wrzeciono - problem z temperaturą

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#21

Post napisał: pukury » 07 maja 2006, 22:46

witam !! istnieje również przykry problem związany z materiałem z którego wykonany jest koszyk prowadzący kulki . RS grzeją się niestety jak szalone i najlepszym sposobem jest ( jak napisał jeden z szanownych Kol. ) odpowiednia konstrukcja ułożyskowania ( odrzutniki itp . ) a więc w tym przypadku gumki :lol: odpadają . pozdrawiam !!


Mane Tekel Fares

Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#22

Post napisał: gmaro » 08 maja 2006, 14:36

Według mnie mają być z oznaczeniem Z lub 2Z np 6003 Z lub 6003 2Z prędkość graniczna to 20000 obr/min a przy dużych prędkościach obrotowych zastosować smar plastyczny przygotowany na olejach o małej lepkości , ozdznaczających się wiekszą trwałościa (wyższej klasy konsystencji)

a wracając do normalnego wykonania łożyska kulkowego zakrytego 2Z lub 2RS mogą pracować w zakresie temperatur od -30 do +100 stopni a dla warunków pracy odmiennych od normalnych np: duża prędkość obrotowa lub temperatura nalezy stosowac tak jak napisałem wyzej specjalne smary:)
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

Autor tematu
termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#23

Post napisał: termit_tm » 08 maja 2006, 18:11

piszecie o tych łożyskach ale ja nie mam pojęcia ile one mogą kosztować a jeśli cena obu wyniesie 50-100 zł to będę w stanie takie kupić jeśli więcej to wole jednak kupić kressa mam od razu aluminiowa obudowę łożyska gwarancje itp. :mrgreen:

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#24

Post napisał: ALZ » 08 maja 2006, 18:16

Łożyska typu ZZ są z reguły tańsze niż RS.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#25

Post napisał: gmaro » 08 maja 2006, 20:05

termit_tm pisze:to wole jednak kupić kressa mam od razu aluminiowa obudowę łożyska gwarancje itp.
lepiej kupic od razu kressa niż przeprowadzać eksperymenty które i tak nie beda satysfakcjonujące a cena kressa wahają się :

FM 6955 Silnik do frezarki górnow. 550 W bez elektroniki - Cena, netto: 450,00 zł, brutto: 549,00 zł

FM 6990 E Silnik do frezarki górnow. 900 W - Cena, netto: 523,77 zł, brutto: 639,00 zł
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


mechatron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2006, 21:53
Lokalizacja: małopolska

#26

Post napisał: mechatron » 08 maja 2006, 23:11

Szanowni Panowie w czym konkretnie jest problem z tymi łożyskami, przecież sprawa jest technologicznie opanowana,a najbardziej typowym urządzeniem w którym łożyska pracują w dużo cięższych warunkach jest odkurzacz. Prawdopodobnie problem spowodował sposób wymiany łożysk, ponieważ operacja ta rządzi się swoimi prawami. W większości katalogów łożysk technologia ta jest opisana. Prawdopodobnie cała operacja spowodował utratę centryczności poszczególnych części urządzenia i dlatego ono się teraz grzeje. Pytania podstawowe: czy stare łożyska sciągał z osi za pomocą sciągacza, czy młotka. Czy nabijając nowe łożyska uderzał tylko w wewnetrzny pierścień, czy zewnętrzne pierścienie łożysk wchodzą "suwliwie" w pokrywy, itd..........

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#27

Post napisał: ALZ » 08 maja 2006, 23:39

Faktem jest że łożyskowanie jest technologicznie opanowane co wcale nie znaczy że nie występują żadne problemy. Faktem jest że montaż łożysk ma bardzo duże znaczenie ale w opisanym wyżej przypadku ewidentną przyczyną grzania się łożysk jest nieodpowiedni typ zastosowanego łożyska. Przykład z odkurzaczem w konfrontacji z wrzecionem jest nietrafiony ze względu na średnice zastosowanych łożysk. Zasadą jest o czym wszyscy wiedzą -większa średnica to mniejsze obroty. W opisanych łożyskach koszyki są metalowe co w bardzo dużym stopniu ogranicza osiąganie wysokich obrotów co pokazuje że kupowanie łożysk bez sprawdzenia parametrów w katalogu może być nietrafione.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#28

Post napisał: gmaro » 09 maja 2006, 07:07

ALZ pisze:Przykład z odkurzaczem w konfrontacji z wrzecionem jest nietrafiony ze względu na średnice zastosowanych łożysk. Zasadą jest o czym wszyscy wiedzą -większa średnica to mniejsze obroty

w odkurzaczach stosuje się łożyska wielkości np: 608,627,629 jest to dość małe gabarytowe łożysko a prędkości graniczne tych łożysk wahaja się średnio między 25000 do 40000 obr/min i więcej, sprawą odrębną jest to że nie posiada żadnej przekładni zębatej która by dodatkowo ogrzewała np: obudowe,oprawe , a zamantowane łopatki zazwyczaj jedna a w starszych typach 2 łopaty zasysające powietrze a cała konstrukcja jest solidnie chłodzona .

Niewiem jak jest w przypadku tego wrzeciona czy posiada przekładnie zęebata itp:) które pokazuje kolega termi_tm ale napewno przyczyn jest mnóstwo ..

a ostanio naprawiałem szlifierę kątową i zamiast łożysk był ślizgi.
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Wlad
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 06 wrz 2005, 09:32
Lokalizacja: Otwock Wielki

#29

Post napisał: Wlad » 29 gru 2006, 21:52

Witam !
gmaro pisze:wszystkie elektronarzędzia się grzeja cudów nie ma co od nich oczekiwać:( nie sa stworzone do ciagłej pracy..a wiekszość łozysk powyżej 11000-12000 obr/min powinno sie chłodzić np: w oleju
Jak sobie to gmaro wyobrażasz w frezarce ręcznej do drewna chłodzić olejem, jakiś zbiorniczek... chyba odpada. Ja to zawsze jak zmieniam ło.zyska w np. frezarce do drewna.. to po złożeniu udeżam lekko miedziakiem w wałek wirnika z jednej strony, i poprawiam tak samo z drugiej strony.. wtedy napręzenie wywołane ściśnięciem śrubami obudów od lekkiego uderzenia ustępuje... ale pewnie termit_tm też tak robiłeś..

Pozdrawiam.
Władysaw Z.
W?ad.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”