Noże składaki do Nutool

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#151

Post napisał: Armstec » 27 lut 2016, 19:39

Obrazek

sorry nieprecyzyjnie sie wyrazilem, powinienem powiedziec ze wiekszy zakres znajdziesz gdy płytka jest typu "partial profile" czyli ze ciecie częściowe (nie musi to oznaczac ze ma byc tylko 1 zabek to nie definiuje wcale) takie plytki "gwint częsciowy" sa wlasnie do szerokiego zakresu gwintów
natomiast "full profile" robią caly gwint wew i na zewnątrz bruzdy i te mają wąskie zastosowanie raczej do konkretnego gwintu są

a ta plytka co wspominalem wyzej ze widzialem: 16ERAG60 0,5-3mm skok

tutaj facet ma tego typu (choc nie kojaze takiego producenta) 0-5-3,5mm nawet
http://allegro.pl/plytki-do-gwintow-gwi ... 87517.html

[ Dodano: 2016-02-27, 19:50 ]
senio pisze:@szopenn

Robisz sobie po górę cały czas. Kupno 2 płytek powiedzmy jedną do 1,5 drugą do 2 to koszt 20PLN.
to tez racja i na pewno latwiej bedzie tez dostac wten sposob bo duzo wiecej ofert do wyboru.

PS. Z naszego forum na alegro ktos ma wystawione mase plytek markowych po 6zl
http://allegro.pl/plytki-mitsubishi-isc ... 22065.html



Tagi:

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#152

Post napisał: rc36 » 27 lut 2016, 20:32

senio pisze:@szopenn

Robisz sobie po górę cały czas. Kupno 2 płytek powiedzmy jedną do 1,5 drugą do 2 to koszt 20PLN. Większych nie ma potrzeby kupować do tak małej maszynki jak Twoja. Nie da sobie rady bez drgań z głębszym gwintem.
Z tym się nie zgodzę, że nie da się zrobić na nutoolu większego skoku niż 2, największy gwint jaki toczyłem na nutoolu to był skok 3 i żadnych drgań nie było. Gdyby skręcić sanki narzędziowe na 30st. to można by pewnie naciąć gwint o skoku 6.

Obrazek

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#153

Post napisał: senio » 27 lut 2016, 20:57

rc36 pisze:Z tym się nie zgodzę, że nie da się zrobić na nutoolu większego skoku niż 2, największy gwint jaki toczyłem na nutoolu to był skok 3 i żadnych drgań nie było.
O jakim materiale piszesz ? Drewno, alu, mosiądz brąz, czy może stal. A może coś ze stali jakościowej, może SS ?. Jakiej jakości ten gwint ?. Jak w rurze do centralnego czy na pokaz , na wysoki połysk bez rys i schodów do polerki ? . Wiesz jest gwint i GWINT. Zrób ten gwint 3 np w 1H18N9T na Nutolu i pokaż mi go w makro. Wtedy podyskutujemy dalej. No i oczywiście film z tego nagraj.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#154

Post napisał: rc36 » 27 lut 2016, 22:02

Nie wiem co to była za stal, ( stara śruba trapezowa) nie była to żadna plastelina, gwint wyglądał ładnie, ale pod lupą go nie oglądałem.

Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

#155

Post napisał: senio » 28 lut 2016, 00:30

rc36 pisze:Nie wiem co to była za stal, ( stara śruba trapezowa) nie była to żadna plastelina, gwint wyglądał ładnie, ale pod lupą go nie oglądałem.
Skok gwintu = jego głębokość. Ostatnie przejazdy to zbieranie wiórem materiału 3mm. Do tego potrzeba stabilnej maszyny a nie zabawki żeby szła równo wiórem 3mm. Gwint to nic innego jak skrawanie wiórem tak dużym w ostatnich przejazdach jaki jest rozmiar gwintu. 3mm wióra + Nutol i jemu podobne zabaweczki to abstrakcja jest. Nawet przy CNC z dobieraniem bocznym powiedzmy po setce na każdy przejazd już przy gwincie 2 w stali to słychać i czuć pod koniec, a co dopiero 3. Dlatego proszę nagraj ten film jak to Nutol nacina ładny gwint 3mm. Inaczej nie ma szans żebym w to uwierzył.


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#156

Post napisał: Armstec » 28 lut 2016, 08:47

Ściągacz... wykonany na LD550 nożyk 12mm z plytką węglikową wlutowaną na zlomie dostalem ich garść w prezencie nie wiadomo jakiej marki wiekszosc ma tylko AN i numer ktory nic nie mowi. Stalowy walek twardszy sporo od zwyklej stali na pewno

Gwint M22 pierwszy jaki wykonalem na LD jak na takiego nowicjusza jak ja bardzo ladny...a wiec dać sie da
Powieszchnia jest poorana ale to nie jest wina sprzętu, ja zawinilem powinienem byl najpierw wrzucic to do octu na pare godzin by zmyć zgorzeline walcowniczą, nie zrobilem tego i odłamki powbijały się w material stąd te sznytki (dalo sie duzo ladniej zrobić co bądz sciągacz dziala 100%)
PS. obok eksperymenty z oksydowaniem stali weglowej
Obrazek

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 22
Posty: 2269
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#157

Post napisał: rc36 » 28 lut 2016, 16:44

Gwint wyszedł całkiem ładnie, to że w dolinach jest trochę chropowaty to w niczym nie przeszkadza. Jak znajdę wenę twórczą to nagram filmik z gwintowania skoku 3mm skoro senio jest taki niedowaiarek.
Armstec Napisz czego użyłeś do oksydowania tych przedmiotów? wkrótce zabiorę się za oksydowanie na gorąco, więc wiadomości nigdy za wiele.


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#158

Post napisał: Armstec » 28 lut 2016, 19:07

wszystkie oksydy są tu na gorąco i jest tu wiele rożnych technik testowanych (to sa prawdziwe twarde powloki które chronią metal a nie jakies podrabiance co trzeba chronic nie dotykac by nie starlo sie) na zimno chusteczką to można pastować świnie... oksydowanie zaczyna sie od 130C* do nawet 400 jest chemia moze byc tez prąd brzmi groźnie ale generalnie jak sie rozumie teorie sam proces jest prymitywnie prosty w każdej metodzie

zeby nie robic OFF mozemy skoczyc na osobny temat, powiesz mi co chcesz oksydowac na jaki kolor a ja ci wszystko powiem co i jak po kolei i jak zmajstrowac sprzęt.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#159

Post napisał: bh91 » 17 mar 2016, 21:28

Panowie, czy te noże z linków są dobre? Toczenie w Alu, mosiądzu i od święta w stali.
Tokarka Tytan 500.

http://allegro.pl/noz-tokarski-noze-tok ... 89410.html

http://allegro.pl/noz-tokarski-noze-tok ... 64566.html

Czy brać 16x16, czy 12x12? I czy koniecznie jest potrzebny większy zestaw? Czy wystarczy taki podstawowy? Tokarz początkujący, więc wiecie :wink:

A może kupić pojedynczo?
Jest robota - jest pinonc :wink:


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 35
Posty: 1950
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

#160

Post napisał: szopenn » 17 mar 2016, 22:07

koledzy pisali że oprawki dają radę, ale z czasem należy wymieniać płytki na markowe, nie wiem czy wytaczaki nie należałoby kupić pojedynczo lepszych, sztywniejszych, ale o to jeszcze dopytaj.

Ja też zacząłem toczyć nie dawno i zacząłem od zakupu noży na sztuki tańszych w płytkach do nauki i powiem Ci, że nie żałuje.

Kupowałem noże Pafany w systemie C (z oddzielnym łamaczem wióra - działa to ekstra) na 12x12 na płytki TPUN oraz noże na allegro WERKO 12x12 w bardzo niskiej cenie (25 zł szt.) na płytki TPMR (łamacz wióra w płytce - nie tak skuteczny)

Płytki TPUN są tanie, ale już mi się sprawdziło to co mówili koledzy, że płytki niepowlekane starego typu łamią się, posiadam zestaw P30 110304 oraz 110308 i nagminnie pękają.

Nie mogę tego powiedzieć od płytkach TPMR baldonitu 110308 (powlekane oznaczenie TC35), robią piękną błyszczącą powierzchnie i przedzierają się przez nierówności dzielnie, są mocne i wybaczające.

W między czasie kupiłem też płytki TMPR sandvik 110308 z węglika 4025, skala P10-P45, ale one nie umywają się do baldonitowskich, żeby osiągnąć wykończanie trzeba zbierać co najmniej na 1mm materiał, a baldonitu płytka ściągam 0.05 i lustro... z tą różnicą że płytki powlekane lubią obroty, poniżej 1100 jakość powierzchni jest nie do zaakceptowania...

Tak samo i z tymi nożami, zestaw jest w dobrej cenie, płytki pewnie są przeciętne, z czasem będziesz kupował i dobierał, widzę, że doświadczenie to coś czego na forum się nie da przekazać skutecznie, i to kosztuje próby, a próby to pieniążki i czas, ale ty masz 740 postów to i pewnie wiesz o tym więcej niż ja mimo, że napisałeś że jesteś początkujący..

Po nazbieraniu około 6 noży na płytki T, w średniej cenie 40 zł (noże nowe) zdecydowałem że na razie zrezygnuje z zakupu tego zestawu, który pokazujesz (cały czas się przymierzałem). No ale np za nóż do gwintów będę musiał teraz wydać ok. 200 i raczej zestaw tego by nie rozwiązał. Co prawda jest tam nóż do gwintów, ale jest wyłącznie na płytki chińskie od 0.5-1.5mm skoku, koledzy tu niepochlebnie się wypowiadali o tym nożu jak i o przecinaku z zestawu, tzn chodzi o płytki bo jesteś skazany na chińskie jedynie (choć jeszcze kilka postów temu @Senio napisał, że nawet ta płytka do gwintów dla amatorów jest wystarczająca). Zaś np noże te najbardziej potrzebne czyli do toczenia wzdłużnego pod kątem 90 stopni masz w zestawie dobre bo płytka ma 4 boki i wymienna na markową więc i oszczędne, a T tylko 3...

Co nie wybierzesz będzie w podobnej cenie, jednak tu masz zestaw, nie powiem teraz czy dziś kupiłbym zestaw, ale muszę powiedzieć, że nie żałuje że kupowałem pojedynczo, 6 noży razy 4 = 240 za 30 płytek zapłaciłem coś 100 zł z przesyłkami, toczenia sporo oj sporo, na razie 2 płytki połamałem doszczętnie TPUN z baldonitu, następnym razem kupie powlekane, albo jeszcze lepiej, powlekane TPGN i planuje przysiedzieć na tych nożach. (Głównie ze względu na to (ale jasię nie znam), że zauważam że noże na płytki S to takie noże bardziej do CNC, gdzie masz przewidywalne warunki pracy, obroty, temperatura, wiór... to spostrzeżenie potwierdza mi różnica w płytce TPMR baldonitu a sandvik, sandvik nadaje się jedynie pod wysokie obroty wiór od 1mm, baldonit lubi wysokie obroty ale toczysz co chcesz bez zastanawiania się, wykonanie takie samo, kąty takie same, ale węglik jest inny i robi sporą różnice)

No i rozmiar 12 czy 16, zależy co sobie możesz pozwolić upchać na tokarkę, czy 16 nie będzie za wysoki do twojej tokarki. No i sam rodzaj węglika, do alu będziesz potrzebował raczej innych płytek, ale znowuż tymi TPUN dobrze mi się toczyło i miałem ładną powierzchnie, trochę tam przeboje z wiórem ale było dobrze, ale to też zależy od alu, bo jedne bardziej kruche drugie ciągliwe i robi Ci się narost... uważam, że jeśli chcesz mieć jedną płytkę do stali/alu/brązu to raczej się nie uda.

No nie chce więcej Tobie mieszać, bo sam się uczę, to tylko moje spostrzeżenia. Jak coś nie tak wywalić tego posta i nie karać za mocno.

pozdro :smile:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”