PikoCNC Sterownik maszyny CNC via USB

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 164
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#271

Post napisał: mitek » 21 sty 2012, 12:03

Szkoda tylko że te czujniki są tak drogie :/ bo były by najlepsze... a na pewno szybsze niż czujnik z kulką... Są uchwyty narzędzi które przejmują to zadanie widziałem coś takiego choć przypuszczam że jest droższe niż czujnik... może coś tańszego z czasem się pojawi.

Oś kolejna a przynajmniej wyjście na kolejny silnik krokowy czy dwa z czasem na pewno się pojawią w sterowniku :) trzeba się rozwijać taki kolejny silnik może sterować narzędziem ale może też obracać np podajnik z narzędzia... Ja czekałem na możliwość zmiany narzędzia w sterowniku z zakupem. Teraz sterownik go mam wiec i ja go mam :) z czasem wymienię wrzeciono na takie z możliwością zmiany i będzie już całkiem wypas.


Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Tagi:

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#272

Post napisał: MAAK » 22 sty 2012, 11:58

Do łagodnych kształtów bo głównie na takich da się zamieścić napis, inicjał, logo itp
Np. chciałem zrobić napis na listwie bocznej, na lusterku z tyłu samochodzie i to zrobić bez skanowania raczej nie da się, w metalu można zastosować czujnik podobnie jak w plaźmie a w plastiku jaki zastosować czujniki?
Teraz mitek zobacz jakie to by było proste gdybyś miał odwracane narzędzie do kierunku jazdy (obrotowa oś narzędzia) zakładasz zwykłą rolkę + czujnik wysokości jest banalnie proste do wykonania, jeszcze lepiej jak się zamontuje enkoder

Enkoder też można sobie zrobić mechanika
http://allegro.pl/czujnik-pomiarowy-vog ... 02411.html
elektronika
http://allegro.pl/enkoder-pozycjoner-do ... 96506.html

Gdyby tak do programu dorobić wejście pomiarowe od suwmiarki to by był tani czujnik itd.
http://allegro.pl/suwmiarka-elektronicz ... 14248.html

Można zrobić wleczone kółko lecz one zawsze misi być przesunięte względem osi

Stare myszki od PC mają wejście przez optykę to jest właśnie wejście enkodera A/B więc kolega cosimo bez problemy zrobić zapis tego co się skanuje
Ostatnio zmieniony 30 sty 2012, 16:18 przez MAAK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 73
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#273

Post napisał: gaspar » 23 sty 2012, 20:04

Leoo pisze: Tymczasem ja słyszę coś, jak jazda hulajnogą po płytkach chodnikowych, podczas wykonywania spirali. Jest to wina przeniesienia napędu czy skutek interpolacji?
Wczorajsza aktualizacja firmware i pliku wykonawczego programu pikocnc rozwiązała wszystkie problemy wynikające ze sterowania silnikiem. Śmiało mogę powiedzieć, że pikocnc już w 90% chodzi jak mach. (sterowanie step/dir silnika)

Gratuluję koledze cosimo rozwiązania tej zagadki

Przy okazji czy coś wiadomo na temat dedykowanego sterowania przez pikocnc falownikiem wrzeciona? Wiemy, że dedykowana płytka będzie w przyszłości wydana, czy da się bliżej określić termin? :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 260
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#274

Post napisał: RobWan » 24 sty 2012, 13:30

gaspar pisze:pikocnc już w 90% chodzi jak mach
To może napiszesz co brakuje jeszcze? Wiem, że pikoCNC ma tylko 3 osie.
Czym jeszcze ustępuje?
Bo do modernizacji mojej maszyny chciałem Macha. Ale może jednak wspomóc polską firmę?

Robert

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 164
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#275

Post napisał: mitek » 24 sty 2012, 21:59

gaspar pisze: Przy okazji czy coś wiadomo na temat dedykowanego sterowania przez pikocnc falownikiem wrzeciona? Wiemy, że dedykowana płytka będzie w przyszłości wydana, czy da się bliżej określić termin? :)
Szukaj falowników z opcją PWM wtedy możesz sterować obrotami.
Ja w maszynie miałem bez opcji PWM i ale był zrobiony takie połączenie dwóch rezystorów i kondensatora i można regulować obrotami choć dość słabo to działa... Na szczęście do każdego falownika można dodać potencjometr albo regulować gałką na samym falowniku [Czy guzikami]
Czym jeszcze ustępuje?
To świeży program z dobrym podejściem. Z czasem będzie idealny. Plusem dla mnie jest możliwość pisania skryptów dla Ciebie Robert z czasem stanie się to nie nieodzowne. Możliwość na przykład wykonywania otworów wg schematu czy odpowiednich ustawień. Mam napisany np skrypt do rowków pod LED wpisuję długość szerokość i reszta rysuje się sama czyli frezowanie w boku frezowanie dnie czy dnie narożnej....
Może inni coś więcej napiszą bo ja to skryptami jestem zauroczony :)
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 73
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#276

Post napisał: gaspar » 25 sty 2012, 11:23

mitek pisze: Może inni coś więcej napiszą bo ja to skryptami jestem zauroczony :)
Ja dużo graweruje, w związku z tym dla mnie najważniejsze jest wybieranie z uwzględnieniem średnicy narzędzia. Tutaj mamy wszystko w picocamie razem z obsługą wysp. Grawerowanie tekstu i logotypów to poezja :). Wszystko jednym programem na jednym pliku.
Jedyne czego mi brakuje to przy wybieraniu na określoną głębokość np. 0,5mm litery powiedzmy A, proram mógłby nie podnosić osi Z i wybierać tak jak przy ścieżce generowanej np. z Edgecam. Czyli po prostu przesuwać się pomiędzy ofsetami z Z`etem na -0,5mm od wewnętrznej ścieżki do zewnętrznej. Oczywiście to tylko taka wisienka, która by ozdobiła ten i tak piękny torcik ;)

Dotychczas musiałem używać paru programów do wygenerowania ściezki, a teraz wystarczy Corel i PikoCAM.

Wcześniej robiłem tak:

1. Corel Draw 9.0 i eksport pliku do hpgl
2. Otwieranie w plt2cnc i generowanie ścieżki (lub educad)
3. Poprawka ręczna g-codu aby zrobić różne głębokości w notatniku - to masakra strata czasu od 5 nawet do 30 min.
4. Mach2

Czasami wspomagałem się Camem ale to przy zaawansowanych ustawieniach. Wiadomo można by robić to Artcamem ale na niego mnie nie stać.

Graweruję od 6 lat i picocnc jest dla mnie aktualnie niezastąpiony, a po ostatniej poprawce o której pisałem wcześniej wszystko chodzi rewelacyjnie.

Laminat grawerski

Obrazek
Obrazek

A tutaj link do FILMIKU NA YT
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

mitek
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 164
Posty: 744
Rejestracja: 09 cze 2009, 22:06
Lokalizacja: k/Krakowa
Kontakt:

#277

Post napisał: mitek » 25 sty 2012, 12:44

znowu coś :)

https://www.cnc.info.pl/topics50/pikocn ... t33644.htm

[ Dodano: 2012-01-26, 11:42 ]
-------------------------------

coś nowego ale walka trwa :)
https://www.cnc.info.pl/topics50/pikocn ... htm#242185
Coś jest niemożliwe do czasu... gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi :-D

Awatar użytkownika

MAAK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 409
Rejestracja: 10 wrz 2004, 09:40
Lokalizacja: Kielce

#278

Post napisał: MAAK » 27 sty 2012, 08:57

gaspar pisze: Jedyne czego mi brakuje to przy wybieraniu na określoną głębokość np. 0,5mm litery powiedzmy A, proram mógłby nie podnosić osi Z i wybierać tak jak przy ścieżce generowanej np. z Edgecam.
Faktycznie podnosi do góry przy wybieraniu gdy jest więcej jak jedna linia
Przy deklarowaniu jako wyspa powinna być tylko jedno zejście, lub taka opcja do wyboru :wink:

Jak ktoś dobry w Corelu to szybciej zrobi wybieranie ścieżki i to jest niestety pewniak który nigdy nie zaskoczy szczególnie do celów produkcyjnych można oszczędzić niepotrzebnie marnowany czas
Do Corela też można zrobić sobie szablony i skrypty żeby szybko to robić

Dalej wszystko wykonać w darmowym programie bo wszystko robi to samo i można oszczędzić 1K zł na jedną maszynę

Gdyby tak była obrotowa oś do narzędzia to może bym się skusił
A gdyby tak jeszcze było wybieranie z STL na warstwy to na pewno bym się skusił :smile:

Godny uwagi :
http://www.deskcnc.com/
Wybieranie z STL

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 73
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#279

Post napisał: gaspar » 27 sty 2012, 10:30

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do aktualnego kontrolowania driverów przez PikoCNC:





Silniki osi Y przy prędkości 2m/min denerwuje swoim dźwiękiem, przy innej prędkości jest ok ;)

A tutaj moje ustawienia pomarańczki:

Obrazek
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 43
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#280

Post napisał: sajgon » 27 sty 2012, 11:44

Yyyyy , troszkę sobie gwizda ,ale kress chyba i tak głośniejszy :wink:

a te z+ ,z- na filmiku po prawej stronie obok wrzeciona to masz ręczne podnoszenie ,opuszczanie z-ki bezpośrednio z maszyny ?? . Bo mnie to zaintrygowało :razz:

No i czekamy na pierwsze wióry z pomarańczy :mrgreen:
Pozdrawiam , Michał. ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”