grubościówka - plany konstrukcji

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
arturb
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2006, 14:21
Lokalizacja: Katowice

grubościówka - plany konstrukcji

#1

Post napisał: arturb » 10 sty 2011, 10:24

Witam!
Noszę się z zamiarem budowy grubościówki na podstawie posiadanego przeze mnie kompletnego wałka z trzema ostrzami o szerokości 400mm. Stół podnoszony na czterech śrubach trapezowych fi20mm materiał transportowany za pomocą 4 wałków. Obecnie jestem na etapie budowy koncepcji i badaniu możliwości kupna/zlecenia elementów konstrukcji (poza ramą z profili, którą zrobię samodzielnie). Aby nie wyważać otwartych drzwi zwracam się z pytaniem, czy ktoś posiada jakieś plany, szkice urządzenia, lub poszczególnych elementów w celu "skopiowania" rozwiązania. W szczególności chodzi mi o mocowanie śrub trapezowych w dolnej części, przeniesienie napędu podnoszenia stołu, regulacja wałków posuwu itp.



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 10 sty 2011, 10:32

Pokaż zdjęcia wałka.

Jeśli jest na klapach to sobie go odpuść.

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#3

Post napisał: fus23 » 10 sty 2011, 16:38

witam
co do grubościówek to jedną samoróbkę mam jakieś 5 metrów ode mnie 3 metry w duł i 2 w bok
a za bachora czyściłem drugą z wiórów więc pojęcie o konstrukcji mam niejako -(pamiętam jak to było zrobione bo zawsze szef marudził co się tak grzebiesz a ja się gapiłem na piękno śruby trapez i przekładnie kontowe .... :P )
w jednej bardzo starej ale fabrycznej było to rozwiązane w ten sposób że śruby były podparte na dole w łożyskach i była przekładnia kontowa która poruszała oby dwie śruby do podnoszenia stołu śruba wkręcała się lub wykręcała w długie tuleje nagwintowane przytwierdzone do stołu zaznaczam że max grubość jaka wchodziła to ponad 25 cm ( silnik miał na znamionówce Datę 1962 r i był oryginalny w kolorze maszyny )
w samoróbce jest od nowość jakiś lewarek kontowy jest jedna śruba coś około 35 mm trapez drobny gwint dość podnosi stół a druga śruba jest w obudowie pod kontem jakieś 40 stopni od pionu i wystaje tylko kwadratowy trzpień którym się kręci poprzez Korbę i blat jeździ ....
napęd wałków napędowych i wału nożowego to -
silnik szajba 2 stopniowa jeden stopień bezpośrednio na noże a drugi do redukcji po czym dalej wychodzi na tylny wałek gładki pociągowy z drugiej strony tego wałka jest przełożenie na pierwszy wałek 1 do 1 na kołach zębatych .....
ŁŁŁŁŁEEEEEEEEEEE
trochę tego było mogę zrobić fotki tej samoróbki zaznaczam że jednak robiła to firma ale na zlecenie prywatne
napisz co byś chciał żeby cyknąć to podeśle ci jakieś fotki ....
pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...

Awatar użytkownika

Autor tematu
arturb
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2006, 14:21
Lokalizacja: Katowice

#4

Post napisał: arturb » 11 sty 2011, 08:02

Oto zdjęcia wałka:
Obrazek
Obrazek

długość noża to 350mm

do fus23
Jak rozumiem stół był podnoszony na dwóch śrubach i tulejach czy na 4?
Interesuje mnie sposób ułożyskowania podstaw śrub (chodzi o ŁOŻYSKA WZDŁUŻNE - OPOROWE?)
jak są połączone śruby ze sobą? myślałem o łańcuchu.
Wałki pociągowe są po obu stronach wałka nożowego. Czy lepiej je połączyć kołem zębatym, czy łańcuchem?
Może wie ktoś gdzie można dostać wałki gumowane?

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#5

Post napisał: fus23 » 11 sty 2011, 15:53

witam
stół był podnoszony na 2 śrubach prawa i lewa łożyska na pewno jakieś były stożkowe nie rozbierałem tego więc nie mam pewność ale sama obudowa łożysk miała gdzieś z 10 centymetrów wysokość
na mój gust to powinno tam być łożysko stożkowe przy najmniej jedno albo lepiej zespół łożysk od góry po kolei łożysko oporowe stożkowe i z 2 zwykłe tak by na tych łożyskach trzymało osiowość śruby bo górą niema prowadzenia poza tulejami
śruby stały pionowo na dole miały założone przekładnie kontowe a pod nimi szedł dołem wałek poziomy z drugą zębatką kontową później ten wałek miał jeszcze jakieś przekładnie w skrzynce obok całej ramy i tam to wychodziło na koła zębate do korby ...
co do wałków pociągowych to w tej mojej samoróbce są one sprzężone łańcuchem wrzucę kilka fotek zespołu napędowego to się rozjąśni ...
fotki zrobiłem ale jest tego 34 mega więc chyba nie wstawię na forum mogę wysłać mailem jak coś to pw
pozdrawiam
Załączniki
P1113755 re.jpg
napęd wałków
P1113755 re.jpg (54.08 KiB) Przejrzano 32549 razy

Awatar użytkownika

Autor tematu
arturb
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2006, 14:21
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: arturb » 15 sty 2011, 14:22

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolorem zielonym narysowane są koła łańcuchowe. Nie narysowane są nakrętki trapezowe na prętach (Tr 22x5 na końcach przetoczone do 15mm). Wózek musi być podniesione, bo w obecnym stanie minimalna grubość strugania jest ok 50mm. Nie wiem jak napędzić wałki transportowe (obroty wałków są 100x mniejsze niż nominalne obroty silnika). do podnoszenia wózka mogę użyć 100W motoreduktor DC (może wyjść taniej niż przekładnia kątowa). Śruby trapezowe od góry na łożyskach w oprawach UCFL. Większość elementów do są gotowe do kupienia (oprócz gniazd łożyska stożkowego u podstawy).

Coraz bardziej zastanawiam się nad sensem ekonomicznym. Śruby i nakrętki 250zł, koła łańcuchowe 250zł. Jeszcze silnik 2KW, koła pasowe, wałki gumowane... nie wiem czy w 1000zł się zmieszcze, a jeszcze nie wiem, czy uzyskam dobre parametry pracy. Proszę o poradę, Może powinienem zmienić projekt by oszczędzić?

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#7

Post napisał: fus23 » 15 sty 2011, 20:09

widzisz sam projekt szkic jest dobry
przyczepił bym się do prowadzenia blatu - u mnie jest on prowadzony po rogach w prowadnicach które utrzymują go na miejscu w 3 osiach mógłbyś wtedy zrezygnować z 4 śrub i dać 2 na prowadnice mógłbyś użyć wałków i łożysk myślę że to dość drogie w każdym razie blat ruchomy musi mieć prowadzenie w płaszczyźnie góra duł nie może spoczywać tylko na śrubach .....
dalej prędkość posuwu u mnie jest to tak realizowane że na silniku jest koło na pasek klinowy 2 rzędy małej średnicy i 2 rzędy dużej średnicy z małej średnicy idzie pasek na przekładnie mechaniczną w obudowie sam nie wiem co jest w środku i dalej dopiero na wałki posuwu a z dużego koła klinowego idzie bezpośrednio napęd na noże strugające
ps jeśli byś potrzebował jakieś wymiary kuł pasowych i przekładni to mogę pomierzyć ...
pozdrawiam jak by coś to fotki mogę wstawić z prowadzenia blatu w płaszczyźnie góra duł
pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...

Awatar użytkownika

Autor tematu
arturb
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2006, 14:21
Lokalizacja: Katowice

#8

Post napisał: arturb » 17 sty 2011, 08:45

fus23 pisze:... każdym razie blat ruchomy musi mieć prowadzenie w płaszczyźnie góra duł nie może spoczywać tylko na śrubach ...
Prowadnice liniowe (wałki z łożyskami) umiejscowione tak jak śruby trapezowe na rysunku powyżej nic nie wnoszą. Siły jakie działają na stół to głównie nacisk wałków dociskowych (po przez materiał strugany) oraz siła "pchająca" przekazywana po przez tarcie materiału. Jeżeli chodzi o nacisk, to śruby poradzą sobie bez kłopotu, jeżeli chodzi o siłę w kierunku przemieszczenia deski to zastosowanie prowadnic wiszących nic nie wniesie. Jedynie zastosowanie wałków podpartych zamocowanych na pionowych częściach obudowy pozwoliłoby usztywnić stół w tej płaszczyźnie. Ale czy to ma sens? 4 śruby fi 22mm powinny zapewnić odpowiednią sztywność w KAŻDEJ płaszczyźnie, a na zbyt duże tarcie można zastosować wałki w stole. Jeżeli możesz zrób zdjęcie prowadzenia blatu w Twojej maszynie.
AB


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

#9

Post napisał: Adam Domański » 17 sty 2011, 10:14

Witam w mojej strugarce wygląda to tak
Obrazek
tą dźwignią napina się pasek
Obrazek
jak widać jedną zębatkę trzeba było wymienić bo oryginały są plastikowe
Obrazek
podnoszenie stołu
Obrazek
stół od spodu
Obrazek
sposób podparcia śrub (tylko dwie są podparte u góry)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
arturb
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2006, 14:21
Lokalizacja: Katowice

#10

Post napisał: arturb » 17 sty 2011, 11:44

Jak widzę zastosowane są śruby metryczne (tak więc zmieniam moje trapezy na M24 kl. 8,8 i wyjdzie 200zł taniej;). Nie widzę przeszkód by od góry podeprzeć wszystkie 4 śruby (trzeba tylko dokładnie zgrać osie), co do przełożenia napędu to chyba taniej i prościej wyjdzie zastosować motoreduktor zamiast budować przekładnię.
do Adama czy blat opiera się wyłącznie na śrubach? (i jaki jest ich rozmiar) czy zastosowane jest jeszcze jakieś dodatkowe prowadzenie?

Czy ktoś wie gdzie i za ile mógłbym zamówić wykonanie wałka zębatego do transportu? Znalazłem producentów wałków zębatych do przekładni zębatych, ale dla mnie ani zastosowana tam duża dokładność, ani wysoka jakość materiałów nie jest potrzebna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”