Wypalarka do rur

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#11

Post napisał: cnccad » 04 lis 2010, 16:58

Więc tak …

Po rozmowie z dwoma operatorami maszyn stigala dowiedziałem się tego że jak były nowe , to problemu nie było z paleniem.
Po pracy już prawie rocznej napędy zaczęły drżeć i to nie regularnie. Nadal to występuje ale bardzo sporadycznie. Maszyna miała również duże problemy z utrzymywaniem pozycji ze względu chyba na słabe lub kiepskie Serwa. Duży ciężar , to potrafiła i 2mm uciec od zadanej trajektorii.
Co ciekawe że działo się to w dwóch urządzeniach. Ja co prawda tego drugiego nie widziałem i również nie widziałem jak to wygląda faktycznie ale podobno stigal nie zna na to rozwiązania.
Ogólnie serwisanci stigala cos wiedza o technologii cięcia ale z doświadczeniem , takim profesjonalnym to nie są za przyjaźnienie.
Maszyny mało sztywne ale w porównaniu do Eckerta to tak jak niebo i ziemia.
Jak kupować to stigala , lub szukać czegoś na zamówienie albo w innych firmach.
Tych urządzeń się mało produkuje i z tego też powodu mogą występować problemy u producentów.
Mało maszyn , małe doświadczenie.
Maszyna „Miller” ( stara ) u jednego z klientów u mnie w mieście została ostatnio za atakowana przez ochronę środowiska.
Czekam na informacje o co tak dokładnie poszło. Czy o to pylenie??


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:


SpecCNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 26 cze 2009, 19:11
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: SpecCNC » 04 lis 2010, 23:21

Jeśli chcesz zacinać zakończenia rur o długości 12mb to widzę problem z osiowością takich rur - takie rury nie są idealnie proste. Maszyna powinna posiadać naprawdę solidne podpory dla rury.
Czy mówiąc o 3 osiach masz na myśli cięcie z jednoczesnym fazowaniem ?
Jeśli tak to generalnie jesteś skazany na agregat HD z palnikiem do ukosowania, a to są duże koszty zakupu i użytkowania, drogie części. Można zastanowić się na wykorzystaniem palnika gazowego lub szukaj producenta który potrafi fazować zwykłym agregatem powietrznym, ale o ile mi wiadomo to te agregaty nie mają specjalnych części do ukosowania.

Moje sugestie co do producentów:

O zachodnich producentach zapomnij bo cena w Euro taka jak w Polsce w złotówkach

Eckert ma kiepskie wózki podporowe, kiepska regulacja osiowości rury i słaby odciąg - więc stracisz kupę czasu na regulacje a przez kiepski odciąg pyłu można mieć problemy z PIP lub z BHPowcem

Stigal ma fajne wózki podporowe i obrotnica nie dymi, ale nie wiem czy potrafią fazować rury.
Z pół roku temu byłem bardzo bliski zakupu plazmy, zebrałem sporo ofert zjeździłem producentów i od tamtego czasu Kibicuję firmie Stigal. Od kilku lat, widzę ich co roku na różnych targach, widziałem kilka maszyn i nawet rozmawiałem z użytkownikami. Mi osobiście ich urządzenia bardzo przypadają do gustu, szczególnie jakość wykonania i dbałość o szczegóły. Opinia o ich maszynach jest dość dobra. Niestety nigdy poza targami nie widziałem ich obrotnicy w akcji - Na targach działała fajnie.

Nie zgadza mi się tylko ten duży ciężar o którym napisał cnccad. Ich maszyny są lekkie więc drgania mogą wynikać raczej z brudnych listew zębatych albo jakaś usterka regulatorów serw. No może jeszcze jakiś problem w przekładni.

Jest jeszcze jedna firma, która ma bogatą ofertę: Micro Step - chyba ze Słowacji, ale cena może zabić i z serwisem i kosztami serwisu duży problem.
Tak więc jeśli potrzebujesz obrotnicy bez fazowania to ja jestem za Stigalem, jeśli z fazowaniem to musisz dowiedzieć się czy mają coś takiego w ofercie.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#13

Post napisał: cnccad » 05 lis 2010, 09:30

Maszyny stigala jako plotery są lekkie … ale już obrotniki to kupa żelastwa.
Trzy osie … jak by było ukosowanie to mowa by była o co najmniej czterech osiach.
1. Oś obrotu – obrotnik rur ( R , W ,A …. To różnie nazywają producenci )
2. Oś pracy wzdłuż rury ( „X” lub „Y”
3. Oś dojazdu palnika ( za zwyczaj nazywana „Z” )
Co do palnika do ukosowania … akurat to trenuje na powietrzu i nie widzę tych problemów o których piszesz że trzeba HD.
Ja ostatnio zrobiłem testy na chińczyku i wyszło idealnie. Ale nie polecam chińczyka.
Tu należy zwrócić uwagę na Konstrukcje palnika która będzie miała możliwość wyrzucić łuk tak by nie było potrzeby wprowadzania dodatkowych gazów do jego wyrównania.
Żeby to zrobić trzeba dobrze poznać palnik … a prawda jest taka że producent danego urządzenia na siłę będzie wciskać to co ma w kontrakcie z danym dostawcą urządzeń.
Wózki podporowe stigala są fajne … ale różnie się zachowujące przy różnych ciężarach po dłuższym czasie eksploatacji.
Mają jedną dużą wadę. Kilka elementów w głównej konstrukcji jest całkowicie nie potrzebne a wręcz utrudniające pracę.
Obrotnice kolego nie dymią. Chyba że się silnik pali , to owszem … ale to każda ma do siebie.
Micro-stem … podzielam opinie. Serwisu zero w Polsce. Zaczynam z nimi rozmawia o autoryzacji w ograniczonym zakresie. Po za tym , same maszyny są bardzo dziwnej konstrukcji jeżeli chodzi o automatykę do nich.
Stigal robi na zamówienie fazowanie …. Ale prawda jest taka że nie mają dużego a wręcz w cale doświadczenia z tym.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2010, 12:53 przez cnccad, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


MS Wroc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2010, 12:12
Lokalizacja: Wrocław

#14

Post napisał: MS Wroc » 05 lis 2010, 12:17

W ramach tematu odkryłem film Stigal z cięcia 3D



Reklamowy ale pokazuje, że się da ...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#15

Post napisał: cnccad » 05 lis 2010, 12:52

ten film potwierdza jakie maja ubytki w wiedzy cięcia 3D.
Nikt z nas nie twierdzi że sie nie da ciąć ale popatrzcie Panowie na konstrukcję tej głowicy.
Laserki , pręciki … do czego to jest podobne??
Temat cięcia 3D jest ciężkim tematem i dlatego doceniam to w Stigal że cały czas „ćwiczą” ten temat.
Kupując u nich maszynę rozwijamy Polski przemysł a i dajemy pracę ludziom. A to tez jest ważne.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
jasio6
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 8
Rejestracja: 13 sie 2010, 09:41
Lokalizacja: grudziadz

#16

Post napisał: jasio6 » 06 lis 2010, 10:32

Fajnie że dyskusja rozgorzała można się czegoś dowiedzieć, dlatego dziękuję wam za informację a może ktoś wie jak daleko jest firma zakmet z wypalarkami do rur? mam już od nich dwie wypalarki plazmowe i dobrze się spisują ale czy wypalarka do rur od nich ze stajni spisuje się? tego nikt nie wie.

Ps. oczywiście chodzi o wypalarkę 3 osiową jak pisze cnccad


pandabera
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 03 cze 2007, 18:56
Lokalizacja: z Polski

#17

Post napisał: pandabera » 07 lis 2010, 13:53

Coz jesli chodzi o Zakmet to bywa roznie sa zwolennicy i przeciwnicy ja do nich nic nie mam mamy wypalarke ich produkcji i spisuje sie dobrze nie narzekamy, ale jesli chodzi o wypalarke do rur to za duzego doswiadczenia w tym nie maja ale podejrzewam ze zrobia taka konstrukcje ale pozniej co dalej? Wydaje mi sie ze to ciezki temat i chyba lepiej wydac wiecej i miec jakas profesjonalna maszyne.

[ Dodano: 2010-11-07, 13:58 ]
A za wspieraniem polskiego przemyslu jestem ZA.
nic na siłe

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#18

Post napisał: cnccad » 07 lis 2010, 14:35

a czemu maszyny mają ich nie działać :?:
jedynie do czego można mieć duże zastrzeżenia to rozwiązania jakie wprowadzają i konstrukcje jakie stosują.
Zero stylistyki i wygody pracy :!:
Ktoś kto nie pracował na innych urządzeniach nie widzi tych problemów.
Plecać ich nie będę ale i nie będe odradzać.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


SpecCNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 32
Rejestracja: 26 cze 2009, 19:11
Lokalizacja: Polska

#19

Post napisał: SpecCNC » 07 lis 2010, 18:30

Dzisiaj deszczowy dzień, więc posiedziałem w internecie i postanowiłem znaleźć filmy pokazujące cięcie rur maszynami wymienionych w tej dyskusji firm, czyli: Zinser, Stigal, Eckert i Zakmet.
I oto co znalazłem:

1. Zinser


2. STIGAL



3. ECKERT



4. ZAKMET
Mimo długich poszukiwań nie znalazłem filmu ani obrotnicy w ich ofercie

5. A to ciekawostka którą znalazłem w trakcie przeglądania filmów :mrgreen:


życzę miłego oglądania :-)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#20

Post napisał: cnccad » 07 lis 2010, 19:14

I widać jak na dłoni ... Eckert nie ma co pokazywać ... porażka.
Jedno to robot ... więc tak naprawdę robot nie jest ECKERT-a a i sprzęt również nie jest jego.
Więc tylko poskładał do kupy i tyle jego wysiłku.
Ale wzbudziło mój podziw i szacunek dla wycinarki z punktem nr.5.
Zaje....a , taka "odrzutowa" ... hm ... ciekawe co to za producent :?:
Zinser i stigal według mnie przodują z tych filmów.
Zastanawiam się czy nie zrobić samemu takiej maszyny ... i chyba się zdecyduję.
Może nie będzie taka doskonała ... odrzutowa ale na początek gazówka.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”