za słabo, ale chyba też trochę o wygląd, bo boki z jednej płyty wyglądają przy tej konstrukcji mizernie
Pisz co tam się wydarzyło, chętnie poczytam.