Stała prędkość

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
SFilip
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 cze 2015, 12:52
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Stała prędkość

#1

Post napisał: SFilip » 24 cze 2015, 12:56

Dzień dobry.
Chciałbym zapytać o stałą prędkość skrawania. Jestem laikiem w związku z obróbką ubytkową i dostałem pytanie od prowadzącego o stałą prędkość skrawania, jej zastosowanie na jakich maszynach sie stosuje ? Nie mogę znaleźć nic w internecie dlatego kieruję to pytanie tutaj.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 24 cze 2015, 18:04

Np. na tokarce CNC

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

Re: Stała prędkość

#3

Post napisał: wackon » 24 cze 2015, 20:03

SFilip pisze:Dzień dobry.
Chciałbym zapytać o stałą prędkość skrawania. Jestem laikiem w związku z obróbką ubytkową i dostałem pytanie od prowadzącego o stałą prędkość skrawania, jej zastosowanie na jakich maszynach sie stosuje ? Nie mogę znaleźć nic w internecie dlatego kieruję to pytanie tutaj.
Prędkość skrawania jak nazwa wskazuje jest prędkością z jaką narzędzie skrawa materiał.... przy jednakowej wielkości RPM (obroty wrzeciona) wielkość ta będzie różna dla różnych średnic... dlatego w obrabiarkach CNC są instrukcje stałej prędkości skrawania, które automatycznie dostosowują obroty do średnicy na jakiej znajduje się ostrze narzędzia


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#4

Post napisał: mdg » 25 cze 2015, 10:36

SFilip pisze:Chciałbym zapytać o stałą prędkość skrawania.
http://www.sandvik.coromant.com/pl-pl/k ... fault.aspx

W skrócie jeśli "zapodasz" maszynie stałą prędkość skrawania, to podczas obróbki, w zależności od średnicy materiału, będziesz miał zmienne obroty wrzeciona (mowa tu o toczeniu) przy stałym posuwie.

Powyżej masz przykładowy link do materiałów i nie kłam że nic nie ma w necie. Wystarczy wygooglować "prędkość skrawania" i masz linki do 100 mln stron.
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#5

Post napisał: wackon » 25 cze 2015, 19:46

Z całym szacunkiem do poprzednika... w moim pojęciu sugestia, że posuw ma coś wspólnego z prędkością skrawania na tokarce, jest błędny (wynika to choćby ze wzoru w przytoczonym linku)... jest to zależność drogi do czasu w jakim jest pokonana, ale na obwodzie okręgu, a nie drogi wzdłuż czy w poprzek...

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 25 cze 2015, 21:04

wackon pisze:Z całym szacunkiem do poprzednika... w moim pojęciu sugestia, że posuw ma coś wspólnego z prędkością skrawania na tokarce, jest błędny (wynika to choćby ze wzoru w przytoczonym linku)... jest to zależność drogi do czasu w jakim jest pokonana, ale na obwodzie okręgu, a nie drogi wzdłuż czy w poprzek...
Jesteś w błędzie.
Stała prędkość skrawania na tokarce jest szczególnie przydatna przy planowaniu czoła wałka ..... , i nie tylko.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#7

Post napisał: wackon » 25 cze 2015, 21:30

Oczywiście, że jest przydatna właśnie do tego, ale wzór na prędkość skrawania służy wyłącznie do tego, jaka ilość obrotów ma być na jakiej średnicy i posuw nie ma tu nic do rzeczy
Oczywiście tempo zmiany obrotów zależy od posuwu, ale to nie jest prędkość skrawania...
Wystarczy przeanalizować wzór, choćby z załączonego linku

Awatar użytkownika

michal.p.gorny
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2015, 15:06
Lokalizacja: Wieliczka

#8

Post napisał: michal.p.gorny » 01 lip 2015, 15:08

Z mojego doświadczenia wiem, że należy dobierać odpowiednio obrotu do posuwu - nie mogą być zbyt małe, ponieważ powierzchnia skrawana będzie poszarpana, ani zbyt duże bo skończy się to nadtopieniem lub nadpaleniem materiału skrawanego.

____________________________
http://michalgorny.blogspot.com


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#9

Post napisał: mc2kwacz » 09 lip 2015, 15:40

W tokarce prędkość skrawania jest w m/s a posuw w m/obr (wielokrotnościach tych jednostek podstawowych). W tym zawiera się WSZYSTKO.


wackon
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 78
Rejestracja: 29 lip 2008, 01:45
Lokalizacja: Pszów

#10

Post napisał: wackon » 09 lip 2015, 23:10

mc2kwacz pisze:W tokarce prędkość skrawania jest w m/s a posuw w m/obr (wielokrotnościach tych jednostek podstawowych). W tym zawiera się WSZYSTKO.
???
Przecież to to samo, stosunek drogi do czasu w jakim została pokonana....., a że w drugim przypadku ten czas jest pośrednio liczony z obrotów to niczego nie zmienia
Jeśli jeden metr pokonamy w czasie jednego obrotu który był wykonany w sekundę to to samo co pokonanie metra w ciągu sekundy.....
Na tokarkach CNC można swobodnie pisać w mm/obr jak i mm/min

Vc to prędkość z jaką punkt umieszczony na okręgu pokonuje drogę po tym okręgu w danym czasie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”