imak szybkozmienny

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
jaoperator
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 50
Posty: 102
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:20
Lokalizacja: kraków

imak szybkozmienny

#1

Post napisał: jaoperator » 22 gru 2009, 17:12

Witam
Imaki szybkozmienne ciężko dostać a jak już wygrzebie się coś na ebay to ceny są kosmiczne
Ostatnio zrobiłem naszemu znajomemu z forum zaczątki takiego sprzętu stwierdził że takie rzeczy jak wiercenia i gwintowania sam jest w stanie wykonać i przypuszczam że większość z was też nie miała by problemu
Obrazek
Obrazek

Obrazek





To zrobił już sam zainteresowany

Obrazek
Obrazek

Jak skończymy ze wszystkim to produkt finalny będzie wyglądał tak
http://homepage3.nifty.com/amigos/qctp/qctp-e.htm
przynajmniej coś w tym stylu

I tu moje pytanie
Może ktoś jeszcze chciałby taki zestaw oczywiście ilość poszczególnych elementów zależy od was podobnie z wykonaniem mogę zrobić tylko tyle co na zdjęciach a mogę też zrobić wszystko do końca łącznie z pokrętłami tylko zamocować i robić

Przemyśl sprawę bo gotowy zestaw to spore koszty nie tak kosmiczne jak na ebay ale jednak spore i czy nie lepiej będzie samemu coś przy tym podłubać

I jeszcze jedno jak myślicie czy takie imaki trzeba utwardzać a jak tak to jaka metoda wchodzi w grę zastanawiałem się nad azotowaniem bo hartowanie to chyba trochę za ostra jazdaObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 08 mar 2013, 23:56 przez jaoperator, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Tech4art » 22 gru 2009, 22:02

większość tych które widzałem byly oksydowane bodajże...

jaki był by koszt takiego kompletu do samodzielnego wykończenia i kompletu gotowego do założenia?
Ostatnio zmieniony 23 gru 2009, 11:27 przez Tech4art, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
jaoperator
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 50
Posty: 102
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:20
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: jaoperator » 22 gru 2009, 23:36

Witam
O szczegóły pytajcie na priv wiele zależy od ilości zamawianych detali

[ Dodano: 2009-12-23, 16:42 ]
Witam
Jest spore zainteresowanie tematem więc napiszę coś więcej
Na początku powiem że nie mam zbyt wielkiego pojęcia o tokarkach więc jak palnę jakąś głupotę to miejcie litość
W skład zestawu na który mam rysunki wchodzi
- element z otworem 6
- z otworem 10
- z otworem 12
- uchwyt na stalki do cięcia grubość 3mm wysokość 6 mm
- 3mm wysokość 10 mm
- uchwyt z wybraniem prostokątnym 14 mm
- 17 mm

wielkość uchwytu (jednego detalu) 30x33x68



W uchwytach na stalki okrągłe trzeba wywiercić otwór 6 , 10 lub 12 z góry dowiercić się wiertłem 5 ( 4 OTWORKI )
i nagwintować gwintownikiem M6

W uchwytach na stalki do cięcia również 4 otworki ale tym razem wiertło 4.2 i gwintownik M5
W uchwytach z wybraniem 14 i 17 jak poprzednio 4 otworki wiertłem 6.7 i nagwintować M8

Żeby zestaw był skończony trzeba jeszcze wytoczyć dwie tuleje jedna z mimośrodem a druga dociskowa
( jedna wchodzi w drugą )

Jasną sprawą jest że dostarczę rysunki na skończenie zestawu ale wstępnie opisałem jak to wygląda i ile to roboty

Inne odpowiedzi
- nie jestem w stanie tego wykonać w kilka dni czas oczekiwania max 3 tygodnie licząc od 4 stycznia
- koszt wysyłki 10 zl
- Zestaw może wyglądać jak chcesz ilość sztuk dowolna

Awatar użytkownika

gelorad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 19
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2009, 13:32
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: gelorad » 23 gru 2009, 23:04

Dostałem przesyłkę (dzięki wielkie jeszcze raz). Powiem szczerze, że Twoje zdjęcia są beznadziejne. W rzeczywistości wygląda wszystko o wiele lepiej. Najbliżej prawdy jest zdjęcie czwarte, ale to też nie to. Pasowanie jaskółki jest wzorowe, wchodzi lekko bez zacinania, ale też nie ma luzów. Dokładnie jak chciałem.
Po Świętach postaram się dokończyć kilka elementów bo mnie ciekawość zżera i wtedy wrzucę fotki całości. Wszystko stanie się jasne.
pzdr G

ps. uchwyty na stalki do cięcia mają uskoki 6mm i 10mm (bo takie akurat mam) ale oczywiście można zakładać wyższe. Ograniczeniem jest tylko zakres ruchu pionowego kostki na bazie.


Autor tematu
jaoperator
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 50
Posty: 102
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:20
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: jaoperator » 24 gru 2009, 00:06

Fajnie że pasuję szczerze mówiąc to z tym luzem na jaskółce trochę eksperymentowałem dodawałem na korekcji po kilka setek i sprawdzałem jak było za ciasno to jeszcze kilka setek aż doszedłem do takiego stanu Nie chciałem robić ciaśniej żeby się nie przycinało ale z otworem nie mogłem się :lol: powstrzymać i zrobiłem w tolerancji h7 0.03 mm na plusie więc łożysko możesz bez problemu wbić :grin:
zdjęcia faktycznie lipa

ps
Zaskakuje mnie poczta polska chyba tam ktoś się wziął za robotę nie ma nic wolniej jak u kuriera a ile taniej

Awatar użytkownika

gelorad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 19
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2009, 13:32
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: gelorad » 29 gru 2009, 17:04

Zrobione, nie bawiłem się wygładzaniem powierzchni. Tylko niezbędne minimum do uruchomienia.

Uchwyt na noże 16 które wcześniej nie mieściły się. Można by zrobić głębszy kanał ze 2mm, ale nie koniecznie. Tak też pracuje ładnie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To co tygrysy lubią.... precyzyjna regulacja bez miąchania podkładkami.
Obrazek

Uchwyt na okrągłe stalki w tym przypadku fi12, z braku stalki przymierzałem wiertłem. To jest trudniejszy element do wykończenia samodzielnego. Otwór na stalkę ma długość 68mm. Trochę zabawy z utrzymaniem pionu podczas wiercenia i bez wiertarki stołowej raczej się nie obędzie.
Obrazek
Obrazek

Uchwyt na stalki do cięcia. Jak widać trzeba podłożyć pod górny docisk jakąś podpórkę bo się przechyla. O dziwo stalka zaostrzona na 1,5mm daje radę ciąć stal, tylko powoli trzeba.
Obrazek
Obrazek

na koniec widok na bazę z trzpieniem dociskowym
Obrazek

Edit. Głębokość rowka jest zaprojektowana do noży 12x12. Jaa widać te mieszczą się idealnie.
Obrazek

W związku z pytaniami: niefortunnie zrobiłem zdjęcie ze stalką wysoką, kostka tak naprawdę jest przeznaczona do małej staleczki, która leży idealnie i nic się nie przekrzywia.

Awatar użytkownika

ozmos
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 13 gru 2006, 01:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

#7

Post napisał: ozmos » 05 sty 2010, 14:27

Jaka cena takiego zestawu?
Jerzy

Awatar użytkownika

gelorad
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 19
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2009, 13:32
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: gelorad » 06 sty 2010, 09:53

Z tego co wiem cenę trzeba ustalać na PW bo jest zależna od wybranych przez Ciebie elementów, które mają wejść w skład zestawu i stanu ich wykończenia.

Ja dla przykładu wybrałem opcję surowych kostek tylko frezowanych. Sam wszystko wierciłem i gwintowałem. Nie podjął bym się jednak tego, gdybym nie miał wiertarki stołowej. Od groma roboty z tym gwintowaniem.


Autor tematu
jaoperator
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 50
Posty: 102
Rejestracja: 08 lis 2009, 15:20
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: jaoperator » 20 sty 2010, 21:32

I jeszcze fotki skończonych
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: adam Fx » 21 sty 2010, 21:04

bardzo ładny .. może i ja kiedyś taki sobie zrobię fajnie by było :wink:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”