Ostrzenie wierteł

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#51

Post napisał: IMPULS3 » 09 lis 2011, 20:55

Też ostrzę z ręki, a jak mam zrobić bardziej dokladny otwór to wcześniej nawiercam mniejszym.



Tagi:


zdzicho
Posty w temacie: 7

#52

Post napisał: zdzicho » 09 lis 2011, 21:14

kamar pisze: Mam ostrzałkę cnc a wiertła i tak ostrzę ręki .
Bo na twojej nie naostrzysz poprawnie(przynajmniej tej NUA 25 po przeróbce),naostrzenie wiertła na cnc, to nie jest prosta sprawa.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#53

Post napisał: kamar » 09 lis 2011, 21:30

zdzicho pisze:,naostrzenie wiertła na cnc, to nie jest prosta sprawa.
A co w tym trudnego, pomijając stratę czasu ?
Gdybym miał do ostrzenia chociaż kilka takich samych to by się opłacało ustawiać, a dla pojedynczych to szkoda nafty.


logo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 18 kwie 2009, 02:40
Lokalizacja: z daleka

#54

Post napisał: logo » 10 lis 2011, 12:33

@BYDGOST ten przyrząd z fotki tak naprawdę stworzony jest do pracy z wiertłami o jednej średnicy - zakładając że został poprawnie zaprojektowany. Moim zdaniem nie warto za nim płakać.
Własny przyrząd dawno temu zaprojektowałem i zrobiłem do zwyczajnej stołowej szlifierki i sprawdzał się naprawdę świetnie. Po dodaniu płyty mocującej trafił właśnie na podobnego NUA (to była praca dyplomowa). Miał być mocowany na prawym końcu stołu. Znając temat i mając dostęp do maszyn, można samodzielnie zrobić taki przyrząd.
@kamar
Nie miałem styczności z ostrzałkami cnc. Za to z innymi CNC tak i jeżeli ustawianie jednego wiertła wymaga tyle czasu co w innych tego typu maszynach to nie ma tego nawet co porównywać z ostrzeniem w przyrządzie. Powiem tak - nauka ostrzenia z ręki wymaga trochę czasu na dojście do wprawy, napsucia wierteł, czasu na testowanie swoich osiągnięć na wiertarce z suwmiarką też trzeba. Ogólnie pożyteczna umiejętność tylko, że trochę wymaga i kosztuje. Mając zamontowany na szlifierce przyrząd masz zawsze zagwarantowaną powtarzalność ostrzonych wierteł, niezależnie od tego czy akurat jesteś dziś w "trochę słabszej formie". Ja nie umiem ostrzyć wierteł z ręki i nie przeznaczę swojego czasu na zabawy w to. Przyrząd był testowany przez osobę która wiele lat tak właśnie ostrzyła wiertła. Najlepszą rekomendacją dla używania przyrządu było chyba to, że później ta osoba samodzielnie przeostrzyła własnoręcznie na przyrządzie ostrzone wcześniej przez siebie wiertła.
Gdyby ręczne ostrzenie było takie dobre to tak jak ze wszystkim, producenci sprzedawaliby najdroższe egzemplarze z metką "Ręcznie ostrzone przez najlepszych mistrzów" z ceną wyższą o 50%, jednak mnie nic nie wiadomo o takich praktykach.
Ręczne ostrzenie to po prostu kompromis i albo pasują nam efekty i przymykamy oko głównie na dokładność otworów albo szukamy innych rozwiązań.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#55

Post napisał: kamar » 10 lis 2011, 13:16

Ależ tu nie ma o co kruszyć kopii. Jeśliby moja dzialalność polegała na wierceniu setek czy tysięcy otworów wiertłami, to i oprzyrządowanie bym miał odpowiednie. Ale jeżeli większych wierteł używa się wyłącznie do przepchnięcia otworu przed wytoczeniem i ostrzy się go raz na tydzień to trzymanie przyrządu na ostrzałce mija się z celem.
Na cnc to mogę naostrzyć frez za 100 czy 300 zł a nie wiertełko za 7.


logo
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 18 kwie 2009, 02:40
Lokalizacja: z daleka

#56

Post napisał: logo » 10 lis 2011, 13:32

Dokładnie o to chodzi. W bardziej odpowiedzialnych miejscach gdzie zrobienie za dużego otworu wiąże się z wywaleniem części w śmieci bądź zaspawywaniem otworu i robieniem go od nowa można zastanowić się nad wyłączeniem w ostrzałce jednej tarczy tylko pod przyrząd. Już kilka razy w mojej praktyce widziałem jak po przeostrzeniu wiertła na szybko do wstępnego otworu wpadało wiertło do powiercenia, a czasem to i rozwierak potrafił nawet nie tkąć materiału.


zdzicho
Posty w temacie: 7

#57

Post napisał: zdzicho » 10 lis 2011, 20:00

kamar pisze:
zdzicho pisze:,naostrzenie wiertła na cnc, to nie jest prosta sprawa.
A co w tym trudnego, pomijając stratę czasu ?
Gdybym miał do ostrzenia chociaż kilka takich samych to by się opłacało ustawiać, a dla pojedynczych to szkoda nafty.
Łatwo napisać ,trudniej zrobić( chyba ,że ma się szlifierkę np Anca,albo Walter). Najpierw naostrz poprawnie jedno ,a potem pisz.
Jeśli masz wyobraźnię przestrzenną to wiesz o czym piszę , jeśli nie ,to nie marnuj czasu na próby i pozostań w przekonaniu ,że to nic trudnego.
Zdecydowanie łatwiej i szybciej jest naostrzyć wiertło ,na przystawce ,lub maszynie specjalistycznej ,niż na cnc ( 4 osoiwa nie wystarczy).
Ostrzenie freza na cnc (obojętnie czy spirali, czoła czy też pod zębem),to pikuś w porównaniu do ostrzenia wiertła.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#58

Post napisał: kamar » 10 lis 2011, 20:17

zdzicho pisze: Jeśli masz wyobraźnię przestrzenną to wiesz o czym piszę , jeśli nie ,to nie marnuj czasu na próby i pozostań w przekonaniu ,że to nic trudnego..
Pozostanę w takim przekonaniu, jak i w tym że krawat też na cnc zawiążę :) ( choć na klamce jest szybciej)


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#59

Post napisał: lukadyop » 10 lis 2011, 21:22

Kamar a pisałeś że ustawiać tokarkę cnc do jednej sztuki się opłaca mimo skomplikowania,
a szlifierki cnc do naostrzenia wiertła jednego to nie? a dlaczego ?


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#60

Post napisał: kamar » 10 lis 2011, 21:35

Tokarki się nie ustawia, na tokarce się toczy :) albo kręcąc korbką ( załączając posów) albo pisząc GO ; G1 z parametrami :) Żadnej komplikacji tu nie widzę .

A tak się nie da wiertła naostrzyć ? :)
Ostatnio zmieniony 11 lis 2011, 16:33 przez kamar, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”