MIG/MAG do 1500zł

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

MIG/MAG do 1500zł

#1

Post napisał: mareq_bb » 26 wrz 2016, 14:34

Witam
Nastała w moim życiu taka chwila, że kolejną zdolnością jaką chcę zdobyć jest spawanie.
Mam do dyspozycji 1500zł. Jak je wydać? Najchętniej za całość kupiłbym zestaw: spawarka, butla i reduktor.
Zasilanie: sysponuję siecią 3f więc jest tutaj dowolność.
Co chcę spawać: na początek stal. Od blach rzędu 0,8mm do profili o ściance około 3mm.
Fajnie by było jakby w przyszłości dało się spawarkę rozbudować o funkcję TIG.
Nie musi to być wół roboczy. Poza nauką to będzie używana dosyć rzadko.

Co byście polecili?



Tagi:

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#2

Post napisał: Mat3ys » 26 wrz 2016, 15:41

Za te kasę to raczej słabiutko. Bester 1801 chyba będzie najrozsądniejszy chociaż ciut droższy.

Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#3

Post napisał: Vagabundo » 29 wrz 2016, 19:42

Hmmm przyłaczam się do pytania, mam podobną zagwostkę, również czegoś poszukuję w nie przesadnej cenie. U mnie jednak nie chodzi o stricte sprzęt pod produkcję ale mam kilka rzeczy do zrobienia oraz muszę trochę poćwiczyć, bo jednak ostanio robiłem wszystko od toczenia, po monterkę wzieli mnie jako fabrykatora a nie jako spawacza.

Z racji tego że na Polskę wracam tylko aby kursy porobić wszelakie, zastanawiam się na zakupem właśnie budżetowego półautomatu, przeglądałem różne fora i właściwie w takiej cenie można znaleźć kilka spawarek...

No przewijają się najczęściej, Magnumy ale moją uwagę zwrócił Sherman 230/2 oraz Powermat PM-IMG-220G.

Pierwszy na 230 i 400 dwufazowy. Euro złącze i 190A niby, szpulę 15 kg można zamontować. Transformator i waży 49 kg. Regulacja skokowa, 8 przełożeń

Drugi jest zrobiony w technologi na Mosfetach czyli może być bardziej wrażliwszy na wilgoć i pyły. Niby jest kompaktowy bo waży raptem 12 kg coś tam, ma dużą sprawność ale również pobór mocy 7 kWa więc u siebie stawiam nową instalację elektryczną od zera, u mnie da radę ale raczej może zawieść u Kowalskiego na fuszce, bo może bezpieczniki wywalać. Te max szpule max 5 kg mnie nie przerażają kosztowo. Mam zamiar też w ramach czasu popróbować spawać również drutem proszkowy samoosłonowym i wrócić do rutylowego. Tu też mamy Euro złącze oraz możliwość spawania MMA, no właśnie jeśli w MMA jest również 220 to już można dokupić uchwyt i sprężarkę no raczej się dałoby elektrożłobić. Regulacja płynna i bajer w postaci wyświetlacza

Mnie pomimo teoretycznie wyższych kosztów eksploatacji zastanawia właśnie ten Powermat, szukanie używki w dobrej cenie może być rozsądne ale ja potrzebuję na jakiś czas a obie mają gwarancję na 24 miesiące dla prywatnego kupującego.

Ktoś używał czegoś takiego? Wiem oba to nie jest cud techniki, nie lubię sprzętu który ma dwie rolki, ale może nie będzie większych jaj, jak to coś co używałem z Biltemy tutaj (ichniejsza Castorama)
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#4

Post napisał: Areo84 » 29 wrz 2016, 21:56

No jakby porównać tylko same cykle pracy:

Sherman:
15%-190A
60%-115A
100%-65A

Powermat:
60%-220A
100%-170A

(które na pewno są przesadzone :wink:) to ten inwertorowy powermat powinien być znacznie mocniejszy no i z płynną regulacja. Trafo za to raczej bardziej niezawodne, ale jeśli mówimy o sporadycznym użyciu do nauki to chyba nie jest aż tak ważne.
Jak chcesz ćwiczyć spawanie grubszych elementów bez częstych przerw na wystudzenie to bierz raczej tą mocniejszą. Trzeba się liczyć z tym że jedno i drugie to zwykłe tanie badziewie, którego niezawodność to dużej mierze zdarzenie losowe zwłaszcza jeśli chodzi o elektronikę. Ale gwaracja to całe 2 lata :twisted:

Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#5

Post napisał: Vagabundo » 29 wrz 2016, 23:40

Cykl - cyklem, ampreaż - amperażem mnie zastanawia jakość zespołu napędu drutu czy jest sensowny i miarę płynnie podaje drut.

Mówimy to o kwocie 1500 zł za tego Powermata, w zestawie jest butla do opchnięcia jakby nie wyszło za ok. 200, reduktor może z 40 po ponownym sprzedaniu. Czyli Migomat kosztuje 1250, kilka czy kilkanaście drobnych fuszek i się ewentualnie zakup zbilansuje na zero w ciągu tych dwóch lat gwarancji, szczególnie że mam zamiar jakieś proste wyposażenie własnej siłowni wykonać. Czy trafo czy elektronika, dwa lata gwarancji wystarczy

Jeśli maszyna ma problem z podawaniem drutu to co za różnica jaki ma cykl i sprawność, spoina nie będzie zbyt dobra. No 2 rolki u takiego Keppiego to raczej pewnik że będzie dobrze ale w tym czymś. Ma ktoś jąkąś opinię co do tego?
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker


Autor tematu
mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: mareq_bb » 11 paź 2016, 09:46


Awatar użytkownika

Vagabundo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 106
Rejestracja: 29 sty 2013, 16:43
Lokalizacja: szukam jakiegoś nowego w 2018

#7

Post napisał: Vagabundo » 11 paź 2016, 22:44

Ja kupiłem jednak tego Powermata, będę go testował w listopadzie, co to za cudo i czy warte kasy.

Powiedzmy, bo mi sklep nie dostarczył przewodów, spawarka doszła, nawet butla ale panika z uchytem euro, przewodu z uchwtem elektrodowym i z zaciskiem masowym nie ma :), na maila jeszcze firma nie odpowiedziała...
Adam - podobno czasem i spawacz...

Jestem przedstawicielem chaosu.
I wiesz, co jest najważniejsze w chaosie?
Jest sprawiedliwy...- Joker

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: Mat3ys » 12 paź 2016, 09:20

Moim zdaniem powermat to tak jak stamos w przecinarkach plazmowych PORAŻKA no ale sam zobaczysz chińczyk chińczykowi nie równy.

Bester 1801 kosztuje podobnie a jest na jego temat bardzo dużo pozytywnych opinii (sam miałem i też polecam) starszy model 1800 turbo też super.


razmustonik
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 17 mar 2016, 22:46
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: razmustonik » 12 paź 2016, 10:51

Bardzo często jest widywany u blacharzy w warsztatach samochodowych migomat BESTER.Trzech znajomych posiada w domu już ponad dwa lata i nie słyszałem od nich by narzekali.Sppawai nimi m.in imadła,piece c.o.W Marketach budowlanych można kupić BESTER MIG 1900 40 - 170 A. Fajne jest to,że można go podłączyć do zasilania prądem 230 V i 400 V.
Gdybym miał sobie kupować,też taki bym wybrał.
Warto dołożyć do bestera,a butlę i tak przeważnie się wymienia,a nie napełnia.Przy zakupie/wymianie butli trzeba patrzeć do kiedy ma przegląd (jest wybity w okolicach zaworu).
.

Awatar użytkownika

marian25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 lis 2016, 09:02
Lokalizacja: Gdynia

#10

Post napisał: marian25 » 07 lis 2016, 09:13

mareq_bb taki sam sprzęt jaki podesłałeś można kupić w profesjonalnym sklepie http://www.eltrex.net.pl/polautomat-spa ... d1836.html. Ale lepiej zadzwonić lub napisać do nich, to doradzą jaki zestaw będzie najlepszy dla Twoich potrzeb. Wszystkie potrzebne akcesoria również tam dostaniesz :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”