Tokarka domowej roboty

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.
Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 26
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#91

Post napisał: MlKl » 11 lip 2011, 21:35

nr 2 rozmiarami i wykonaniem jest zdecydowanie najlepszy. O ile nie ponegocjujesz tej wskazanej wcześniej przez kolegów - to naprawdę ciekawa maszyna.



Tagi:


bogdan54
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 93
Rejestracja: 09 maja 2010, 22:13
Lokalizacja: Wrocław

#92

Post napisał: bogdan54 » 11 lip 2011, 22:09

Nr.2 , tylko cena startowa za wysoka i metalu na niej nie potoczysz . Nr.1 teoretycznie do metalu , ale maszyna wiekowa i prawdopodobnie luzy ciężko będzie wykasować ,a do drewna za krótka .Przy tylu chętnych aukcja może zakończyć się około 1000 zł . Obejrzyj sobie tokarki w aukcjach zakończonych , będziesz miał pogląd na to co się i za ile sprzedało .O tokarce nr.3 nie warto nawet pisać .


ir0nhide
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 30
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2008, 23:45
Lokalizacja: Silnowo

#93

Post napisał: ir0nhide » 14 lip 2011, 18:18

Ehhhhh, ciamajda ze mnie bo przegapiłem aukcję tej tokarki nr.1 :mad: (byłem pewien że pójdzie min. za 1tyś. zł)

Kontaktowałem się z Panem od tej tokarki nr.2 twierdzi że cena nie jest wygórowana i niżej niż 1tyś. już nie zejdzie (wątpię żeby ktoś ją zalicytował, minie aukcja to zadzwonię do niego jeszcze raz)

Znalazłem jeszcze taką:
nazwijmy ją nr.4 - http://allegro.pl/show_item.php?item=17 ... s%C5%82any.
Pyt:
Wydaje się posiadać 5`cio-stopniową regulację obrotów - tzn. że ma skrzynie firmowa ?
Czy ta tokarka jest warta uwagi?
Do sprzedawcy mam ~30km, skontaktuję się czy by nie chciał może sprzedać taniej bezpośrednio i może ew. bez silnika. No tak tylko czy w niej czasem skrzynia biegów nie jest zintegrowana z silnikiem ? :???: (= problem z wymianą ?)

Ogólnie co o niej możecie mi powiedzieć ? (cena zawyżona ?)

[ Dodano: 2011-07-14, 18:33 ]
żeby nie pisać co chwilę to wymienię od razu jeszcze kilka ;)
Nr. 5 (wydaje się być elegancka i cena chyba nie najgorsza... jedyny minus to daleko - 200-250zł za paliwo :/ ale zadzwonię bo może coś jeszcze od tego Pana bym od razu wziął)
http://allegro.pl/tokarka-maszyny-stola ... 67530.html

nr.6
http://allegro.pl/tokarka-do-drewna-i1717399788.html

nr.7
http://allegro.pl/tokarka-i1713007560.html (zobaczymy jak potoczy się licytacja...)

nr.8
http://allegro.pl/tokarka-do-drewna-bar ... 76296.html
Trochę droga biorąc pod uwagę jej prostotę.

No to tyle :wink:
Z góry b. dziękuje za pomoc/ poradę/ odpowiedzi... - kochani jesteście :razz: ;)


darek4168
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 36
Rejestracja: 17 paź 2009, 22:47
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

#94

Post napisał: darek4168 » 14 lip 2011, 22:55

Nie masz czego żałować nr. 1 kiepska była, nr 4, ja tam nie widzę żadnej ,,skrzyni" jak jest jakaś zmiana obrotów to tylko na pasku klinowym koło pewnie wielostopniowe i to tylko będzie problem, zdecydowanie pilnuj nr.7 ,warta 1000 a nawet więcej, tyle że nie wiadomo ile facet ceni. Ech żebym miał frezarkę w warsztacie (planuję kupić) to cuda bym stworzył.


ir0nhide
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 30
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2008, 23:45
Lokalizacja: Silnowo

#95

Post napisał: ir0nhide » 16 lip 2011, 11:00

Mam jeszcze jedno takie Pyt.
W jaki sposób montuje się do wałka uchwyt tokarski ?
Nie mam w ostatnim czasie możliwości podjechania by podglądnąć jak to wygląda, a okazyjnie wyhaczyłem b. tanio od znajomego silnik 1kW :mrgreen: (może COŚ tanio uda mi się skonstruować...)
Chciał bym dokupić jeszcze uchwyt np. taki:
http://allegro.pl/uchwyt-tokarski-125mm ... 59325.html
Co nieco tam widać ale nie wiem dokładnie jak ma wyglądać połączenie uchwytu z wrzecionem/wałkiem, może ktoś dysponuje takim skrawkiem schematu, lub jakiejś innej informacji, by mi to rozjaśnić ? (w necie też nie mogę się doszukać :/ takich szczegółów)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7885
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#96

Post napisał: tuxcnc » 16 lip 2011, 11:33

Uchwyt tokarski trójszczękowy zasadniczo nie nadaje się do mocowania drewna.
Ewentualnie gdy ma miękkie szczęki, albo można od biedy zakładać na drewno kawałek rozciętej rurki.

Cienkie wałki z drewna najlepiej mocuje się w kłach z zabierakiem.
Duże na planszajbie przykręcane śrubami.

Jeżeli już uparłeś się na uchwyt trójszczękowy, to mocuje się go na specjalnym zabieraku.
Za gotowy zabierak zapłacisz drugie tyle co za uchwyt i zapewne nie będzie pasował.
Mocowanie uchwytu do wrzeciona to długa bajka.

.


ir0nhide
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 30
Posty: 31
Rejestracja: 09 wrz 2008, 23:45
Lokalizacja: Silnowo

#97

Post napisał: ir0nhide » 16 lip 2011, 13:33

tuxcnc pisze:Uchwyt tokarski trójszczękowy zasadniczo nie nadaje się do mocowania drewna.Ewentualnie gdy ma miękkie szczęki
Spokojnie, nadaje się (wiem co mówię ;) )
Dlatego potrzebny mi jest uchwyt
tuxcnc pisze:Cienkie wałki z drewna najlepiej mocuje się w kłach z zabierakiem.
Skoro tak, no to powiedz mi jak zamontujesz cienki (fi-10cm) i krótki kawałek drewna któremu chcesz wyżłobić środek/wnętrze ? Raczej bez konika - na samych kłach bał bym się nawet odpalać tego klocka.
Dlatego potrzebny jest uchwyt.
tuxcnc pisze:Duże na planszajbie przykręcane śrubami.
A czym różni się plan szajba od uchwytu tokarskiego?
tuxcnc pisze:Jeżeli już uparłeś się na uchwyt trójszczękowy, to mocuje się go na specjalnym zabieraku.
Za gotowy zabierak zapłacisz drugie tyle co za uchwyt i zapewne nie będzie pasował.
No to mamy postęp - już wiem że uchwyt mocuje się do tarczy zabierakowej, no to teraz napisz jeszcze do czego mocuje się tarczę ? (do osi wałka ? czy coś jeszcze ?)
tuxcnc pisze:Mocowanie uchwytu do wrzeciona to długa bajka.
Może masz chęć opowiedzieć ? (ew. chociaż streszczenie ;) )

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7885
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#98

Post napisał: tuxcnc » 16 lip 2011, 13:51

ir0nhide pisze:Może masz chęć opowiedzieć ? (ew. chociaż streszczenie ;) )
Nie bardzo mam w tej chwili nastrój na opowieści, ale kilka słów napiszę.
Otóż samo zakończenie wrzeciona zależy wyłącznie od projektanta i jest rozwiązywane bardzo różnie.
U mnie w TSA16 wrzeciono kończy się wewnętrznym i zewnętrznym stożkiem, ale w innych tokarkach bywa inaczej.
Natomiast ważne jest to, że tarczę zabierakową toczy się po zamocowaniu na docelowym wrzecionie, czyli teoretycznie przynajmniej nie jest zamienna z innym egzemplarzem tokarki.
I tu jest największy problem, bo Ty zabieraka nie przetoczysz, bo nie będziesz miał jak.

Mocowanie na planszajbie różni się tym od mocowania w uchwycie trójszczękowym, że się obrabiany przedmiot przykręca śrubami.
Te śruby trzeba wyrwać żeby się przedmiot uwolnił z uchwytu.
W uchwycie trójszczękowym docisk odbywa się na bardzo małej powierzchni i jak się ta powierzchnia choć trochę wgniecie, to przedmiot zaczyna latać na boki.

.


marek żebrowski
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 03 wrz 2009, 16:51
Lokalizacja: olsztyn

#99

Post napisał: marek żebrowski » 16 lip 2011, 16:26

pozwolę sobie na uwagę ,kolega tuxcnc napisał że .....

Otóż samo zakończenie wrzeciona zależy wyłącznie od projektanta i jest rozwiązywane bardzo różnie.....

nie jest to prawda ponieważ na końcówki wrzecion są odpowiednie normy .

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7885
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#100

Post napisał: tuxcnc » 16 lip 2011, 18:42

marek żebrowski pisze:kolega tuxcnc napisał że .....(...) nie jest to prawda ponieważ na końcówki wrzecion są odpowiednie normy .
Owszem są normy, na przykład :
PN-ISO 702-1:1996 Obrabiarki -- Końcówki wrzecion i tarcze tokarek -- Wymiary -- Typ A
PN-ISO 702-2:1996 Obrabiarki -- Końcówki wrzecion i tarcze tokarek -- Wymiary -- Typ Camlock
PN-ISO 702-3:1996 Obrabiarki -- Końcówki wrzecion i tarcze tokarek -- Wymiary -- Typ bagnetowy
To już trzy możliwości do wyboru przez projektanta.

Mam tokarkę TSA16 i wiem czym tam jest zakończone wrzeciono, Ty najwyraźniej nie ...

Pomyśl zanim znowu komuś zarzucisz kłamstwo.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”