WYŁĄCZNIE pomysły na poprawę działania i funkcjnalność softu

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

migral
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 13
Posty: 31
Rejestracja: 17 lip 2006, 23:17
Lokalizacja: Gliwice

#251

Post napisał: migral » 08 maja 2016, 14:17

Ja używam kamerki najczęściej do centrowania otworów podczas przeróbki starych detali o kształtach obłych i ciężkich do bazowania tradycyjnymi metodami .
Oczywiście także w przypadkach szybkich i mniej precyzyjnych projektów.



Tagi:


mopal24
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 34
Rejestracja: 28 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Włochy (Torino)

#252

Post napisał: mopal24 » 10 maja 2016, 12:09

bh91 pisze:Było by fajnie jak by w piko był guziczek i okno z podglądem by wyskakiwało. W razie potrzeby mam kamerę od endoskopu (?) z chin (taki patyczak) i jak trzeba to montuję. Mam osobny soft odbierający obraz i ma on "celownik" ale nie pamiętam co to za program. Dojazd na odpowiednie miejsce mam ustawiony zamiast opcji z laserem ;)
Pomysł ok. teraz jest troche nie wygodnie z tym oknem.
Możesz sprawdzić jak się nazywa ten soft, którego używasz? w moim nie ma "celownika"


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 22
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#253

Post napisał: bh91 » 11 maja 2016, 11:48

O takie coś:
http://www.c21systems.com/CNCCam/

Znalazłem już baaaaardzo dawno temu.
Nie znam się na programowaniu i nie wiem jaka jest zawiłość stworzenia takiej funkcjonalności, ale było by super jak by coś inspirowanego tym programikiem pojawiło się w Piko.
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 59
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#254

Post napisał: cosimo » 13 maja 2016, 21:00

ale było by super jak by coś inspirowanego tym programikiem pojawiło się w Piko.
Też od dłuższego czasu chodziło to za mną, więc uczepiłem się tematu i w następnej edycji będzie taki podgląd. W tej chwili mam w zasadzie osobny program, ale chyba lepiej będzie go wkomponować w główny program – sam nie wiem ;-)

Obrazek


migral
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 13
Posty: 31
Rejestracja: 17 lip 2006, 23:17
Lokalizacja: Gliwice

#255

Post napisał: migral » 13 maja 2016, 21:18

Moim zdaniem powinien być integralną częścią programu sterującego ponieważ ułatwia to pracę i nie zaśmieca pulpitu :lol: ale nie jestem programistą więc nie wiem jak z optymalizacją czy lepiej zintegrowany lub osobny program?


marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 7
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

#256

Post napisał: marand68 » 13 maja 2016, 21:48

Ja proponuję zintegrować. Ekran ze ścieżką narzędzia dałbym na jednej zakładce a obraz z kamery na drugiej, tak aby można było łatwo przełączać między grafiką a obrazem pozycjonowania/pracy maszyny w trakcie wykonywania programu. Przyciski zakładek duże aby można było na ekranie dotykowym skorzystać z tej funkcji.


Autor tematu
mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 63
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#257

Post napisał: mc2kwacz » 13 maja 2016, 22:42

Moja żona ma maszynę do haftowania. Też jest to CNC, jakby nie patrzeć.
Program oczywiście nie ma bazowania, bo nie jest potrzebne. Wiadomo że haft wykonuje się w polu ramki. Ale jest taki guziczek, ze przed rozpoczęciem pracy maszyna objeżdża obrys przyszłej pracy, dzięki czemu WIDAĆ od razu czy praca wykona się dokładnie w planowanym miejscu, czy nie wjedzie na jakiś szef obok.

Podczas samej pracy obraz z kamery wydaje się zupełnie niepotrzebnie obciążać system i hosta usb. Przecież kamera nie widzi miejsca pracy tylko coś zupełnie obok. Natomiast samo bazowanie optyczne, gdyby już było, warto tak zrobić, żeby dało się np precyzyjnie znaleźć środek wałka, obmierzyć materiał. I przede wszystkim automatycznie ustalić offset na podstawie śladu frezowania a nie męczyć się z tym ręcznie.

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 59
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#258

Post napisał: cosimo » 13 maja 2016, 23:24

Ok, zatem wkomponuje. Może nie zakładka, ale okno które będzie się trzymało na wierzchu. Korekcja „na laser” będzie obowiązywała tyko gdy okno będzie otwarte.
Przyciski zakładek duże aby można było na ekranie dotykowym skorzystać z tej funkcji.
A propo ekranu dotykowego - ktoś podesłał mi kiedyś atrapę takowego w nadziei, że coś podobnego zrobię, więc przy okazji muszę poinformować, że sprawa nie umarła i taki interfejs będzie przy najbliższej okazji. Mam nadzieję, że "się przyjmie" ;-)

Obrazek


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 22
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#259

Post napisał: bh91 » 14 maja 2016, 04:05

O - fajnie, że temat już w zaawansowanej formie :D
Co do wypowiedzi Mc2kwacza - i robieniem obrysu.
Na laserze mam też taką funkcję - że głowica robi przejazd dookoła pracy (prostokąt w jakim dana praca się mieści). To fajna opcja przy wycinaniu ścinków. Dzisiaj w razie potrzeby prowadzę ręcznie głowicę po ścieżce i sprawdzam, czy wątpliwe fragmenty faktycznie się zmieszczą na skrawku. Opcja by też się przydała. Nie każdemu i w nie każdym przypadku, ale lepiej jak jest niż miało by nie być :)
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 59
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#260

Post napisał: cosimo » 14 maja 2016, 09:47

Natomiast samo bazowanie optyczne, gdyby już było, warto tak zrobić, żeby dało się np precyzyjnie znaleźć środek wałka, obmierzyć materiał.
Tak, to też mi chodzi po głowie. Jeśli połączyć to z prostym dodawaniem pomiarów do cam-a to byłoby ciekawe np. wskazujemy dwa punkty i jako np. linie można to dodać do geometrii cam-a, albo wskazując trzy punkty można dodać okrąg – cała masa ciekawych możliwości.
I przede wszystkim automatycznie ustalić offset na podstawie śladu frezowania a nie męczyć się z tym ręcznie.
hmm ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”