Mini-frezarka do zastosowań modelarskich (DIY)

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

RadoslawStalowy
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 21 cze 2007, 20:17
Lokalizacja: Wałbrzych

#11

Post napisał: RadoslawStalowy » 21 cze 2007, 20:54

Witam Piotrze!
Z zaciekawieniem obserwuje Twoje postępy w pracach, bo nie kryje też planuje pozlepiać dla siebie maszynkę troszkę podobną do Twojej :lol:
Ja chcąc uniknąć garażowej chałtury zamówiłem gotową maszynkę "PROMY" FPX-20e (z niecierpliwością czekam aż przyjdzie i schudne o 2300PLN :roll: )
Teraz zastanawiam się nad sterowaniem ,kupowałem wcześniej u "profiki"(POLECAM) sterownik i silnik 8Nm do innej maszynki (postaram się załączyć zdjęcia z prac nad nią) i myślałem o zestawie od nich 3xsilnik+ 3xsterownik 2Nm (ok.1000PLN bez macha) ale po poczytaniu twojego posta zastanowie się nad Mixpolem bo i konstrukcja sterownika zwarta i cena lepsza.
Chciałbym się na tej maszynie zmieżyć nawet z twardymi metalami ale tylko grawerka więc może ktoś podpowie czy założenia są dobre.
Poza tym proszę Cię o opinie na temat tego sterownika bo nie miałem z nim styczności a na przykład zestaw WS-2H542M z Allegro niby ma 4,2A i 3Nm a nawet po przekroczeniu (czyli zatrzymaniu go na chama :!: )momentu nie pobiera więcej niż 1.5A!!!! więc gdzie 4.2A i nikt mi nie powie że to wina zasilacza bo próbowałem na 15A trafie nawet przy najwyższym dla niego napięciu 50V.
Napisz czy robiłeś takie testy.
Pozdrawiam Radek
Załączniki
1966.jpg
Czeka z niecierpliwością
1966.jpg (33.03 KiB) Przejrzano 4969 razy



Tagi:


Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: PiotrCz » 25 cze 2007, 14:15

Witam Radku

Cieszy mnie, że widzę jakiś odzew na swoją relację. Twoja maszynka PROMA także mnie zakciekawiła - całkiem, całkiem fajna - większe pole robocze, większa dokładność i generalnie wygląda konkretniej. Jestem ciekawy jakie bedziesz miał o niej zdanie, kiedy ją dostaniesz w swoje ręce (a może już przyszła? koniecznie napisz).

Testów sterownika takich obciążęniowych nie robiłem.

Pozdrawiam, Piotr

P.S. Złożyłem relację w artykuł
cz.1 -> http://figurki.org/content/view/146/130/
cz.2 -> http://figurki.org/content/view/148/130/

P.P.S. Wczoraj zrobiłem jedną oś - generalnie działa :). Niebawem dalsza część relacji.

Awatar użytkownika

RadoslawStalowy
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 21 cze 2007, 20:17
Lokalizacja: Wałbrzych

#13

Post napisał: RadoslawStalowy » 26 cze 2007, 10:38

Witam!
Frezareczka już czeka w hurtowni jak tylko wykonam pierwsze próby nie omieszkam napisać jakie wrażenia.

Za automatyzacje jej zabiorę się jak tylko zakończę z riczmundem projekt automatyzacji pikowarki

pare fotek z postępów https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=6110

Gratuluje stronki z opisem :lol:
Jestem szczęśliwym posiadaczem multinapędu Dremel300 (myślę,że porównywalny z Proxonem) nie mogę powiedzieć złego słowa ,nawet dokupiłem pare przystawek (wałek giętki,piłka itd.) ale na maszynke postanowiłem wykożystać coś solidniejszego(przynajmniej narazie mam takie wrażenie).

Relacje zdam na bieżąco!!!

Pozdrawiam!!!


Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post napisał: PiotrCz » 02 lip 2007, 11:18

Witam,

pierwsze prace za mną. Generalnie jest bardzo OK. Frezowałem napisy o wys. 3mm. Wychodzi miodzio (oczywiście w związku z tym, ze mam w prototypie nieruchomą OŚ Z, to także frezowały się linie przejśca).

Pare fotek
Laptop sterujący + skrzynka ze sterownikiem + totalny bałagan + frezarka
Obrazek

Zbliżenie na frezareczkę, prymitywna oś Z (wybaczcie prymitywną konstrukcję i montaż - ale się sprawdziła do testów).
Obrazek

Jeszcze większe zbliżonko
Obrazek

No i prześwietlone zdjęcie - miało wyjść to co było wyfrezowanie.
Obrazek

OK, czas na małe podsumowanie.
Prototyp jak prototyp, miał wykazać, czy generalnie uda się złożyć wszystko w jedną całość. Założenie zostało w 100% spełnione, daje się frezować z niezłą precyzją (jak na moje potrzeby).
W związku z tym teraz nie pozostało mi nic innego jak zamówić tą małą minifrezarkę i... jak to mówią: stay tuned... wiecej informacji i opisu jak idzie dalej już wkrótce.

Pozdrawiam, PIotr


P.S. -> RADKU -> Masz już swoją minifrezarkę?


cometti
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 13 lis 2006, 17:13
Lokalizacja: Włocławek

#15

Post napisał: cometti » 02 lip 2007, 17:08

Witam

Kolego Piotrze, to "zbrodnia" :smile: montować takie silniki w tej "zabawce". Nie lepiej pomyśleć o budowie większej maszynki do której lepiej się te silniczki nadadzą?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

RadoslawStalowy
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 72
Rejestracja: 21 cze 2007, 20:17
Lokalizacja: Wałbrzych

#16

Post napisał: RadoslawStalowy » 02 lip 2007, 19:47

Witam!
Frezarka już po pierwszych testach oczywiście "posuwy ręczne".
Narazie pierwsze wrażenia pozytywne----frezowałem rowki dł.3cm w blasze chromoniklowej grubości 3mm frezem 4 na wylot i bez problemów (oczywiście wielokrotne powroty z małym zagłębieniem Z).
Z automatyką postanowiłem się zmieżyć osobiście tzn. sterowanie chcę wykonać sam.
Układy driwerów i dwa silniczki (2A) już zakupione laminat,wytrawiacz itd. teraz żelazko w dłoń i do twożenia płytek.
Jedyny problem to czas bo jeszcze kończe poprzedni projekt a nie lubię robić trzech żeczy na raz.
Jak coś polepie to napewno się pochwalę.

Co do uwagi kolegi to silniczki napewno przesadzone jak na tą konstrukcję ---ale jedno pewne kroków to nie będą gubić chyba że z winy Mixpola.
Pozdrawiam
Kultura techniczna-to lubię!!


Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17

Post napisał: PiotrCz » 12 lip 2007, 00:01

Witam,

pomalutku idzie do przodu, frezarka zamówiona (liczę, że będzie w przyszłym tygodniu). A więc wziąłem się za wykonanie 'po bożemu' częsci mechanicznej. Na zdjęciu poniżej:
- płytki aluminiowe (10mm)
- tulejki dystansowe (fi 6mm)
- 3 specjalne sprzęgiełka (sprzegło - oś)

Wszystkie elementy zamówiłem w zakładzie frezerskim (materiał musiałem dostarczyć sam, ale z tym nie było problemu - no i oczywiscie rysunki technicze. Teraz czeka mnie wywiercenie około 50-60 otwórow w tym elementach i jeszcze dodatkowe gwintowanie tuleje. Jest tego troche... zacząłem nawet dzisiaj - ale pewnie następne 3 dni zejdzie mi na tym (i bardzo dobrze, szybciej będzie mi się czekało na dostarczenie frezerki).

Obrazek

Pozdrawiam, Piotr

P.S. Aha, jeszcze wpadłem na pomysł, aby do sterownika dodać klawiaturę+zaprogramowany mikrokomputer, aby nie trzeba było za każdym razem podłączać PC'ta do sterownika (np. jesli chcemy wyfrezować proste elementy itp.). Ale o tym szerzej w następnych postach.


bazylee
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 11 lis 2006, 16:40
Lokalizacja: Wolbrom

#18

Post napisał: bazylee » 12 lip 2007, 07:51

Witam,
Jakie max. obroty Kolega uzyskuje na tym zestawie (sterownik mixpol + silnik 23H280-20-4A)?

Pozdrawiam


Autor tematu
PiotrCz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2007, 16:02
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#19

Post napisał: PiotrCz » 12 lip 2007, 09:23

Witam,

szczerze mówiąc nie pamiętam - a teraz mam wszystko rozmontowane. Dla moich zastosowań to i tak za szybko to wszystko chodzi :) (z powodu małego pola roboczego 46 x 100 mm - swoją drogą myślę nad rozszerzeniem tego pola do 100 x 100 - ale zobaczymy czy da się to prosto zrobić, jak już będe miał minifrezerkę).

Ok, w weekend obiecuję, że sprawdzę i napiszę jakie prędkości uzyskuję (podczas ustawiania macha nie starałem sie wykręcić największych prędkości, ot tak ustawiłem sobie, żeby nie było słychać przeskakiwania).

Pozdrawiam, Piotr

Dodano: 2007-07-17, 09:39
Hej,

jeśli myślicie, że pomysł zarzuciłem to się mylicie :). Na zdjeciu poniżej efekty kilku godzin wiercenia - oj niezła zabawa... (chociaż bez kolegów i bez wiertarki udarowej ;).

Obrazek

Zestaw jest prawie gotowy do zamontowania. Wczoraj właśnie przyszła frezarka - także do
soboty zestaw zostanie złożony.


Nowy pomysł!
Stwierdziłem, że do frezarki i sterownika dorobię jeszcze sterownik mikroprocesorowy, który umożliwi mi precyzyjne sterowanie frezarką bez podłączonego komputera. Postanowiłem zrealizować sterowanie na gotowym mikrokomputerku z oferty AVT (zaleta 8kb pamięci na program, sterowalne wejscia/wyjsca, klawiatura 16 klawiszy + wyświetlacz 16+2).

Wielką zaletą zestawu jest jego cena = 105 PLN + 30 programator ISP. W ogóle to ciekawa konstrukcja wspiera I2C, 1Wire, RS232 - jednym słowem miodzio...

Na zdjęciu w górnej części programator, w dolnej minikomputer - jest co lutować, ale bez przesady. Do napisania zostaje oczywiscie program - ale nie trzeba uzywa asemblera - program do sterowania piszę w BASCOM AVR.

Obrazek

Po co taki sterownik? Ponieważ moje silniki nie mają podwójnej osi, nie mogę zamontować na ich koncu uchwytów do ręcznego sterowania (czyli nie mogę sterować osiami bez podłączonego PC-ta). Dlatego chcę dorobić elektroniczny sterownik.

Planowany tryb

Klawisze sterujące
==================
11. ESC
12. TRYB (Config, Pozycja)
13. OŚ (X, Y, Z)
14. Enter
15. +
16. -

1. Tryb Config
=======
1. 1 -> Prędkość: -> wpisz -> EN
2. 2 -> Ilość Kroków: -> wpisz -> EN
3. 3 -> Startowa rozdzielczość kroków (5mm, 1mm, 0.1mm, 0.02mm, 0.01mm ->EN)
4. 4 -> Zapisz w EEPROM -> EN
5. 5 -> Odczytaj zapisane w EEPROM -> EN
6. 6
7. 7
8. 8
9. 9
10.0

2. Tryb Pozycja
========
1. 1 -> Zeruj Pozycję (tak, nie ->EN)
2. 2 -> Pozycjonowanie (Względnie (0,0,0)/Bezwzględnie ->EN)
3. 3 -> Rozdzielczość kroków (5mm, 1mm, 0.1mm, 0.02mm, 0.01mm ->EN)
4. 4 -> Pokaz Pozycję (X:, Y:, Z:, Krok:)
5. 5 -> Wpisz Pozycję (Przesuń o: <wpisz> -> ENTER
6. 6
7. 7
8. 8
9. 9
10.0

Pozdrawiam, Piotr

[ Dodano: 2007-07-25, 23:37 ]
No i jedziemy...
Sprzęt wygląda tak

Obrazek
Obrazek

Szczegóły montażu osi x, y, z
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pomału uczę się programów do rysowania - na razie piszę proste napisy, graweruję kółeczka itp. Jeszcze daleka droga do frezowania 3d - ale urlop wkrótce i wiecej czasu na cnc będzie :). Pozdrawiam, Piotr

[ Dodano: 2007-08-06, 10:27 ]
Witam,

pierwsze koty za płoty:

Obrazek

Na zdjęciu kawałek popiersia, które obecnie wykonuję. Kawałek prezentowany jest częścią czapki.

Pozdrawiam, Piotr

P.S. Jestem bardzo zadowolony z precyzji. Literki jak ta lala - frezowane frezem okrągłym (kulka) 0.4mm

[ Dodano: 2007-08-24, 15:33 ]
Całość relacji złożyłem w artykuł:

cz.1 -> http://figurki.org/content/view/146/130/
cz.2 -> http://figurki.org/content/view/148/130/
cz.3 -> http://figurki.org/content/view/160/130/

Mam nadzieję, że i taka relacja komuś z was się przyda. Chociaż pewnie nikt już tutaj nie zagląda...

Pozdrawiam, Piotr Czyż


zolax
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 164
Rejestracja: 15 cze 2007, 17:40
Lokalizacja: Wrocław

#20

Post napisał: zolax » 28 sie 2007, 01:27

Zagląda i czeka na dalszą część artykułu : ), bardzo fajny projekt.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”