Napis na podstawce (nóżce)


Autor tematu
nosek7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2019, 10:47

Napis na podstawce (nóżce)

#1

Post napisał: nosek7 » 25 lut 2019, 21:06

Witam, jak zrobić napis na takiej podstawce? próbuje na rożne sposoby i już tracę głowę.
Przykładowy napis w pliku. To każdą literę trzeba z osobna obrabiać czy jak? jak zrobię napis i zaczynam go obrabiać to leci mi po całym materiale nie robiąc tej podstawki.
Załączniki
1.JPG




FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#2

Post napisał: FTW » 25 lut 2019, 21:26

Jeśli na rysunku dxf lub na modelu nie ma tej podstawki to narzędzie pojedzie do okola tego co jest czyli liter.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#3

Post napisał: rdarek » 25 lut 2019, 22:01

nosek7 pisze:
25 lut 2019, 21:06
Witam, jak zrobić napis na takiej podstawce? próbuje na rożne sposoby i już tracę głowę.
Przykładowy napis w pliku. To każdą literę trzeba z osobna obrabiać czy jak? jak zrobię napis i zaczynam go obrabiać to leci mi po całym materiale nie robiąc tej podstawki.
W jakim programie zrobiony wzór to co jest na zdjęciu wygląda mi na pracę w programie graficznym.
Załącz plik z którego chcesz ciąć czy frezować.

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 526
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#4

Post napisał: JacekBelof » 26 lut 2019, 12:49

CAM może też głupiec z powodu błędów w bryle... litery powstały przez wyciągnięcie płaskiego napisu, natomiast podstawa jest bryłą podstawową, to sześcian.... obstawiam, że w projekcie zabrakło scalenia tych dwóch brył. W takim wypadku podczas eksportu wysyłane jest wszystko, łącznie z niewidocznymi krawędziami. CAM wtedy lubi traktować takie cudo jako dwie oddzielne bryły, lub jako bryłę do obróbki i uchwyt - to wychodzi dopiero po uaktywnieniu opcji wykrywania kolizji z uchwytem. Najlepiej wrócić do projektu i scalić, potem (w zależności od programu w którym się pracuje) można jeszcze dać sprawdzanie błędów i „udoskonalanie” bryły.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#5

Post napisał: kubus838 » 27 lut 2019, 00:46

nosek7 pisze:
25 lut 2019, 21:06
Witam, jak zrobić napis na takiej podstawce? próbuje na rożne sposoby i już tracę głowę.
Przykładowy napis w pliku. To każdą literę trzeba z osobna obrabiać czy jak? jak zrobię napis i zaczynam go obrabiać to leci mi po całym materiale nie robiąc tej podstawki.
Witam
Jeżeli posiadasz plik dxf to połącz podstawę z napisem w tych miejscach gdzie linie się dotykają. W tej chwili uzyskałeś plik dxf 2d i po frezowaniu otrzymasz coś takiego jak na zdjęciu.
Jeżeli chcesz uzyskać bryłę 3d to wystarczy "wyciągnąć" do góry na określony wymiar.

Drugi sposób to wyciągnij w górę z pliku dxf napis i podstawę a potem użyj opcji "suma brył". Wtedy otrzymasz jednolitą bryłę już 3d.
W obu przypadkach jest jeden warunek - linie z których jest stworzony napis i podstawa muszą być połączone bo inaczej nic z tego nie bedzie

W obu przykładach CAM ustawi tak obróbkę aby w czasie frezowania podstawa nie została "obcięta"


robert


Autor tematu
nosek7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2019, 10:47

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#6

Post napisał: nosek7 » 27 lut 2019, 15:46

Dzięki wszystkim za odpowiedz! Co do obrazka - jest to tylko przykład nie jestem autorem itp. nie mam tego pliku w dxf.
Pracuje w programie Fusion 360. Robert a jest taka opcja w Fusion 360? jestem zielony jak na chwilę obecną, coś tam tworze i to nawet wychodzi ale czegoś takiego nie mogę opanować...


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#7

Post napisał: kamar » 27 lut 2019, 16:10

Czytałem temat kilka razy i za Boga , nie wiem w czym problem :)

Obrazek


Autor tematu
nosek7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2019, 10:47

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#8

Post napisał: nosek7 » 27 lut 2019, 17:09

jak łączysz napis z podstawką? za pomocą Jont "J"
Ja robię nowy szkic, następnie nowy komponent w którym robię napis - oczywiście wypukły itp, później znowu nowy komponent czyli podstawkę która również jest wypukła. Łącze te dwa komponenty za pomocą Joint "J" i przechodzę w model do obróbki i jakby kazda bryła była osobno...tzn jak biorę kontur to albo litery albo podstawka...


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#9

Post napisał: kamar » 27 lut 2019, 17:25

nosek7 pisze:
27 lut 2019, 17:09
później znowu nowy komponent czyli podstawkę która również jest wypukła.
Jak robisz osobne to i osobno wybiera. Piszesz tekst na szkicu, wyciągasz, potem na nim szkic, dorysowujesz podstawkę, wyciągasz i masz wszystko w jednej bryle.


Autor tematu
nosek7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 13 lut 2019, 10:47

Re: Napis na podstawce (nóżce)

#10

Post napisał: nosek7 » 27 lut 2019, 17:34

nie wiem nie czaje tego..... robię nowy szkic, wale napis - wyciągam go, robię podstawkę pod napisem, wyciągam i podstawka znika....jakby zachodziła jakaś kolizja między bryłami....
EDIT:
DZIAŁA !!! :D :D eureka :D dzięki !!! :D
Ostatnio zmieniony 27 lut 2019, 17:46 przez nosek7, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”