Ploter rysujący - praca magisterska

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Serapis
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2009, 21:41
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Ploter rysujący - praca magisterska

#1

Post napisał: Serapis » 30 mar 2010, 22:01

Cześć wszystkim jestem tu nowy. Studiuję Automatykę i Robotykę na Polibudzie Śl. Jako prace magisterską mam zbudować stanowisko laboratoryjne do sterowania serwonapędami. Pomył zrodził się z tego, że na wydziale pojawiły się nowe sterowniki Allen-Bradley'a, między innymi są gotowe moduły do sterowania silnikami krokowymi oczywiście silniki krokowe również. No i wspólnie z promotorem podjęliśmy decyzję, żeby zbudować CNC. Jako, że ma to być do celów laboratoryjnych jakaś obróbka materiałów odpada se względu za "syf" także zamiast frezu będzie się montować coś do pisania. Cała moja praca ma objąć budowę CNC, napisanie aplikacji na sterownik do sterowania silnikami oraz stworzenie HMI na panel dotykowy. Z programowaniem będę musiał powalczyć natomiast na pewno możecie udzielić mi wielu przydatnych wskazówek co do samej budowy i wcześniejszego projektowania CNC.

Cała CNC ma zajmować powierzchnię nie większą jak 600mm x 900mm także stosunkowo niewiele. Mam do dyspozycji dwa silniki MPL-A1510V-VJ42AA można poczytać
http://literature.rockwellautomation.co ... _-en-p.pdf
http://literature.rockwellautomation.co ... _-en-p.pdf

Tyle może na początek jestem w trakcie tworzenia projektu. Założyłem sobie a właściwie to w sumie konieczność, aby oba silniki pozostawały w stałych miejscach (ze względu na ich rozmiar i grubość kabli jakie do nich są). Byłbym wdzięczny za jakieś podstawowe wskazówki i jakby ktoś kto miał już z tym styczność mógł ocenić czy te silniki się w ogóle nadają do budowy czegoś takiego ewentualnie jaka precyzję działania można by osiągnąć.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 31 mar 2010, 01:40

Witam. Na moje dość już zmęczone o tej porze oko to nawet nie są klasyczne silniki krokowe tylko serwomotory z wysokiej rozdzielczości enkoderami i to sporej mocy. O takich napędach wielu amatorów nowych konstrukcji marzy. Do tego masz już sterowniki czyli miodzio. Rozdzielczość możesz więc uzyskać imponującą jeżeli najczęściej stosowane tutaj silniki krokowe mogą pochwalić się raptem 200 krokami na obrót. Co do zastosowania ich do plotera kreślącego to aż żal. W każdym razie na pewno nie zabraknie im werwy żeby poganiać piórkiem kreślącym. Skoro chcesz żeby silniki raczej stały w miejscu to najprościej do przeniesienia napędów w osiach x-y na piórko wykorzystać linki. Obejrzyj sobie dokładnie galerię zdjęć różnych konstrukcji ploterów linkowych kolegi z tego forum o nicku triera https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=1485 Jeden obrazek więcej wart niż 1000 słów. Samo opuszczanie i podnoszenie piórka jakimś elektromagnesem. Mechanika przy tego typu ploterze może być uproszczona aż do bólu.


Autor tematu
Serapis
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2009, 21:41
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#3

Post napisał: Serapis » 31 mar 2010, 07:21

Dzięki wielkie:) Galerię prac przeglądam od jakiegoś czasu i powoli zaczynam robić jakiś projekt w SW, jak będzie jakiś konkretny fragment to pochwale się postępami:)

Edit:
Mam jeszcze takie pytanie. Widzę, że wszyscy konstrukcję robią ze stali, drewna itp. Sam zacząłem projekt z rur stalowych o profilu kwadratowym, ale czy nie lepiej byłoby wykonać konstrukcję z profili aluminiowych? Może są jakieś przeciwwskazania?

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: namemartin » 31 mar 2010, 13:42

Serapis pisze:Edit:
Mam jeszcze takie pytanie. Widzę, że wszyscy konstrukcję robią ze stali, drewna itp. Sam zacząłem projekt z rur stalowych o profilu kwadratowym, ale czy nie lepiej byłoby wykonać konstrukcję z profili aluminiowych? Może są jakieś przeciwwskazania?
Konstrukcja stalowa jest na ogół solidniejsza (wykonana prawidłowo). Twoja maszyna nie musi być zbudowana ze stali, ponieważ nie będzie przenosiła wielkich obciążeń. Obciążenia stałe i praktycznie niezmienne przy ploterze kreślącym więc stal nie jest tu wymagana.
Moim zdaniem wszystko tu zależy od tego jakim budżetem dysponujesz i parkiem maszyn do budowy swojego plotera. Stal jak wiadomo jest dużo tańsza od profili aluminiowych.
Aluminium łatwiej się obrabia i łączy - choćby gotowymi, przeznaczonymi do tego celu rozmaitymi profilami i złączkami. Maszyny wykonane z aluminium są bardziej estetyczne.
Zobacz sobie ceny profili . Nie muszą być oczywiście takie, można też zamawiać formatki cięte z blach alu. Porównaj różne rozwiązania, zrób kosztorysy i wybierz najlepsze rozwiązanie.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: diodas1 » 31 mar 2010, 15:32

Serapis, dojrzałem ten obrazek https://www.cnc.info.pl/album_page.htm?pic_id=2331 Tu masz proste przeniesienie ruchu na osie xy linkami z dwóch silników zamocowanych nieruchomo


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: piwkot » 31 mar 2010, 18:40

Ja bym Ci polecal jako konstrukcje zastosowac sklejke, do pisaka idealna i tania. Nie ma co szalec ze stala czy alu. Tak na oko to wystarczy Ci arkusz 1000x1500, cena dobrej jakosci sklejki grubosci 30 mm wynisie Cie ok. 250 zl. Mozesz dac to do wyciecia np. laserem, nie zaplacisz duzo. Moim zdaniem to optymalne rozwiazanie do twoich celow.

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#7

Post napisał: smouki » 31 mar 2010, 23:16

ze sklejki to ja robię a magistra nie mam, mi się tak wydaje, że na pracę magisterską to już coś trzeba pokazać, a swoją drogą jeszcze nie widziałem prostej sklejki, zawsze się w którąś stronę wy faluje i parametry maszyny szlag trafi przy zmianie wilgotności otoczenia, stawiam na aluminium.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
Serapis
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2009, 21:41
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#8

Post napisał: Serapis » 31 mar 2010, 23:19

Trochę nad tym pomyślałem i zacząłem projektować:) Profile aluminiowe byłyby najlepsze w sumie ale wydaje mi się, że jednak trochę za drogie. Gadałem dzisiaj z promotorem i najlepiej jakbym się zmieścił z funduszami w kwocie 2000zł. Także nie za wiele dlatego chyba będę musiał odrzucić droższe rozwiązania (alu):(

Jeżeli chodzi o zaproponowane rozwiązanie z linkami. Bardzo fajne, choć bardzo się zastanawiam nad zrobieniem tego bardziej pod kątem, takiego bardziej "klasycznego" CNC. Trzy osie z tym, że do pionowej na razie zastosowałbym cokolwiek byle podnosiło rysik, a dwie osie normalnie przenoszące ruch obrotowy silnika na przesuwny za pomocą śrub. Z tym, że w jednej osi byłby przesuwany sam stół, a w drugiej element rysujący. Zastanawiam się nad taką koncepcją, bo daje większe możliwości jakiejś rozbudowy i zastosowań niż taki klasyczny ploter. No, ale koszta w tedy pięknie rosną no i chyba znacznie trudniej zrobić CNC.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 31 mar 2010, 23:20

skoda do takich silników pisak zakładać i maszynkę z byle czego robić, jak finanse pozwalają to alu jest dobra opcja
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
Serapis
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 18
Posty: 18
Rejestracja: 20 lip 2009, 21:41
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

#10

Post napisał: Serapis » 31 mar 2010, 23:40

jeszcze mam takie pytanie czy opłaca się stosować koła zębate z pasami zębatymi czy lepiej nie kombinować i stosować sprzęgło. Chodzi mi o dokładność działania. Po prostu stosując koło zębate z pasem mógłbym schować silnik jakby w maszynie nie wystawałby na zewnątrz, jak wystaje to sam silnik ma około 130 mm co jest sporo przy tych rozmiarach w których mam się zmieścić.

Cały czas się biję z myślami czy nie lepiej zwykły klasyczny ploter zrobić, wydaje mi się jakoś prostszy i tańszy w wykonaniu no i dałoby się zrobić większą powierzchnię pracy.

Edit:
Jeszcze taka uwaga mi się nasunęła odnośnie tego połączenia w kształcie litery H. Wydaje mi się lepszą opcją nie sprzęgać tych dwóch silników razem ze sobą. Owszem to będzie działać, ale problem będzie przy sterowaniu w celu narysowania np okręgu czy choćby skośnej linii bo jak dobrać prędkości obrotowe, żeby uzyskać odpowiedni kąt.

Edit:
Dorzucam coś co tam zaczęło powoli powstawać:) w załączniku jest screen i tak w skrócie mogę opisać części:

- rama z rur o profilu kwadratowym 60x60x50
- gwint kulowy GSR1605
- nakrętka kulowa SFU1605
- blok łożyskujący strona podtrzymująca FF12
- blok łożyskujący strona napędowa FK12
- dwa wałki prowadnicze WV12
- cztery łożyska liniowe w obudowie SMA12GUU

resztę części które są musiałbym wykonać, to czarne to silnik który wolałbym umieścić jakoś tak jak jest z tych względów o których mówiłem, ale jeśli macie inne pomysły to jestem otwarty:) w ogóle po to to wrzucam, żeby usłyszeć co jest ok co do bani i takie tam:)
Załączniki
cnc.png
cnc.png (206.51 KiB) Przejrzano 2340 razy
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2010, 00:33 przez Serapis, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”