Nutool vs LD550

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#31

Post napisał: m.j. » 18 sie 2009, 07:43

:grin: Dziękuję bardzo za powitanie, mając równocześnie nadzieję że zbytnio Was pytaniami nie męczyłem, ponieważ teraz będę miał pewnie 100x więcej pytań :mrgreen: Najbardziej martwią mnie pierwsze kroki tzn. rozkonserwowanie maszyny, jej rozruch oraz inne triki. Mam nadzieję, że nie zepsuje maszynki swoją niewiedzą. Jeśli więc są jakieś rzeczy, których robić nie wolno to bardzo proszę o podpowiedź oraz cierpliwość i wyrozumiałość. Jestem laikiem, a forum jest ogromne. Trudno wyłowić wszystkie potrzebne informacje od razu. Staram się czytać jak najwięcej (tzn tak jak na to pozwala mi czas) co nie oznacza, że wszystko co ważne od razu wyłapię. Czytając to forum oraz PW kolegów, którzy starają się mi pomóc zrozumiałem, że po zakupie powinienem:
- sprawdzić wizualnie czy nie ma widocznych uszkodzeń na łożu
- sprawdzić stan śruby pociągowej oraz poszczególnych elementów
- wyczyścić całą maszynę ze specjalnego smaru konserwującego,
- otworzyć gitarę i skrzynię przekładniową, wylać zalegające smarowidło, wyczyścić wszystko, przesmarować tryby w gitarze i zalać olejem skrzynię przekładniową (jakim olejem najlepiej jest zalać skrzynię przekładniową i czy do smarowania łoża można użyć smaru grafitowego albo smaru z MoS ??)
Czy rozebrać wszystko czy wystarczy tylko oczyścić skrzynię przekładniową, gitarę oraz łoże??
- sprawdzić luzy i współosiowość konika z wrzecionem (czy można to szybko zrobić wkładając do wrzeciona i konika dołączone do zestawu kły oraz przysunąć konik do wrzeciona tak aby kły stykały się wierzchołkami ?? - niestety na razie nie mam żadnych przyrządów pomiarowych :()

Teraz mam jeszcze kilka pytań:
- gdzie można kupić dobry komplet noży 10x10 za rozsądną cenę?
- jaki nóż składak 10x10 (lub inny pasujący do Nutoola/LD) proponujecie dla początkującego oraz gdzie można taki nóż zakupić?
Na razie tyle :grin: Jeśli sobie coś przypomnę to będę pytać dalej :wink:



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#32

Post napisał: BYDGOST » 18 sie 2009, 08:37

m.j. pisze:czy do smarowania łoża można użyć smaru grafitowego albo smaru z MoS ??
Łoże smaruj tylko olejem. Do posmarowanego łoża smarem będą przylepiały się opiłki i będą niszczyły powierzchnię. Jest specjalny olej do prowadnic. Nazywa się MEGOL SL 68.

[ Dodano: 2009-08-18, 08:47 ]
m.j. pisze:czy można to szybko zrobić wkładając do wrzeciona i konika dołączone do zestawu kły oraz przysunąć konik do wrzeciona tak aby kły stykały się wierzchołkami ??
Na początek to Ci wystarczy. Potem gdy będziesz miał już przyrządy np czujnik zegarowy lub diatest to sobie ustawisz dokładniej. Ja stosuję też taka metodę: toczę wałek i widzę, że ciągnie mi stożek - trzeba przestawić konik o jakąś wartość. Mierzę mikrometrem średnicę wałka na początku i na końcu, określam ile trzeba przesunąć i o ile, przystawiam czujnik do początku wałka i przesuwam konik. Robię następne przejście i sprawdzam. Ta metoda jest dobra gdy nie ma błędu pionowego ustawienia konika.


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#33

Post napisał: Tech4art » 18 sie 2009, 09:29

a czemu chcesz noże 10x10? przeciez w NT550 ( a mówisz ze to to samo) do osi jest 12mm więc stosuje sie noże z wysokością powieszchni skrawającej 12mm... natomiast wielkośc trzonka masz do 16mm...

ja zakupilem na allegro składaki sandvika 12x12 i chyba póki co lepiej nie będzie. noże poszukaj sobie na allegro ale nie kupuj najtańszych bo to sie tylko na nich przejedziesz... na dobre noże lepiej wydać troche więcej i mieć je na dlużej


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#34

Post napisał: m.j. » 18 sie 2009, 10:16

Tech4art pisze:a czemu chcesz noże 10x10? ...
Po prostu gdzieś tu na forum wyczytałem, że z większymi są w Nutoolu i jego pochodnych problemy, choć faktycznie podczas oględzin imak wydawał się mieć dużo więcej miejsca niż 10mm. Jeśli byłaby możliwość bezproblemowego zainstalowania noża 12x12 to faktycznie byłoby to mniej problematyczne. Większe noże są łatwiej dostępne - szczególnie noże składaki.

Jaki nóż/noże sandvicka byś polecał na początek osobie początkującej - chodzi o to, że te noże tanie nie są i chciałbym na początek zakupić najbardziej uniwersalny nóż, a gdy trochę się oswoję ze sprzętem to przyjdzie kolej na dalsze inwestycje.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#35

Post napisał: clipper7 » 18 sie 2009, 10:34

Kupuj noże tylko o wysokości trzonka 12mm, jeżeli krawędź tnąca wypadnie za nisko, najwyżej dasz podkładkę, a jak kupisz 16mm, to ryzykujesz, że będzie za wysoko i wtedy nic już nie zrobisz...
Jeżeli chcesz toczyć w metalu, to kup noże z płytką. Nie wymagają ostrzenia, masz zapewnioną odpowiednią geometrię itp. Dobre na początek są noże Pafany starszego typu, na płytkę trójkątną z nakładanym łamaczem. Są tanie ( ok.30 Pln), płytki są dostępne i tanie, te noże wiele wybaczają i moim zdaniem są idealne do nauki, potem dobrze się sprawdzą jako "konie pociągowe". Uwaga : wkręt mocujący płytkę ma najczęściej lewy gwint !
Jeżeli zdecydujesz się na noże z płytką lutowaną, to pamiętaj, że przed użyciem trzeba je naostrzyć.
Do ucinania kup oprawkę z listwą HSS, na razie wystarczy.
Nie wiem, jak chcesz toczyć bez przyrządów pomiarowych, ale wobec ich braku możesz ustawić konik opisaną metodą. Potem, tocząc cokolwiek i tak prawda wypłynie na wierzch :lol:
Tam, gdzie w tokarce są smarowniczki używaj tylko oleju, smar stały zapcha rowki smarujące. Do usuwania wiórów używaj pędzelka, sprężone powietrze wepchnie wióry we wszystkie szczeliny. Sprawdź stan filcowych wkładek w zgarniaczach, ew. zrób sobie nowe.
I pamiętaj, że nie święci garnki lepią.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1547
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#36

Post napisał: upadły_mnich » 18 sie 2009, 10:36

jeśli chcesz kupić noże to spróbuj
- na giełdzie samochodowej na Elizówce podobno można kupić - przynajmniej jeden z kolegów z forum tak twierdził.
- na początek polecam niepozorny sklep Chara. Jest koło Makro a dokładny adres znajdziesz w necie. Sklep handluje "złomem" z likwidacji zakładów mechanicznych. Ceny są jak z allegro, można się potargować, wszystko możesz "pomacać" (samoobsługa :smile: ) a na pewno mają trochę noży 12x12. Kilka ostatnio kupiłem i zapłaciłem bodajże 3zł/szt
- w kilku sklepach w Lublinie mają noże na zasadzie (cytat sprzedawcy): "nie wiem co to jest, szef sprowadził i leży od kilku lat"
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#37

Post napisał: m.j. » 18 sie 2009, 18:30

Jeśli będę mógł to kupię składaki 12x12 lub 10x10 pafany lub sandvicka. Być może jutro wybiorę się do owego sklepu - Chara i zobaczę co ciekawego tam mają. Na początku chciałbym nauczyć się ogólnego posługiwania się tokarką tzn. utrzymywania jej w dobrej kondycji, pomiarów (tutaj chciałbym się zapytać jakie przedmioty pomiarowe są najistotniejsze ?). Czy podkładki pod noże da się zakupić czy trzeba samemu kombinować?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#38

Post napisał: clipper7 » 18 sie 2009, 19:17

Zobacz te oferty, ceny wydają się OK, sprzedawcy są sprawdzeni :

http://allegro.pl/item706686132_noz_tok ... lytki.html
http://allegro.pl/item706686122_noz_tok ... lytki.html
http://allegro.pl/item713720321_noze_im ... afana.html
http://allegro.pl/item712065105_noz_do_ ... 12_11.html
http://allegro.pl/item715468523_noz_do_ ... 12_11.html

Potrzebujesz nie przedmiotów a przyrządów pomiarowych :lol:
Podstawą jest dobra suwmiarka, jak przetoczysz coś na zbyt mały wymiar, to przeważnie cały materiał i robocizna są stracone. Nie opłaca się kupować byle czego, to jest zakup na długie lata. Do dokładnego toczenia ( np. czopów pod łożyska) przydaje się mikromierz. Często potrzebny jest "zegar" (czujnik zegarowy) z podstawą magnetyczną ( do weryfikacji ustawienia maszyny i mocowania materiału). Reszta potrzeb pojawi się sama.
Podkładki "kombinuje" się samodzielnie, przy nożach o trzonku 12mm używa się ich rzadko (głównie przy wytaczakach).
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Tech4art
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 210
Rejestracja: 05 sie 2009, 14:51
Lokalizacja: Warszawa

#39

Post napisał: Tech4art » 18 sie 2009, 21:39

nie kupuj składaków 10x10 bo koszty będą może niewiele mniejsze ale owiele ciężej znaleść płytki i za kazdym razem będziesz musiał dokładać podkładke żeby ostrze bylo w osi a to bezsensu bo to strata czasu przy wymianie narzędzia...


co do przyrządów pomiarowych to tak jak pisali wyżej totalne minimum to suwmiarka i to naprawde trzba kupić dobrą... zostanie z Tobą pewnie do końca życia więc niema co żydzic :wink:

przecinaki byly jakiś czas temu na allegro oprawka do mocowania stalki 3mm za jakeis 60zl i stalki po 5zl za sztuke... bardzo fajnie sie nimi tnie ale bez problemu daje rade 12 z SW pfn... tylko musisz miec szlifierke żeby go naostrzyć i jeszcze w miare wiedziec jak to robić... pierwszy podejżewam Ci nie wyjdzie tak jak trzeba... ale zawsze jak obniżysz mu oś poprzez ostrzenie o 1mm to możesz dać podkładke i po kłopocie.


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 24
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#40

Post napisał: m.j. » 19 sie 2009, 07:46

:grin: Suwmiarkę mam i to nawet dwie - zwykłą i elektroniczną. Co prawda raczej nie są to suwmiarki z górnej półki jednak do elementów, które będę wykonywał na razie będą w sam raz. Gdy nauczę się jako tako obsługiwać tokarkę to pewnie kupię coś lepszego.
Zakupiłem jeden nóż pafany - składak o symbolu CTFPL 1212-11
Ze zdjęcia i symbolu wynika, że jest to nóż do wytaczania otworów i jest lewy ale chyba w nutoolu są lewe i prawe obroty więc kiedyś pewnie go wykorzystam. Kupiłem go ponieważ za 20zł chyba było warto?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”