WYŁĄCZNIE pomysły na poprawę działania i funkcjnalność softu

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 59
Posty: 633
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#111

Post napisał: cosimo » 22 maja 2014, 09:20

no ok ale mam tylko jedno logo a chciałbym powielić je powiedzmy 4 w pionie i 4 w poziomie. Teraz muszę 16 razy zaznaczać co grawerować a co wycinać... można zaznaczyć cały gotowy obiekt ze ścieżką (a w nim z różnymi narzędziami) i powielić x razy?
Właśnie do tego jest „nesting”. Robisz program dla pojedynczego elementu (rys1). Następnie klikasz na pozycję „ścieżka” na liście i w formularzu u dołu wypełniasz rubryczki (rys2) – więcej opisane jest to w manualu.
Osie XY nie ma problemu ale zetka jak jedzie do góry to uderza mi w krańcówkę i jeszcze poza krańcówką tak że słychać metaliczne uderzenie. Dodam że gdy zetka jedzie na zmianę narzędzia do samej góry nic nie uderza, słychać tylko kliknięcie krańcówki.
W ustawieniach bazowania możesz zmienić prędkość najazdu na krańcówki – ale parametr jest wspólny dla wszystkich osi. Lepiej jednak chyba ją obniżyć aby oś zdołała wyhamować. Przy wymianie narzędzia nie słychać stuku bo oś jedzie do pozycji krańcówki a nie do jej zamknięcia+hamowanie.

rys1.
Obrazek
rys2.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 maja 2014, 09:34 przez cosimo, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#112

Post napisał: RobWan » 22 maja 2014, 09:21

mikun pisze:mam tylko jedno logo a chciałbym powielić je powiedzmy 4 w pionie i 4 w poziomie.
Kliknij na napis ŚCIEŻKA, na dole w zakładce PARAMETRY jest NESTING.

Robert


mikun
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 14
Posty: 44
Rejestracja: 13 paź 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

#113

Post napisał: mikun » 25 maja 2014, 17:01

Dziękuję koledzy przetestowane i sprawdzone :-). Czy jest szansa (moja propozycja) w pikoCNC i symulacji na ruchy wycinanym elementem tak samo jak w netfabbie? Chodzi o to że :

w symulacji:

- wduszając scroll, przesuwamy materiał w osiach XY (w tej chwili nic nie robi), jest opcja przesunięcia (scroll+shift lub scroll+ctrl), jednak zawsze przesuwamy w jednej osi.

Fajnie jakby program zapamiętywał kolor pracy i kolor materiału, nie trzeba wychodzić z programu wystarczy zamknąć symulację, żeby wszystkie ustawienia się zresetowały.

Przydałoby się zwiększyć prędkość z max 500% do 1000% czy 2000% jak ktoś ma dłuższą robotę, żeby prześledzić jak maszynka będzie wycinać... i dodałbym możliwość zobaczenia wyniku od razu, bez patrzenia się w wirtualny frez i wirtualny materiał, bo nie ma nawet wirtualnych wiórów :-).


w pikoCNC:

- tu również wduszając scroll przesuwamy stół, pole robocze w osiach XY bo w tej chwili jest dubel miarki dla lewego przycisku myszy oraz dla wduszonego scrolla.

Miarka - czy jest możliwość zwiększenia precyzji miarki? Nie chodzi o sam pomiar a o sposób. W tej chwili pomiar mogę łapać z węzłów czy punktów łączeń konturów a nie z dowolnego miejsca, poza tym nie ma swobody z kątami bo naliczyłem ich 6 na przedziale 90stopni, można by zrobić przyciąganie do konturu żeby nie łapać pomiaru z przed lub za konturu (funkcja snap).

Prawy przycisk myszy mógłby zaznaczać kontury do edycji a nie zaznaczać je do powiększenia bo powiększyć możemy scrollem.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#114

Post napisał: RobWan » 25 maja 2014, 18:12

mikun pisze:i dodałbym możliwość zobaczenia wyniku od razu, bez patrzenia się w wirtualny frez i wirtualny materiał, bo nie ma nawet wirtualnych wiórów :-).
To jest.
Obrazek
mikun pisze: Miarka - czy jest możliwość zwiększenia precyzji miarki? Nie chodzi o sam pomiar a o sposób. W tej chwili pomiar mogę łapać z węzłów czy punktów łączeń konturów a nie z dowolnego miejsca,
Obrazek
mikun pisze: Prawy przycisk myszy mógłby zaznaczać kontury do edycji a nie zaznaczać je do powiększenia bo powiększyć możemy scrollem.
A tu nie wiem o co Tobie chodzi. :grin:

Robert


mikun
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 14
Posty: 44
Rejestracja: 13 paź 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

#115

Post napisał: mikun » 25 maja 2014, 18:37

Dzięki Robert :-) ale wtopa na gotowo jest tego nie widziałem ale 500% to trochę wolno dla niektórych symulacji zwłaszcza jak jest jakieś planowanie, czy wybieranie. Raster 15st można wyłączyć to fakt ale w drugim jest błąd, bo jest PRZYCIĄGANIE DO LINII a przyciąga do końca linii, to różnica bo chciałem zmierzyć z połowy linii i bierze mi z jej końcówek i pomiar idzie po skosie.

Co do ostatniego - masz kilkadziesiąt konturów ułożone powiedzmy po 30 po obu stronach czyli w sumie 60. Jak zaznaczyć połowę z nich nie bawiąc się w klikanie myszką z ctrl i zaznaczając każdy po kolei? Chcę lewą stronę jechać po konturze wew. a prawą po zewnętrznym. Chodzi o zaznaczenie żeby kontur stał się aktywny do np nadania ścieżki.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#116

Post napisał: RobWan » 25 maja 2014, 19:02

mikun pisze:chciałem zmierzyć z połowy linii i bierze mi z jej końcówek i pomiar idzie po skosie.
Pewnie z Piko AutoCad-a nie będzie, i takie fajne rzeczy jak w typowych programach CAD trudno zrobić.
mikun pisze:Jak zaznaczyć połowę z nich nie bawiąc się w klikanie myszką z ctrl
Czyli zaznaczenie przez obrysowanie prostokątem? Mogłoby być. Ja to robię tak, że już na etapie eksportu wybrane krzywe mam w osobnych grupach.
Nie wiem w czym rysujesz, jak nie możesz zrobić grup to może daj na różne warstwy.

Robert


mikun
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 14
Posty: 44
Rejestracja: 13 paź 2010, 22:35
Lokalizacja: Poznań

#117

Post napisał: mikun » 25 maja 2014, 20:01

Teraz na szybko kontury rysuje lub zamieniam silhouette np z gogle na obrysy w inkscape. Nie wiem czy nie bluźnię, ale wydawało mi się że w starszym pikoCNC był jakiś "automat", który część konturów jechał po zewnętrznej a część po wewnętrznej, sam układając co ma zrobić na początku a co na końcu, teraz muszę zaznaczać kontury ctrl i kolejno je sortować na te z offsetem zewnętrznym i wewnętrznym oraz studiować kolejność chyba że coś takiego jest nadal.

Co do tego "automatu" to chodzi mi o np prosty element do wycięcia - duże koło w a nim kila mniejszych te mniejsze jedzie po offsecie wewnętrznym, a duże koło jako ostatnie po zewnętrznym, gdy miałem piko podpięte do komputera jeszcze bez maszyny (tylko same silniki) to po wrzuceniu do cama piko sam wiedział jak generować ścieżkę.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 147
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#118

Post napisał: RobWan » 25 maja 2014, 20:23

mikun pisze: sam układając co ma zrobić na początku a co na końcu
No i tak jest.
Zaznaczyłem trzy prostokąty i zrobiłem offset zew.

Robert
Załączniki
offset.jpg


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 22
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#119

Post napisał: bh91 » 26 maja 2014, 01:27

Z klikaniem to ja też tworzę osobne strony w corelu i nie trzeba nic klikać. Zależy jaki kto ma styl pracy - ja to robie odruchowo :)

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#120

Post napisał: gaspar » 28 maja 2014, 22:57

Moje małe postulaty:

1) Krańcówki limit - (dla osi X i Y) oraz + dla Z działające jako home. Sprawa prosta można to zrobić jak w CSMIO, przy bazowaniu maszyny nie są monitorowane sygnały limit osi i sygnał krańcówki zostanie potraktowany jako home.

2) Wejście po rampie w PIKOCAM`ie mamy, a przydało by się również wyjście po rampie. Gdy dla przykładu robimy otwór w tolerancji np pod łożysko, to najpierw pocket z naddatkiem 0,5mm zgrubnie. Potem ten naddatek robimy po rampie spiralnej i warto by było by narzędzie wychodziło z tego otworu np w jego środku a nie po jego krawędzi, bo może zaciągnąć wiór i zrobić ślad na otworze, co przy pasowanych otworach ma ogromne znaczenie.

A tak naprawdę, to obróbka mogła by wyglądać jeszcze inaczej:
wykonanie zgrubne otworu
wybranie naddatku 0,5mm w ten sposób:
- wjazd w środek otworu frezem na głębokość otworu
- dojazd ruchem spiralnym do krawędzi otworu
- ruch spiralą po obwodzie otworu w kierunku do góry, czyli praca w Z+
Tak wykonany otworek będzie idealny.

3) Taką wisienką na torcie byłoby wybieranie okręgów za pomocą ciągłej spirali od wewnątrz do zewnętrznej krawędzi a nie tak jak jest teraz czyli po ruchach po okręgu, ale to tylko takie marzenia, może kiedyś się spełnią :)

Reszta to poezja :)

Dzięki za naddatek przy offsetach, baaardzo to było potrzebne, bo ja często offsetami obrabiam krawędzie materiału i nie muszę już dodatkowych figur rysować do zebrania naddatku :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”