Piec do wytapiania aluminium

Dyskusje dotyczące odlewania.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

Piec do wytapiania aluminium

#1

Post napisał: szalonyelektron » 24 lip 2006, 16:37

Witam
W galeri oraz poniżej zamieszczam kilka fotek z uruchomienia huty polowej 2 :) Temat jest kontynuacją rozmowy z przed paru miesięcy www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=1090 kilka pomysłów o których wtedy pisałem znalazło zastosowanie. Tygielki z dolnym zaworem jeszcze wymagają dokonczenia, pozyskałem je z butli po gaśnicy i po sprężonym powietrzu. Na fotkach jest test krytyczny, chciałem zobaczyć na ile wydajna może być ta konstrukcja. Na 2 biegu dmuchawy i kiepskim miale (nie)stety tygiel pozyskany z gaśnicy poprostu spalił się :) naszczęście te z butli po powietrzu są wytrzymalsze. Zapraszam do obejrzenia fotek.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 24 lip 2006, 18:07

bardzo interesujące :)
przydało by się zaprojektować formę do jakiegoś przydatnego profila...
kiedyś oglądałem obrazki z takiej przydomowej huty - gość robił sobie takie trzymadełka do łożysk... do prowadnicy na wałku... łóżyska były dociskane do wałka i były ustawione co 120 stopni

jak gdzieś TO odnajdę - to rzucę linka... bo temat jest bardzo podobny

bardzo ciekawy wątek...
który trzeba przeczytać !
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#3

Post napisał: szalonyelektron » 24 lip 2006, 18:43

przydało by się zaprojektować formę do jakiegoś przydatnego profila...
kiedyś oglądałem obrazki z takiej przydomowej huty - gość robił sobie takie trzymadełka do łożysk... do prowadnicy na wałku...
dobrze kombinujesz :) w sumie poto powstał piecyk. Mam już w solidzie porobione projekty jak narazie z odlewów "cegiełek" jeden z bardzo miłych forumowiczów wykonał mi komplet obejm na łożyska nakrętki itp
Obrazek

Obrazek
niestety nakład pracy jaki był potrzebny do wykonania tych detali był porażający!!! dlatego planuje frezować sobie w styrodurze (lub ciąć profile drutem oporowym) i na tracony styropian robić detale. Ciekawe jakby wyszedł odlew blatu T-rowkowego po cięciu styroploterem? ;)


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#4

Post napisał: Leszek_Z » 24 lip 2006, 18:51

Witam
Ja do swojej maszynki odlewałem kostki z aluminium na obudowy do łożysk liniowych, ale z tą różnicą iz do topienia wykorzystałem propan butan.Myśle iz gra jest warta "świeczki".Natomiast kolega odlewał mi wałki z brazu na nakretki,niestey mi sie nie udało bo uzyskiwałem za mała temperature w moim prowizorycznym piecu.
Tez sie nosze z zamiarem zbudowania w ogródku takiego paleniska z dmuchawą i na koks,wtedy nie ma bata i braz sie da odlewac.Mozna by sie pokusić i odlewać korpusy i inne elementy do budowy maszynek.
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..

Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#5

Post napisał: szalonyelektron » 24 lip 2006, 19:04

Ja do swojej maszynki odlewałem kostki z aluminium na obudowy do łożysk liniowych, ale z tą różnicą iz do topienia wykorzystałem propan butan.Myśle iz gra jest warta "świeczki".Natomiast kolega odlewał mi wałki z brazu
Luknołem twoją galerię gratulacje !!! :mrgreen: piękna maszynka :) Co do odlewania korpusów to tak jak wspomniałem ne wcześniejszym temacie to tylko kwestia czasu poto załatwiłem ten dłuuuugi tygielek i zrobiłem tak wysoki piecyk.
Tez sie nosze z zamiarem zbudowania w ogródku takiego paleniska z dmuchawą i na koks,wtedy nie ma bata i braz sie da odlewac
A oto co czeka na swoją kolej Obrazek
Ozgrozo w dzisiejszych czasak koksu jest jak na lekarstwo i nikt nie chce sprowadzić tego no chyba że kilka ton.


guchy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 04 lip 2004, 22:51
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: guchy » 24 lip 2006, 20:22

Witam,

Temat wytopu jest bardzo ciekawy więc mam pytanie czy można w jakiś sposób zastosować np. taki palnik http://www.allegro.pl/item115276048_pal ... ancji.html ,czy może trzeba coś w nim zmienić lub może się nie nadaje do tego.


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#7

Post napisał: Leszek_Z » 24 lip 2006, 20:26

Dziękuje za uznanie :smile: . Juz dawno bym postawił jakąś dymarkę,ale jakos tak brak czasu.......
Ale obiecuje że jak coś drgnie w temacie,to na pewno fotki bedą :wink:

[ Dodano: 2006-07-24, 20:29 ]
guchy pisze:Witam,

Temat wytopu jest bardzo ciekawy więc mam pytanie czy można w jakiś sposób zastosować np. taki palnik http://www.allegro.pl/item115276048_pal ... ancji.html ,czy może trzeba coś w nim zmienić lub może się nie nadaje do tego.
Raczej sie nie nadaje,za słaba wydajność....
Tu jest co nieco w temacie.....
http://www.backyardmetalcasting.com/index.html
tam też jest gdzieś konstrukcja palnika,proste jak budowa cepa.
Kawałek gazrurki i odpowiednia dysza i do dzieła...
O znalazłem...
http://www.backyardmetalcasting.com/oliverburner1.html
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..

Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#8

Post napisał: szalonyelektron » 24 lip 2006, 20:36

czy można w jakiś sposób zastosować np. taki palnik http://www.allegro.pl/ite..._gwarancji.html ,czy może trzeba coś w nim zmienić lub może się nie nadaje do tego.
Rozmawiałem z wprawionym kolegą w tego typu palnikach otórz podobno da się ale trzeba rozwiercić troszkę dysze na większą i podawać dodatkowe powietrze np z odkurzacza aby uzyskać wyższą temperaturę. Niestety nie będzie to tania metoda!!!!! i jak kolega Leszek_Z powiedział wydajność tego będzie mizerna. Lepiej zrobić piecyk z dużej puszki od wewnątrz wyszamotowanej, doprowadzić powietrze np z odkurzacza lub suszarki zasypać opałem i do przodu. Poszperaj w necie jest pełno takich stronek o tego typu wytapianiu.
Juz dawno bym postawił jakąś dymarkę,ale jakos tak brak czasu.......
Ale obiecuje że jak coś drgnie w temacie,to na pewno fotki bedą :wink:
Trzymam za słowo!!!!!:) Jeżeli ktoś bawił się w tracony styrodur chętnie poczytałbym o niuansach z tym związanych.


Leszek_Z
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 153
Rejestracja: 23 lis 2005, 15:19
Lokalizacja: sam nie wim

#9

Post napisał: Leszek_Z » 24 lip 2006, 20:46

A jeszcze dodam iz zamiast powietrza ,podawałem podtlenek azotu9taki mały experyment),(dostałem mała butle od kolesia).To dopiero jest jazda.. :twisted: W powietrzu jest 22%tlenu,natomiast podtlenek rozkłada sie pod wpływem temperatury i wydziela 38%tlenu :wink: .Temperatura w piecyku wybitnie rosnie......Niestety miałem go za mało ,zeby konkretnie wytestowac .No i jest problem z dostępnoscią ,ale jak ktos ma chody w szpitalu.... :twisted:
Oko za oko,ząb za ząb,a du** za pieniądze..

Awatar użytkownika

Autor tematu
szalonyelektron
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 114
Rejestracja: 04 paź 2004, 22:02
Lokalizacja: Kutno

#10

Post napisał: szalonyelektron » 24 lip 2006, 20:51

A jeszcze dodam iz zamiast powietrza ,podawałem podtlenek azotu taki mały experyment)
:shock: :shock: :shock: :mrgreen: No masakra :mrgreen:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Odlewnictwo / Topienie Metali”