Odjazd w czasie cyklu

Dyskusje na temat maszyn HAAS

Autor tematu
Idziczek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:15

Odjazd w czasie cyklu

#1

Post napisał: Idziczek » 28 lut 2018, 16:22

Witam , pracuje na maszynach haas . Mam pytanie jak bez restartowania programu wyjechać np. osią z + np w celu wymiany płytek itp. A później puścić program dalej od miejsca w którym zatrzymałem prgr. Próbowałem zrobić to normalnie czyli; feed hold / spindle stop / handle / os z + . Ale taki sposób nie działa . Wie ktoś jak to zrobić ? Dodam , że sposób z resetowaniem programu i puszczeniu od bloku znam .



Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

Re: Odjazd w czasie cyklu

#2

Post napisał: ryby007 » 28 lut 2018, 16:41

Prawie tj. pisałeś posuw stop, obroty stop, tylko że "Z" to z klawiatury alfabetycznej(nie tam gdzie Z+) a potem HandJog, podziałkę też można zmienić.
Pozdro.
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Odjazd w czasie cyklu

#3

Post napisał: WZÓR » 28 lut 2018, 18:43

Idziczek pisze:
28 lut 2018, 16:22
Witam , pracuje na maszynach haas . Mam pytanie jak bez restartowania programu wyjechać np. osią z + np w celu wymiany płytek itp. A później puścić program dalej od miejsca w którym zatrzymałem prgr. Próbowałem zrobić to normalnie czyli; feed hold / spindle stop / handle / os z + . Ale taki sposób nie działa . Wie ktoś jak to zrobić ? Dodam , że sposób z resetowaniem programu i puszczeniu od bloku znam .
Że tak spytam ...... , kiedy wpadłeś na tak głupi pomysł aby tak robić?
W trybie MEMORY tego nie zrobisz.

p.s.
W celu wymiany płytki na nożu trzeba obrócić głowicą , aby mieć do niej dostęp od przodu.
Chyba , że lewych noży używasz.
ryby007 pisze:
28 lut 2018, 16:41
Prawie tj. pisałeś posuw stop, obroty stop, tylko że "Z" to z klawiatury alfabetycznej(nie tam gdzie Z+) a potem HandJog, podziałkę też można zmienić.
Pozdro.
Jak dobrze pamiętam , to w trybie MEMORY ma się dwie opcje po zatrzymaniu posuwu FEED HOLD;
CYCLE START , albo RESET.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Idziczek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:15

Re: Odjazd w czasie cyklu

#4

Post napisał: Idziczek » 28 lut 2018, 23:20

ryby007 pisze:
28 lut 2018, 16:41
Prawie tj. pisałeś posuw stop, obroty stop, tylko że "Z" to z klawiatury alfabetycznej(nie tam gdzie Z+) a potem HandJog, podziałkę też można zmienić.
Pozdro.
Dzięki wielkie śmiga jak trzeba.
WZÓR pisze:
28 lut 2018, 18:43

Że tak spytam ...... , kiedy wpadłeś na tak głupi pomysł aby tak robić?
W trybie MEMORY tego nie zrobisz.



p.s.
W celu wymiany płytki na nożu trzeba obrócić głowicą , aby mieć do niej dostęp od przodu.
Chyba , że lewych noży używasz.

Jak dobrze pamiętam , to w trybie MEMORY ma się dwie opcje po zatrzymaniu posuwu FEED HOLD;
CYCLE START , albo RESET.

Mariusz.

Nie rozumie co w tym glupiego ? Chciałem podjechać do góry bez restartu programu , żeby mieć lepszy dostęp do freza plytkowego. Robiłem tak jak ryby pisał tylko nie wybierałem "Z" z klawiatury alfabetycznej. I w trybie memory to działa . Po co piszesz takie głupoty?

Co maja do tego lewe czy prawe noże ? Reset zatrzymuje posuw ale resetuje program , jak napisałem wyżej chciałem tego uniknąć.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4136
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odjazd w czasie cyklu

#5

Post napisał: Steryd » 28 lut 2018, 23:40

oj Mariusz dałeś się złapać. W instrukcji stoi jak byk ;)
ZTCP, to obrotów nie musowo zatrzymywać.
obracanie płytek, to akurat nie jest najlepszy pomysł w środku operacji, chyba że to obróbka zgrubna, ale czasem trzeba oczyścić narzędzie i wtedy się przydaje odjazd.
Tylko jak się odjedzie w dwóch, albo trzech osiach (w nowszych da się), to trzeba uważać, bo potem jedzie do poprzedniej pozycji w tybie G0 i można się zdziwić jak coś akurat po drodze wystaje (a akurat w takich wypadkach się korzysta z odjazdów w kilku osiach).
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Odjazd w czasie cyklu

#6

Post napisał: WZÓR » 01 mar 2018, 10:07

Idziczek pisze:
28 lut 2018, 23:20
... Nie rozumie co w tym glupiego ? Chciałem podjechać do góry bez restartu programu , żeby mieć lepszy dostęp do freza plytkowego. Robiłem tak jak ryby pisał tylko nie wybierałem "Z" z klawiatury alfabetycznej. I w trybie memory to działa . Po co piszesz takie głupoty?

Co maja do tego lewe czy prawe noże ? Reset zatrzymuje posuw ale resetuje program , jak napisałem wyżej chciałem tego uniknąć.
Z rutyny przyjąłem , że mowa jest o tokarce (więc stąd moje skojarzenia o nożach) ...... , co nie świadczy , że Twój przekaz był do końca zrozumiały , klarowny.
Witam , pracuje na maszynach haas ....
.... , ale jakich?
Steryd pisze:
28 lut 2018, 23:40
oj Mariusz dałeś się złapać. W instrukcji stoi jak byk ;) ....
Oj tam , oj tam :D
Instrukcję obługi czytałem X razy , i nie sposób wszystkiego zapamiętać.
Zresztą po 10 latach mam swoje przyzwyczajenia i nie mam zamiaru ich zmieniać....., i też komuś je narzucać.
Z reguły przy wymianie płytek narzędzie wyciągam z wrzeciona , mocuję w uchwycie na półce i wtedy wykonuję czynności związane z wymianą płytek (oczyszczenie gniazda , posmarowanie śrubki pastą , itd.)
.... obracanie płytek, to akurat nie jest najlepszy pomysł w środku operacji,...
I tu trafiłeś w sedno sprawy.
... chyba że to obróbka zgrubna, ale czasem trzeba oczyścić narzędzie i wtedy się przydaje odjazd. .....
W tym wypadku wolę wykonać bezpieczny RESTART niż kombinować z osiami (pomimo, że jest dostępna taka procedura w instrukcji)*.

---------
*- jak się okazało. :D

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

ryby007
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 456
Rejestracja: 04 cze 2007, 18:49
Lokalizacja: Mogilno
Kontakt:

Re: Odjazd w czasie cyklu

#7

Post napisał: ryby007 » 01 mar 2018, 10:20

W starszych softach tego nie było bodajże.
W-T-C ®
https://1drv.ms/f/s!AoMcp_0y4nYkb5WJ3UtJdxSjqTE?e=hoESQ2

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Odjazd w czasie cyklu

#8

Post napisał: WZÓR » 01 mar 2018, 10:38

ryby007 pisze:
01 mar 2018, 10:20
W starszych softach tego nie było bodajże.
A to już drugi problem.
Zmiany jakie wprowadza Haas do softu nie zawsze idą w parze ze zmianami w instrukcji obsługi.... , co raz to wprowadzają coś nowego .
Tylko w jakim celu , jak nie pomagają one w obsługiwaniu.

p.s.
Sonda detalu single (nowy soft)
Gratuluję pomysłodawcy tych zmian jakie wprowadził. :mrgreen:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Idziczek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:15

Re: Odjazd w czasie cyklu

#9

Post napisał: Idziczek » 01 mar 2018, 11:07

Twój poprzednik jednak wywnioskował z kontekstu, że chodzi o frezerke.

U mnie w pracy obrabiamy głównie formy odlewnicze. Do obróbki zgrubnej używamy frezow płytkowych. Czasami cykl trwa nawet i 20 godzin, wiadomo, że na jednej krawędzi płytek nie da rady pracować przez taki czas. Dlatego nie widzę w tym nic dziwnego, że w czasie cyklu muszę przekręcić/wymienić plytki. Chyba dla wszystkich, którzy mają jako takie pojecie jest normalne ,ze przy wykańczaniu się nie przekręca płytek. Dlatego nawet o tym nie wspominałem.
W tym wypadku wolę wykonać bezpieczny RESTART niż kombinować z osiami (pomimo, że jest dostępna taka procedura w instrukcji).
Gdzie tu widzisz kombinacje ? Zwykly wyjazd do góry i ponowne naciśnięcie zielonego x2 ?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Odjazd w czasie cyklu

#10

Post napisał: WZÓR » 01 mar 2018, 11:32

Idziczek pisze:
01 mar 2018, 11:07
.... Czasami cykl trwa nawet i 20 godzin, wiadomo, że na jednej krawędzi płytek nie da rady pracować przez taki czas. Dlatego nie widzę w tym nic dziwnego, że w czasie cyklu muszę przekręcić/wymienić plytki. ....
Ja na stanie mam tych głowic sporo i taką obróbkę wykonuję (np.) trzema głowicami dzieląc operację , co pozwala mi zająć się innymi obowiązkami.
.... , tak , że nie dziw się , że patrzę na te zagadnienie z innej strony. :D

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „HAAS”