hybrydy pracują OK , już frezuję alu PA11 i PA6 , wszystko hula jak trzeba
były nawet kolizje na początku jak uruchamiałem ale ustawiłem hybrydy na dużą czułość sprzężenia zwrotnego z enkodera i przy kolizji wszystko mi rozłącza co jest fajne kiedy się testuje
na razie jadę na małych prędkościach przejazdowych . Sterowniki ustawione na 1600 kroków na obrót - chyb to jest optymalnie ponieważ enkoder posiada rozdzielczość 1000 (4000 imp)
przy szybkich przejazdach bramą i dużych przyspieszeniach gubił kroki i wyrzucał błąd co też jest fajne bo można ustalić jaka jest max prędkość i przyspieszenie dla danej masy . teraz mam ustawione tak przyspieszenia że chodzi szybko nie gubi kroków . Wszystko zależy jaki reżim pozycjonowania mu zadasz . Jeszcze trochę za wcześnie żebym mógł to dokładnie ocenić.
Kolego marky303, bardzo fajna maszynka wychodzi - schludnie, elegancko no ale chciałem zapytać o te "innowacje" w napędach.
1. Jakie prędkości jałowe osiągasz i jakie przyspieszenie udało się ustawić?
2. Jaka wyszła masa bramy? pi*drzwi:)
Jedyne co mi nie gra to te zastrzały na bokach bramy:) Ja bym dał możliwie na całej wysokości, ale może się czepiam, więc nie bierz tego do siebie.
we wtorek nakręcę filmik z pracy maszyny
jest to mój pierwszy kontakt z tego typu maszynami i oprogramowaniem dlatego nie wiem co jest bardziej istotne - czy uzyskanie dużej prędkości maksymalnej przejazdów maszyny czy tez iść w kierunku maksymalnych przyspieszeń (proszę o sugestię )
co do samej konstrukcji to wszystkie uwagi są cenne , mogłem przedłużyć te boczne wzmocnienia "skrzydła" ale kolidowałyby z mocowaniem śrub osi Y (zawsze jakiś kompromis )
boki są wykonane ze stali gr.20 mm a wzmocnienia z alu gr. 16
Przesyłam link do filmu z pracy maszyny "na sucho"
Ustawione wartości w motor tuning to
dla osi X prędkość 7000 przyspieszenie 800
dla osi Y prędkość 5500 przyspieszenie 800
dla osi Z prędkość 7000 przyspieszenie 800
dla tych wartości sterowniki nie wyrzucają błędu położenia (sterowniki ustawione defaultowo)
oś Y napędzana silnikiem 8Nm z przełożeniem 1,5 : 1
cała maszyna trochę "lata" - nie jest jeszcze zakotwiona
witam Panie Marku jaki koszt Pan poniósł podczas budowy takiej frezarki ?
Witam,
Na początku wydaje się że będzie "tanio" ale wychodzi jak zwykle
Z tym że budując samemu zdobywa się doświadczenie i inwestycję rozkłada na "raty"
z tego co pamiętam to koszt wychodzi około (netto)
prowadnice i wózki HIWIN 3000,- zł
Silniki i drivery silników 3000zł
Wrzeciono - 3000zł
Falownik 1000zł
Sterowanie CSMIO + MPG , przekaźnik bezpieczeństwa, zasilacz 24V , transformatory 2500zł
płyta 900x600x33 - 500zł
stal + obróbka + inne koszty 13000zł
Bawiłem się w testy "sztywności maszyny" przykładając czujnik zegarowy do oprawki wrzeciona a do dolnej krawędzi płyty mocującej wrzeciono zaczepiłem wagę wętkarską - przy sile 8,5kg (85N) przyłożonej wzdłuż osi Y wskazówka wychyla się o 0,01 mm
Panie Marku a mam pytanie dlaczego aż tak grubą blachę Pan użył ? przykładając siłę 6000N czyli 600 kg punktowo w pkt symietri takiej blachy i przeprowadzając symulację przemieszczeń w Cadowskim programie wyszło mi że przemieszczenie tego pkt wyniesie 0,024 mm.
[ Dodano: 2015-12-06, 13:29 ]
Panie Marku jeśli można to od Pana maila poprosić bo chętnie bym z Panem się skontaktował ponieważ zaciekawiła mnie Pana konstrukcja a chcę taką zrobić pracę mgr. Jeśli by Pan mógł sprawdzić konto na YouTube wysyłałem do Pana wiadomość tam. Pozdrawiam