Pięknie by było ale nie wierzęmc2kwacz pisze:[
Z mojej strony to tyle w tym temacie

Jak na wielkiego profesjonalistę (pod żadnym pozorem nie mylić z amatorem !!!), to totalna kompromitacja.mc2kwacz pisze:A mach 3 nie?MlKl pisze:LinuxCNC jest jedynym programem, który bez żadnej zewnętrznej protezy potrafi obsługiwać maszynę CNC w czasie rzeczywistym.
Odzywam się, bo gadasz bzdury w wątku, który w ogóle nie ma związku z tym, co ty próbujesz osiągnąć. Rozpisujesz się o teoretycznej przepustowości portu LPT, gdy rzecz polega na ilości sygnałów, jakie przezeń może przepuścić system w czasie rzeczywistym. Nie ma znaczenia, że da się przepuścić 100 mHz, gdy nie można tego robić w czasie rzeczywistym. A nie można, bo procesor oprócz obsługi portu ma jeszcze sporo innych procesów do obsłużenia, i musi dzielić swój czas na wszystkie. Pomiar Jittera pozwala ocenić, jak realnie wyglądają możliwości danej konfiguracji sprzętowej do pracy portu równoległego w trybie czasu rzeczywistego. On nie został do tego stworzony. Każda drukarka ma bufor na dane, i drukuje z bufora, a nie wprost z portu. Karta Piko, MESA czy CSMIO to też rodzaj bufora, pecet zostaje zredukowany do roli zadajnika trajektorii, fizyczne wysyłanie sygnałów step i dir przejmuje specjalizowany ukłąd z karty.mc2kwacz pisze:Jeśli Ciebie nie obchodzi, to po co się do mnie odzywasz? Na dodatek nie potrafiąc udzielić odpowiedzi?
Tak chyba nie powinien chodzic....pitsa pisze:Co powiecie specjaliści na temat Linuxcnc + Ethernet? Tu przykład: http://www.cnczone.com/forums/pic_progr ... board.html
Ciekawostka o tym jak powinien pracować silnik krokowy:
[youtube][/youtube]
Kod: Zaznacz cały
G0X0Y0Z0
G1Z-1
G1X100Y100
G0Z10
M2
przy krokowcu z założoną pętlą na sterownik, możliwa jest nie tylko korekta.. ale dynamiczne sterowanie momentem (czyli jak w typowym serwie)tuxcnc pisze:Akurat w LinuxCNC serwa z kartami Mesa mogą wyjść taniej, a na pewno wyjdą lepiej.
Ale powinien zadziałać i serwokrokowiec zrobiony ze zwykłego sterownika i enkodera, róznica będzie taka, że po przekroczeniu maksymalnego błędu program się zatrzyma.
idąc tą drogą, może udało by się zrobić szybki czytnik encoderów + generator step/dir? (nawet na arduino.. ale due... albo maple)pitsa pisze:Co powiecie specjaliści na temat Linuxcnc + Ethernet? Tu przykład: http://www.cnczone.com/fo...face_board.html
Nawet chwalebneIMPULS3 pisze: Ale wykonawca sterowań ma w swojej ofercie takie silniczki.U siebie mam taki plan właśnie taką wersję zastosować.
???kamar pisze: 200 szczelin 0.5 mm - za dużo , za mało czy wystarczy ???. :
do budowy enkodera o niższej rozdzielczości (800 punktów na obrót) wystarczy... 8kHz -na 10obr/sek... 16KHz - 20obr/sek <<== to może pociągnąć "rozsądny PCet" odczytujący portem LPT (tym dodatkowym)kamar pisze:200 szczelin 0.5 mm - za dużo , za mało czy wystarczy ???.