TOS MN 80-remont od podstaw:) dokupię orginalne przystawki

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

adam12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 29 sie 2010, 21:28
Lokalizacja: Babice stare

a

#41

Post napisał: adam12 » 30 sie 2010, 10:53

Ja mam podobnie, nie wiem tylko jak dużym rzęchem jest moja sztuka:) narazie nie mam do niej koła pasowego na silnik i czekam aż poprzedni właściciel może odnajdzie, poza tym brakuje mi kilku przystawek, a konkretnie konika, jest tyko ten uchwyt do szybkiego wiercenia i nie ma podzielnicy, ale mam nadzieje że się jeszcze poznajdują.
Tak poza tym to jest jest moja pierwsza przygoda z toczeniem i zastanawiam się czy dam sbie rade:)
Od czego zacząć, łatwiej w aluminium czy w mosiądzu, mam mnóstwo pytań ale to poklei jak będę uruchamiał to się odezwę:)



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#42

Post napisał: BYDGOST » 30 sie 2010, 16:00

Dawar pisze:. Drugie pytanie. Które to jest koło D czy to co ma 100 zębów i nachodzi na śrubę pociągową?
Litera D nie oznacza konkretnego koła tylko pozycję, na której powinno znaleźć się określone koło. Popatrz na tabelkę przełożeń. W pozycji D powinno być coraz to inne koło tzn z inną ilością zębów. A pozycja ta to koło założone na wałku wchodzącym połączonym ze śrubą pociągową czyli ostatnie z czterech, które trzeba dobrać do nacinania określonego gwintu.. Widać go na zdjęciu na stronie 10. Zęby wystają zza bębna, który jest osłoną do przekładni planetarnej.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#43

Post napisał: GrafRamolo » 13 lip 2013, 01:14

Sorry jeśli już ktoś napisął to samo co ja i powtarzam się ale nie miałem czasu przesledzić wątku. Wybite zęby mozna wstawić ;). Mam tos mn 80 i ten sam problem, jakiś baran zmielił mi tak z 4 zęby na 2 trybach i nie licze na to że znajdę je (tryby nie zęby ;) ) , prędziej sam dorobię cały tryb ale ponieważ mi się nie chce to wypiłowałem brakujące zęby nieco głębiej robiąc rowek i wstawiłem lutując na srebro prostokaty stalowe. a potem precyzyjnie pilniczkiem wypiłowałem krztałt trybu. Pewnie nie jest ideaklnie i kont wejścia i wyjścia nie są w 100% właściwe ale działa i osobiście nie widze róznicy.

Ładna podzielnica, mi brakuje jej do szczęścia oraz stożków pod tulejki. Tak to jest ze starymi tokarkami. Dziś siedziałem i rozbierałem sanki co do śróbki, robota na cały dzień ale widze poprawę. (moją tokarkę mam z zakładu ceramiki i w każdaj szparze dziurce i zagłębieniu mam proszek korundowy pomieszny z olejem, mega ścierne gówno...)
Nie wspomnę o fakcie że sróbę napędowa ktoś młotkiem naprawiał. Ale poza tym trafił mi się dośc kompletny egzeplarz.

Powodzenia w remoncie, ja mam to samo ale to naprawdę zacny sprzęt i czuje się trochę jak bym naprawiał jakies stare lamborghini.
Załączniki
DSC_6408.jpg
DSC_6408.jpg (149.47 KiB) Przejrzano 959 razy


Gabryel
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 30 mar 2007, 20:46
Lokalizacja: Katowice

#44

Post napisał: Gabryel » 13 lip 2013, 11:20

Witam ,niedawno z bólem sprzedałem mn80, musiał zrobić miejsce schaublinowi 102-vm,Polecam ten link od kolegi z Czech www.tumlikovo.cz
kibicuję kolegom w ich staraniach o przywrócenie świetności tokareczkom.
Pozdarawiam


aquater
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:33
Lokalizacja: Siedlce

#45

Post napisał: aquater » 14 lip 2013, 19:10

ja gdzieś miałem nowy imak do tej tokareczki

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#46

Post napisał: GrafRamolo » 14 lip 2013, 20:13

Ja poszukuję stożka do tulejek, i tulejek. I śruby pociągowej, moją ktoś młotkiem "naprawiał" moze ktoś może coś?

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#47

Post napisał: GrafRamolo » 19 lip 2013, 00:34

Dziś zabrałem się za sporządzenie mapy sejsmiczne jak to nazywam, czyli przystawiałem czujnik zegarowy do łoża targałem nim i sprawdzałem luzy góra dół i prawo lewo co 5mm wzdłóz całego. Zrobiłem to, tragedi nie ma, choć rewelacji też nie. Da się pracować ale trzeba by w przyszłości podskrobać w kilku miejscach. Podkusiło mnie też by to samo zrobić z wrzecionem. Prawo lewo super, góra dół, o mamo!!! 0,3mm. jakiś baran nie smarował chyba wogóle jej i jak pisałm pracowała w ceramice więc pył się dostał i starł aż tyle. No to mam juz zadanie na wakacje, skrobanie panewek. A coś mi chodziło dziwnie i nie wiedziałem dlaczego.

Awatar użytkownika

GrafRamolo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 699
Rejestracja: 03 sty 2011, 23:18
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

#48

Post napisał: GrafRamolo » 20 lip 2013, 15:01

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”