Problem z wyzerowaniem osi X

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
Zbroja
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 43
Rejestracja: 14 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Krotoszyn

Problem z wyzerowaniem osi X

#1

Post napisał: Zbroja » 09 lip 2015, 15:46

Witam, mam taki problem, maszyna mazak Qt 8, rano podczas zerowania maszyny zawsze wciskałem strzałke X- i po krótkim odcinku zmieniał sie kierunek posuwu za chwile maszyna gotowa do pracy.
Teraz jak wciskam X- cała głowica jedzie mi na max na minus wylatuje błąd 120 koniec ograniczenia drogi lub 54 albo 55.
Maszyne wyłącze i wtedy musze jechać do góry X+ i mi sie wyzeruje ale nie w tym miejscu co trzeba, staje dokładnie na krancówce co ją widać na zewnątrz po otwarciu z tyłu maszyny, poniżej dodam zdjęcie.
Jak jest zero w innym miejscu to oś np. wiertła nie pokrywa sie z osią wrzeciona jest przestawione powiecmy o 15 mm.

Troche poczytałem na forum, ale jestem dopiero początkującym operatorem mazak, wyczytałem że przyczyną może być bateria od sterownika, wymieniana była rok temu jak przyjechała maszyna.

Dodam jeszcze, że krancówka sie troche skrzywiła srubki były lekko poluzowane, ją wyprostowałem ale może jeszcze za mało, czy taką krancówke można odkręcić i ponownie zamontować czy musi być zamontowana w tej samej pozycji co do milimetrów ?

Kolejna sprawa zauważyłem że na nią kapał delikatnie olej hydrauliczny, będe wymieniał wąż bo jest nieszczelny, to może mieć coś wpływ na moje mogła sie pozalklejać syfem i nie działa jak trzeba.

Na moje nie działa krancówka, jak maszyna na potka ją zaczyna sie zerowanie osi, a u mnie jedzie przez nią i wogóle nic sie nie dzieje, głowica jedzie na max na x-

Z góry dzięki za pomoc
Obrazek




mrpek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 03 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Jarocin

#2

Post napisał: mrpek » 12 lip 2015, 10:37

Witam.

Miałem podobnie kilka razy z qtn 250II. Zazwyczaj wystarczała wymiana baterii (raz na rok).
Raz nie pomogło - taki jeden czujnik w osi X był "zasyfiony". Wyczyściłem benzyną ekstrakcyjną i działa.


Autor tematu
Zbroja
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 43
Rejestracja: 14 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Krotoszyn

#3

Post napisał: Zbroja » 12 lip 2015, 12:44

Jutro sprawdze ten czujnik co mówisz, u mnie kapał na niego olej hydrauliczny i też podejrzewam że sie zabrudził, a baterie może warto byłoby wymienić w sumie mają już 14 miesięcy.
A ten czujnik można spokojnie wykręcić i zamontować z powrotem ? , bo sie boje że fabrycznie był w jakimś tam polożeniu zamontowany, a ja go ponownie nie założe tak idealnie tak samo.
Chociaż na moje idealnie nie musi być tak samo bo byle tak krancówka dawała sygnał jak napotka zderzak.

Dodam jeszcze, że jak sie pobawie troche włącze wyłącze maszyne pare razy to sie wyzeruje.


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: czort » 13 lip 2015, 16:34

Nie przykręciłeś tej krańcówki za nisko ? możne coś nie dobrze rozłącza ? Ta krańcówka jest mechaniczna czy indukcyjna ?


Autor tematu
Zbroja
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 43
Rejestracja: 14 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Krotoszyn

#5

Post napisał: Zbroja » 13 lip 2015, 23:03

Za nisko nie jest, próbowałem ją ustawić w różnych pozycjach i nic to nie dało. Dzisiaj ją wymontowałem i sprawdziłem miernikiem, jest raczej zepsuta, raz chodzi raz nie. Jak sie ją wciśnie to rozłącza, a u mnie rzadko kiedy zadziała, nawet wymycie w benzynie nie pomogło, także zamówimy nową i zobaczymy jaki będzie skutek.
A ktoś sie orientuje gdzie to kupie, bo w zwykłym sklepie z elektroniką to chyba nie, domyslam sie że w serwisie mazak.

[ Dodano: 2015-07-13, 23:04 ]
A krancówka jest mechaniczna.


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: czort » 14 lip 2015, 12:31

Spróbował bym kupić w pierwszym napotkanym sklepie z automatyką albo na allegro. Zobacz tylko producenta (pewnie omron) . Ale raczej najpierw rozkręć ją i wymyj w środku. Kup w sklepie z elektroniką albo jakimś innym z chemią zmywacz do złączy elektrycznych (np. kontakt ipa) i wymyj dobrze zworki . Może dostał się tam jakiś olej albo zworki zaśniedziały. Ewentualnie coś tam w środku jest ukruszone albo złamane.


Autor tematu
Zbroja
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 43
Rejestracja: 14 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Krotoszyn

#7

Post napisał: Zbroja » 11 paź 2015, 13:13

Co do mojego problemu wymieniłem tą krancówke na nową, zamowiłem w Mazak i wszystkie jest wporządku :)


zbyszekt123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2016, 10:24
Lokalizacja: Głowno

Problem z pozycjonowaniem MAZAK QT20

#8

Post napisał: zbyszekt123 » 30 mar 2016, 10:50

WITAM .Mam podobny problem z tokarką MAZAK QT20 lecz u mnie nie mogę za bazować na jednej jak i drugiej osi . Osie przejeżdżają od krańcówki do krańcówki i się nie bazują .
Maszyna dodatkowo po załączeniu startuje z strony z czasami pracy maszyny wymiany oleju i filtrów .
Jeśli ktoś ma wiedze lub pomysły to proszę o pomoc .


Autor tematu
Zbroja
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 43
Rejestracja: 14 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Krotoszyn

#9

Post napisał: Zbroja » 02 kwie 2016, 17:48

Za każdym razem nie bazuje się czy czasem zaskoczy i się wybazuje ? Jakieś alarmy wyskakują ? Może to wina baterii od sterownika, kiedy wymieniana była ?


zbyszekt123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 30 mar 2016, 10:24
Lokalizacja: Głowno

#10

Post napisał: zbyszekt123 » 04 kwie 2016, 10:59

Za każdym razem nie bazuje na żadnej z osi , osie od krańcówki do krańcówki przesuwają się i jest komunikat o limicie osi .
Wrzeciono daje się załączyć lecz nie reguluje obrotów .
A baterie nie wiem kiedy były wymieniane niestety .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”