Pompa chłodziwa TUM35

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#11

Post napisał: pioterek » 14 lis 2014, 19:10

Wydaje mi się, że to takie same pompki
http://olx.pl/oferta/elektropompa-CID5-ID4LZfW.html
Warte uwagi?!



Tagi:


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

#12

Post napisał: kajpa » 17 lis 2014, 07:52

Jeżeli są nowe, to powinny być ok. Cena też jest dobra. Problemy zaczynają się w momencie, gdy chcemy coś przy niej zrobić np. wymienić łożyska, bo ta pompka wydaje się być nierozbieralna w domowych warunkach.


sagan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 97
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:32
Lokalizacja: mars

#13

Post napisał: sagan » 20 lis 2014, 09:22

Jest rozbieralna.
Mam taką spaloną więc dla wiedzy własnej i "forumowej" poświęciłem ją i rozebrałem.
Co prawda nie ma w niej szpilek ani śrub ale w połowie korpusu silnika należy ją rozpołowić. Jest tam montaż na wcisk obu połówek. wtedy mamy dostęp do stojana, łożysk i wszystkiego co jest w pompie.
Więc da się rozebrać i zregenerować.
Jak trzeba potwierdzę to zdjęciami.


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

#14

Post napisał: kajpa » 24 lis 2014, 09:48

Sagan dzięki za info. Jeżeli możesz to podeślij zdjęcia. W jaki sposób udało Ci się rozebrać tą pompkę, wcisk był bardzo silny? Na połączeniu nie było, żadnego kleju? Próbowałem połówkę z ssakiem, zamocować w imadle a drugą chwycić kluczem francuskim, ale bałem się mocno nim operować, bo obudowa jest z alu. Druga sprawa to ponowny montaż, nie było problemów?

Awatar użytkownika

Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

#15

Post napisał: Segitarius » 24 lis 2014, 09:55

Polecam zakup używanej pompki Ehaim 1040. Idealnie pasuje do maszyn cnc i słychać ją dopiero po przyłożeniu ucha do obudowy. Pomimo to ma wysokość wznoszenia 2 metry i niezły przepływ. Uchodzą za niezniszczalne. Awaria starej pompy to dobra okazja do wymiany na lepszy model. Używaną na allegro można trafić poniżej 200 zł.


sagan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 97
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:32
Lokalizacja: mars

#16

Post napisał: sagan » 26 lis 2014, 10:51

Zakupiłem pompę z w/w linka olx.
Towar dotarł, aż dziwo faktycznie nowy w kartonie ze strop. fabrycznym z instrukcją w 4 językach i metką z tamtych lat. Poza zniszczeń z racji czasu na katonie i papierze pompa nówka - więc polecam.
W zw. z pytaniem podsyłam skan instrukcji - może coś się wyjaśni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia będą...


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

#17

Post napisał: kajpa » 27 lis 2014, 07:33

Sagan dzięki za skany, wyjaśniają one sprawę demontażu pompy. Jest on jednak dosyć kłopotliwy, biorąc pod uwagę, że przy wymianie łożysk trzeba mieć "pierścienie zamykające",
które ulegają zniszczeniu. Jak one wyglądają i czy faktycznie trzeba je wymienić?
Kit do metalu Aldurit wspomniany w instrukcji to zapewne jakiś rodzaj Loctite, pytanie jak mocno trzeba go grzać żeby puścił.


sagan
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 97
Rejestracja: 08 lut 2011, 17:32
Lokalizacja: mars

#18

Post napisał: sagan » 28 lis 2014, 09:56

Oto zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Co do demontażu to ja potraktowałem ją młotkiem drewnianym bez rozgrzewania i puściło tam gdzie trzeba - traktowałem ją jako złom bo spalona!
Po ogrzaniu będzie bez problemów. Kleju za dużo nie stwierdziłem ale zawsze można go namoczyć spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną - pamiętać o ostrożności z ogniem!
Co do "pierścieni uszczelniających" to stwierdzam, że są to zwykła krążki blachy wytłoczone aby na wcisk dały się zamocować na wał - kręcą się razem z nim - osłona odśrodkowa? coś w tym kierunku.
Czy je wymieniać? Zastosował bym łożyska kryte i zapomniał o tym detalu i całym problemie.
PS. Nie namawiam do tego typu pompy tylko wyjaśniam. Ja ją kupiłem bo akurat takiej samej poszukiwałem i tych pieniądzach uważam, że warto bo nowa.
Są podobno całe z plasitku ale pewnie za większą kasę.


Autor tematu
kajpa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 210
Rejestracja: 26 cze 2013, 17:04
Lokalizacja: Częstochowa

#19

Post napisał: kajpa » 01 gru 2014, 07:48

Sagan dzięki za fotki, wysiłek włożony w ich wykonanie na pewno nie pójdzie na marne, szczególnie, że nigdzie temat rozbiórki tej pompki nie był poruszany, a jest to dosyć popularny model, produkowany do dziś tylko pod różnymi markami. Mam taką np. w pile ramowej, z niemieckimi tabliczkami znamionowymi. Co prawda montaż na wciśk nieszczególnie mi się podoba (z punktu widzenia osoby, która musi to rozebrać), ale podejmę wyzwanie wymiany łożysk. Także jeszcze raz dzięki za pomoc, temat można uważać za kompletny.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#20

Post napisał: pioterek » 01 gru 2014, 23:46

A taki foto reportaż z przewijania silnika by się przydał?
Obrazek

Spalony silnik.
Obrazek

Tak wygląda jedna faza.
Obrazek

Liczenie drutów wyszło na 308 sztuk ø 0,37
Obrazek

Goły rdzeń
Obrazek


Nowa pojedyncza faza, z braku laku poszedł drut ø 0,35 a z powodu zmiany napięcia z 220V na 230V do każdej szpary włożono 322 druty.
Obrazek

Włożone w środek w ten sposób, a było tego w sumie 572 gramy.
Obrazek

"no i fajnie"
Obrazek

Końcówki do kostki stykowej, izolacja, sznurkowanie.
Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”