Dobór / przeróbka / wykonanie sterownika pod silnik

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

Dobór / przeróbka / wykonanie sterownika pod silnik

#1

Post napisał: Foxik20 » 17 gru 2014, 00:08

Witam wszystkich!

Z góry informuję, że nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na moje zapytanie, aczkolwiek przejrzałem już wiele tematów na naszym Forum odnośnie sterowników.

Praktycznie każdy temat, który się zaczął odnośnie chińskich sterowników na układach TB6xxx kończy się niezbyt dobrymi opiniami, szczególnie na temat upalania się głównego scalaka. W celu rozwiania wątpliwości autora tematu, co do wyboru sterownika, większość odsyła do gotowców, a dokładnie M542.
Temat robienia sterownika we własnym warsztacie, lub też wersje ZSS (czyli zlutuj sobie sam) od różnych firm są już nieco bardziej podzielone. Jedni twierdzą, że to szkoda czasu, nerwów, a wykonany przez nas sterownik będzie nadawał się tylko do mało prądożernych silników. Drudzy natomiast kupują/znajdują na dnie szuflad, specjalizowane układy (m.in. Allegro) i z powodzeniem sami tworzą płytkę, lutują, a sterownik pracuje przez lata bijąc na głowę gotowe, bardzo ekonomiczne rozwiązania ogólnodostępne w sklepach.
Jedynie, czego jestem pewien, a raczej wszyscy Ci, którzy się wypowiadali, to trwałość oraz wielkie możliwości zintegrowanego sterownika produkcji polskiej, czyli ZELRP. Osobiście rzecz biorąc, bardzo cieszy mnie fakt, że jest wśród nas ktoś, kto robi dobrą robotę, nie chce za to stosunkowo dużej kasy, a każdy kupujący jest zadowolony.

W czym więc polega mój problem?
Otóż - mam już wykonaną dość dobrą (z separacją galwaniczną, przekaźnikami itp.) płytę główną, którą chciałbym wykorzystać do dalszych poczynań z elektroniką CNC.
Do pełni szczęścia pozostaje mi tylko zdobyć sterowniki, po jednym na każdy z 3 silników. Silniki mam zakupione od naszego forumowego kolegi Markcompa, które mogą być zasilone prądem 2.1A na cewki połączone szeregowo. Więc szału nie wiadomo jakiego nie ma :P

Co do sterownika, to mam kilka opcji:
1. Zamówić płytkę u chińczyków (bo w Polsce się za cholerę nie opłaca) sterownika powerlolu Link, następnie zlutowanie samemu, bo scalaki i inne drobne elementy już posiadam. Opcja dość tania dla mnie, tylko problem w tym, że mało ludzi się wypowiada na jego temat, jak działa itp.
2. Zamówić płytkę pod sterownik A3977, który to słyszałem, że kilku userów na forum używa, sprawdza się to, jednak chciałbym zasięgnąć nieco więcej informacji na jego temat, czy podoła w moim ploterku.
3. Zakupić gotowy sterownik, powiedzmy M542, bo oszczędzając parę zł na chińczyku (na TB6600) może się okazać, że wyjdzie on 3x droższy niż sam M542. Drogie wyjście jak dla mnie, bo za sterownik musiałbym dać (w promocji) prawie 200zł na ebmia.pl, a na ebayu (np. ten link ) cena zejdzie do około 120 zł za sztukę.
Dodatkowo, nie orientuję się aż tak bardzo, czy istnieje jeszcze jakiś inny, w miarę dobry sterownik z tej serii sterowników.
Aha, jeszcze jedno, czy sterownik dostępny u nas w kraju to ten sam, co na ebay, czyli produkcja PRC?
4. Opcja z kombinowaniem, to zakup wspomnianego już Zelrp'a i wykorzystanie z niego jedynie sterowników, a resztę, która stanowi płytę główną sobie darować, bo przecież mam swoją.
5. Ostatnia wersja to taka, aby zbudować sterownik na podstawie SSK-B02, czyli na L297 i L298, który może dać ciągłego prądu 3A na cewkę. Opcja przez wielu forumowiczów niepolecana, aczkolwiek dość tania do wykonania przeze mnie. Na sterownik wydałbym raptem 38-40 zł.

Odnośnie samej maszyny, przewiduję frezowanie w tworzywach sztucznych, drewnie/drewnopochodnych oraz wycinanie/grawerowanie w aluminium. Napęd przez śruby trapezowe 16x4 (tak wiem, biednie, ale już się namyśliłem na kulówki - niemniej to dopiero jak się trochę odbiję na gotowej, pracującej frezarce ;))

Panowie, doradźcie ;)



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Dobór / przeróbka / wykonanie sterownika pod silnik

#2

Post napisał: pitsa » 17 gru 2014, 08:04

M545 lub M543 od sprzedawcy silnika i łączysz przewody tego silnika równolegle na większym prądzie.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#3

Post napisał: Foxik20 » 17 gru 2014, 08:16

A jakie korzyści będą na tym właśnie rozwiązaniu? Dokładnie przy zasileniu cewek połączonych równolegle?

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#4

Post napisał: pitsa » 17 gru 2014, 08:22

Przy większych prędkościach większy moment niż przy podłączeniu szeregowym.
Zobacz charakterystyki silników w zależności od podłączenia.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


StiV1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:08
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: StiV1995 » 21 gru 2014, 17:11

A sterownik M543 Markcomp produkuje sam czy jak to jest ? Wiele firm sprzedaje praktycznie identyczne sterowniki ale każdy jest opisany ich logiem. jak to jest ?
Jest ktoś kto ma sterownik DIY na a3986? mógłby coś konkretnego powiedzieć jak sie sprawuje ?

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#6

Post napisał: pitsa » 21 gru 2014, 21:31

A jaki to problem zamówić nalepkę z własnym logo? :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


StiV1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:08
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: StiV1995 » 21 gru 2014, 23:11

Zdecydowanie łatwiej nalepkę zamówić niż sterownik wykonać :P


Autor tematu
Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#8

Post napisał: Foxik20 » 22 gru 2014, 22:39

pitsa pisze:M545 lub M543
Wyczuwam pewną nieścisłość... Silnik mam z cewkami, które po podłączeniu równoległym mogą być zasilane prądem 4.2A, a sterowniki, które podajesz, są o ciągłej wydajności około 3A (4.2A oraz 4.5A w piku). Czy nie powinienem zastosować sterownika, który daje ciągłego prądu 4.2A, a w piku 5.6A?

Czy może to tak jest, że prąd podany na silniku, to jest prąd szczytowy, a nie ciągły? Może mi to ktoś jasno powiedzieć? ;)

U mnie, w chwili obecnej dokańcza się schemat płytki, co by zamówić u chińczyków wykonanie PCB, a następnie zlutowanie sterownika DIY. Jak to nie wypali, to niestety będę zmuszony zainwestować w jakiś gotowy sterownik, co mnie jakoś nie pociesza - głównie ze względów finansowych :/

Pozdrawiam


StiV1995
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:08
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: StiV1995 » 23 gru 2014, 14:33

Troche sie podlacze pod temat. W gotowych sterownikach jest podzial mikro kroku nawet do 256 w amatorskich sterownikach sa bardzo male szanse uzyskac takie parametry.. no wiec pytanie; Jakiego podzial stosuje sie w praktyce ? Czy taki sterownik na a3986 ma racje bytu z podzialem 1/8 , 1/16?


Autor tematu
Foxik20
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2013, 21:40
Lokalizacja: Krasnystaw

#10

Post napisał: Foxik20 » 26 gru 2014, 00:02

StiV1995 pisze:Troche sie podlacze pod temat. W gotowych sterownikach jest podzial mikro kroku nawet do 256 w amatorskich sterownikach sa bardzo male szanse uzyskac takie parametry.. no wiec pytanie; Jakiego podzial stosuje sie w praktyce ? Czy taki sterownik na a3986 ma racje bytu z podzialem 1/8 , 1/16?
Z mojej skromnej wiedzy wynika następujący wniosek:
- jeżeli masz możliwość uzyskania dużego mikrokroku, to silnik przy tym będzie pracował bardziej kulturalnie oraz zminimalizowany będzie efekt szarpania silnika,
- z powyższego, wynika kolejny fakt, czyli wzrost dokładności pozycjonowania w napędzanej osi, zarówno poprzez pasek, czy też śrubę,
- ostatnia sprawa to możliwości zarówno sterownika, jak i programu wraz ze sprzętem. Co z tego, gdy dasz podział na np. 1/128, osiągniesz 25600 kroczków na obrót, przez to oszałamiająca dokładność, jak mając ograniczenie na sterowniku do 50 kHz, a w finale otrzymasz raptem 2 obroty na sekunde.

Caly bajer z mikrokrokiem polega na dobraniu takich parametrów, abyś dysponował możliwie najlepsza dynamiką silnika, a tym samym napedzanemu zespolowi osi, oraz akceptowalną dokładnością pozycjonowania.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”